2סוכני השינוי

צעיר חרדי שביקש את עזרתו לפני שנים, מהווה את הדוגמא המושלמת לצעירים שדווקא רוצים להשתלב בתחום התעסוקה ונאלצים להתחיל במלחמה לא פשוטה. יעקב אפשטיין על מאבקם של צעירים בחברה החרדית, לגשר על פערים בלתי

יעקב אפשטיין17.11.14

אני מעוניין לשתף אתכם בסיפור קצר שקרה לי לפני מספר שנים ונחרט בזכרוני.

 

ישב אצלי בחור חרדי בן 27. קראו לו ישראל. הוא היה מזוקן, עטור בפיאות ולבוש במיטב הלבוש החרדי, חליפה ומכנס שחורים וחולצה לבנה. הוא ישב אצלי במשרד וסיפר על עצמו. "אני אב לשלושה ילדים ובשנים האחרונות אני עובד בסופר השכונתי כאחראי על מחלקת ירקות. הבנתי שאין ברירה ואני חייב לרכוש מקצוע באמצעותו אוכל להשתלב בשוק העבודה באופן שיפתח בפני ובפני משפחתי אופק ראוי יותר".

 

לאחר שהוא בחן את האפשרויות העומדות בפניו, הוא החליט שהוא מעוניין להיות רואה חשבון. כאשר הוא חתם בפני על הצ'ק הראשון של שכר הלימוד הוא ממש רעד, "מצד אחד אני פשוט שמח שאני עושה את הצעד הזה. מצד שני, אין לי מושג איך אני אוכל לעבור את השנים הבאות, אני אצטרך לצמצם את היקף השעות בעבודה שלי ובמקביל לשלם שכר לימוד למכללה".

 

ולמרות הקשיים, ישראל שרד. הוא צלח שנת מכינה קדם אקדמית במסגרתה הוא התחיל ללמוד פעולות חשבון פשוטות ו-ABC עד לסיומה ברמה של תעודת בגרות (3-4 יחידות( במתמטיקה ואנגלית. הוא סיים 3 שנות לימוד קשות של לימודי חשבונאות וכעת הוא במהלך שנות ההתמחות שלו במשרד רו"ח.

 

2סוכני השינויסוכני השינוי. הצילום באדיבות אתר יעדים.

הסיפור הזה המחיש לי את הקושי שבפניו ניצב חרדי המעוניין להשתלב בלימודים. הוא נדרש לוותר על הפרנסה המיידית, לעמוד בקשיים על אנושיים, להתמודד עם סביבה לא מעודדת ולא מבינה ולהילחם. להילחם על האפשרות לפרנס את משפחתתו, להילחם כדי להתגבר על פערים בלתי נתפסים. רבים כמוהו לא צלחו את הדרך אבל רבים רבים, עשו ועושים אותה. 

 

במהלך 6 השנים האחרונות אני עוסק בתחום שילוב המגזר החרדי בלימודים המאפשרים להם להיקלט בתעסוקה, דבר הנעשה בהצלחה מירבית.

 

אני לא פועל לבדי בתחום. בשנים האחרונות מדובר בתחום חי ותוסס כאשר נפתחו מסגרות שונות ללימודים אקדמיים ולא אקדמיים עבור המגזר החרדי והשתלבו בהם אלפי תלמידים חרדים.

 

בתוך החברה החרדית כבר מרגישים בשינוי. אנשים מבינים מה היא אקדמיה וכיצד היא יכולה לתרום להם, דבר שלא היה קיים לפני מספר שנים, חלק גדול מהם עובדים ויעבדו במסגרות לא חרדיות.

 

אני מאמין שהמשך הפעילות בתחום זה, פעילות פרגמטית שלא נועדה לשנות את החרדים אלא מסייעת להם להשתלב מבלי לשנות את אופי חייהם היחודי, יוצרת את השינוי המיוחל. השינוי מתרחש אומנם בקצב איטי ולא מספק וצריך לבחון כיצד ניתן להאיץ אותו אולם אין ספק שהשינוי מתרחש.

 

על מנת לאפשר לתהליך להתרחש בקצב מהיר יותר נדרשת הסברה משמעותית הן בקרב הקהל החרדי אשר נדרש להבין באופן מעמיק כיצד מתנהל שוק העבודה, מהן דרישות השוק וכיצד ניתן להתמודד איתן ולהפיק מהן את המירב ומאידך, בקרב הציבור החילוני שיידרש להכיל את המגזר החרדי ולסייע בקליטתו על אף שונותו.

 

מדובר בתהליכים שכבר החלו להתרחש אולם על שני הצדדים להתקרב ולקבל זה את ייחודיותו וצרכיו של זה ויפה שעה אחת קודם היות ומדובר בתהליך שעליו להתחולל באופן מהיר הרבה יותר מההאופן בו הוא מתנהל כיום.

 

לאורך כל התהליך הזה שהחל לפני כחמש עשרה שנים צריך להכיר בהתמודדות שעוברים כל אותם "ישראל" שהינם רבים מספר, גברים ונשים. צריך להעריך את ההתמודדות שהם עוברים ולא לבוז לה. הם יוצרים את השינוי שהמדינה זקוקה, צריך לפתוח בפניהם את הלב ולסייע להם היות והם סוכני השינוי האמיתיים.

 

יעקב אפשטיין הינו יזם בתחום שילוב המגזר החרדי בלימודים ובתעסוקה.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
כהנא שלמהכניסת החרדים לשוק העבודהלמרות שעקרונית הצעד הוא בריא כלכלית ברמה האישית וברמה החברתית- הם הופכים לאזרחים נורמטיביים שעובדים ומפרנסים את משפחתם . הם עדין מכשלה לאוכלוסיה החילונית שרוצה בסך הכל לחיות את חייה בשקט ללא התערבות מצד הסקטור הדתי בחיי היום יום של החילונים . לצערנו הרב אותם דתיים שמנסים לחיות חיים נורמטיביים הם עדין איום על חופש הקיום החילוני, גם אם ההתייחסות אליהם כאל אויב היא מופרזת אני עדיין חושב שמי שמנסה למנוע את חופש הזולת הוא אויב לכל דבר.
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר