תיקון ליל השבועות של צהר- דרוש תיקון

תיקון ליל השבועות השנתי של צהר שמתקיים גם השנה במועדון צוותא ב- 7 ליוני, מתיימר להציג את "פסיפס הזהות הישראלית- יהודית ומתוך רצון להפגיש ולפגוש את היופי שבכל הרבדים" ובד בבד- מדיר משורות האירוע את אנשי הדת שאינם אורתודוכסיים. תומר פרסיקו, יזהר הס ורבים נוספים- נותנים דעתם על הדרת הזרמים היהודיים מאירוע שמטרתו, כביכול, לפגוש את היופי שבכל הרבדים.

מערכת ישראל חופשית17.05.15

תיקון ליל השבועות שעורך ארגון רבני צהר בשיתוף עם מועדון צוותא זו השנה החמישית, מתיימר להציג את כל מה שאמור להיות בערב דתי ומכיל. אזכור התרבויות השונות והעשירות, חקר הזהות של החברה הישראלית והסקרנות באשר לפסיפס היהודי ישראלי לא באמת עומדים במבחן המציאות כשמבינים שאחרי הכל, ארגון צהר כמו ארגון צהר- מכיל אך ורק יהדות אחת. היהדות האורתודוקסית היחידה המקובלת עליו. בכתבה שפורסמה הבוקר בעיתון 'הארץ' מובאים דבריו של משה בארי, מנכ"ל רבני צהר שטוען כי "יש הרבה תיקוני ליל שבועות של הציבור הכללי, אבל החוכמה היא להביא לאותו מקום אנשים דתיים ולא דתיים. כדי שזה יצליח, יש גבולות שצריך לכבד".

 

יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, כתב כבר לפני חודשים במאמר שפורסם גם כאן אצלנו באתר על הצביעות שבאופן הפעולה של רבני צהר, אז בקשר לחוק הגיור החדש- באותם ימים. גם היום, הרשת לא מאחרת להגיב.

תיקון ליל השבועות של צהר- דרוש תיקוןצילום מתוך עמוד הפייסבוק של תומר פרסיקו.

הבוקר תמצת תומר פרסיקו את הנושא בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו:

 • הדרה על בסיס דתי - "תיקון שבועות" של רבני צהר במועדון צוותא •

 

בזמן הזה לפני שנה עסקתי בבירור מסויים: הוזמנתי להשתתף בתיקון שבועות של ארגון הרבנים Tzohar צהר במועדון צוותא תל אביב, ומכיוון שהיה לי חשש מסויים ממנהגיהם של רבני צהר, שאלתי את המארגנים האם גם רבנים קונסרבטיבים ורפורמים מוזמנים. אחרי שהבנתי שלא, ניסיתי לברר האם העניין מכוון, כלומר האם רבנים לא-אורתודוקסים מודרים באופן עקרוני מהאירוע, או שפשוט במקרה השנה לא הוזמנו. אחרי התחמקויות שונות הבנתי שאכן, ארגון צהר מחרים באופן מכוון רבנים לא-אורתודוקסים. אמרתי למזמינים שלמרות שרציתי מאוד להגיע, באירוע שכזה לא אוכל להשתתף.

 

למה לא שמעתם על זה עד עכשיו? משתי סיבות: ראשית, אני מכבד ומעריך את רבני צהר, ולא רציתי להכתים אתהאירוע שלהם. שנית, הובהר לי מפורשות שבחג שבועות הבא, כלומר השנה, יעשה מאמץ לשנות את המצב ולהזמין רבנים לא-אורתודוקסים.

 

והנה, חלפה שנה, ולמרות דיאלוג אינטנסיבי בין מארגני האירוע לתנועה הקונסרבטיבית באשר לאפשרות שרב או רבה מטעמם יגיעו, הוחלט לבסוף להמשיך עם ההדרה של הרבנים הלא-אורתודוקסים.

 

צהר הוא ארגון פרטי, ומותר לו להזמין את מי שהוא רוצה לאירועים שלו. עם זאת, האירוע שהוא עורך מתיימר להביא את "פסיפס הזהות הישראלית-יהודית מתוך רצון להפגיש ולפגוש את היופי שבכל הרבדים". אבל כאשר כ-7% מהישראלים מזדהים כרפורמים או קונסרבטיבים הדרתם מהאירוע היא אמירה ברורה: אתם לא חלק מהפסיפס הישראלי. (מאכזב גם שאנשי 'צוותא', ששייך לקיבוץ הארצי, ובראשם גברי בר גיל, מסכימים להדרה המכוערת הזאת.)

 

לצערי צהר נוהגים כאן, כמו במקרים אחרים, בכפל פנים: מבחוץ חייכנים ולכאורה-פלורליסטים, ולמעשה מקדמים עמדה על פיה יש רק דרך אחת להיות יהודי, תוך פסילת זרמים ששונים מהם. מכאן צריך להיות ברור שהזמנת החילונים לאירוע אינה מפני שרבני צהר רואים בחילוניות אפשרות יהודית לגיטימית, אלא רק מפני שהם רואים בהם תינוקות שנשבו, שלהבדיל מהרפורמים והקונסרבטיבים הם נטולי עמוד שדרה דתי אלטרנטיבי, הם מבחינה דתית "עגלה ריקה", ולכן אינם מאיימים על העמדה האורתודוקסית.

 

אגב, שיהיה ברור: גם קייס אתיופי לא יוזמן לדבר כשווה בין שווים, וכמו כן נשים אורתודוקסיות המובילות תפילה במינינים שוויוניים. עבור צהר יהדותו של כל מי שחורג מהדגם שלהם אינה לגיטימית. למעשה, יהדותו של מי שחורג מהדגם שלהם אינה ראויה אפילו כפרטנר לדיאלוג.

 

אי לכך אני קורא מכאן לכל המשתתפים האורחים בתיקון שבועות של צהר בצוותא: הודיעו כי במצב בו מדירים זרמים לא-אורתודקוסים מהאירוע לא תגיעו ולא תשתתפו בו. במיוחד עכשיו כשקמה ממשלה שמאפשרת שליטה חרדית הרמטית על סוגיות דת ומדינה חשוב לומר בקול רם וברור:
***לא נאפשר אפלייה והדרה בין אזרחים על בסיס דת***
אני שמח לומר שכבר יש כאלה שביטלו את השתתפותם.

 

תנו לצהר להתכנס על טהרת הזרם שלהם, ויתבסמו רבניהם זה מתורתו של זה. אל תהיו השקד והמגל של צהר, חילוני מחמד אשר עונים הן אחרי כל פיהוק של רב אורתודוקסי. אל תהיו בובות תצוגה בחלון הראווה הפלורליסטי שלהם, שמכסה על אטימות, התנשאות והדרה.

 

ואל הקהל התל אביבי אני גם כן יוצא בקריאה: על כל מי שמתנגד להדרה על רקע דתי להדיר רגליו מהאירוע הזה, שנוהג באפלייה תוך שהוא מתיימר לפלורליזם.

---
ואלה המרצים שנותרו: הרב יובל שרלו Rabbi Yuval Cherlow, , תמר מור סלע, אלון פנקס, רות קלדרון, ד"ר מרב רוט, ליאורה מינקה-אמונה, יהודית קציר,Amia Lieblich, יעקב ברדוגו, Orna Barbivai, ד"ר אבי גרפינקל, בן-דרור ימיני BEN-DROR YEMINI, מוקי צור, חווה פנחס כהן, ד"ר מיכה גודמן, יורם טהרלב, אפרת הולנדר, ישי הולנדר, דנה ספקטור , יהודית רותם.  Hava Pinhas- Cohen  Gavri Bargil

 

פרסיקו עדכן לפי שעה כי ח"כ לשעבר רות קלדרון הודיעה כי לנוכח העובדות, לא תגיע לאירוע.

 

צילום: עמוד הפייסבוק של יזהר הס

הס, מנכ"ל התנועה הרפורמית, כתב גם הוא את תגובתו בנושא:

 

אל תאשימו את צוהר. הם ארגון אורתודוקסי שכבר שנים נהנה מיחסי ציבור מופרכים, אך זכותם לסרב שרבנים שאינם אורתודוקסים יעמדו לצד רבניהם (נכון, זה דומה למנהיגי החרדים שלא יקראו לרב סתיו 'רב', אבל אם סתיו לא חש באירוניה, יאללה בסדר). הכעס צריך להיות מופנה אל צוותא. האם הם היו מעלים בדעתם להיות שותפים באירוע שמדיר נשים? אתיופים? את חברי הקהילה הגאה? האם את רוב יהודי העולם, שהם קונסרבטיבים ורפורמים (ומאות אלפי יהודים כאלה בישראל) מותר להדיר? מסתבר שלצוהר יש עקרונות, לצוותא לא. צוותא תתעוררו. בטלו האירוע. אתם בוגדים באתוס שלכם, בכל מי שמרגיש שצוותא זה בית. הרי לא סתם צהלו בצהר על השותפות עם 'צוותא'. צוותא-לתרבות-מתקדמת זה מותג. 


שנה שלמה אני מלווה את הפרשה הזו. מגעים אינטנסיביים עם המארגנים. ההבטחות היו ברורות ומפורשות. הביזיון של שנה שעברה לא היה אמור לחזור על עצמו. לפני שבוע, כשמעט הכל כבר היה מתואם, פתאום מגיעה הדרישה שנבטל את מי שתיאמנו ושאם אני מתעקש אז שאגיע אני ללמד באירוע ("בוא תלמד אתה"), העיקר לא 'רב מסורתי'. איזו צביעות. זוכרים שכולנו, גם צוהר, זעקנו לשמיים כשלפני שנתיים מכון פועה (לרפואה ופוריות על פי ההלכה) ארגן כנס וכל הדוברים בו היו גניקולוגים-גברים, ועל נשים-גניקולוגיות נאסר לדבר? כעת, החבר'ה הטובים מצוותא-צוהר מציעים שלא רב מטעמינו ידבר אלא אדם שאיננו רב, בדיוק כמו שמכון פועה הציע בזמנו שהדוברות הנשים תגשנה דבריהן בכתב או שתדברנה מאחורי פרגוד. תגידו, צוותא, מה נסגר איתכם? 


ועוד עניין חשוב: מבחינה הלכתית מתגאה 'התיקון המשותף' הזה שהוא אירוע שומר שבת וחג. אין מיקרופונים. כל המרצים שגרים מחוץ לתל אביב לנים בעיר (על חשבון ההפקה). נופת צופים ממש. קדחת. מדובר בחילול שבת המוני. מעובדי צוותא עצמם המתפעלים את האירוע; דרך הפעלת המזגנים, והתאורה ומה לא; ועד המרצים שחלקם מגיע במונית מרחוק-רחוק-רחוק, בעיצומו של חג מתן תורה. בקיצור, לא השבת, ולא החג, ולא ההלכה, רק הפסאדה חשובה. מראית עין שאין מאחוריה דבר חוץ מהתנשאות וצדקנות ותחושה מדושנת של 'אתה בחרתנו' מתובלת בחיוך מתחסד של כמה אנחנו פתוחים ומתונים ומכילים. צביעות כבר אמרנו? 


כעת תורם של ידידינו (הרבים) באורתודוקסיה המודרנית. נשמח שתשמיעו קולכם. וכמובן - תורם של המרצים, שכמובן לא ידעו על המתרחש מאחורי הקלעים, לעשות מעשה. אם מישהו מכם מכיר אותם, הזכירו להם שלמקום בו מדירים – לא הולכים. ואלה המרצים: הרב יובל שרלו, עליזה לביא, גברי בר גיל, תמר מור סלע, אלון פנקס, רות קלדרון, ד"ר מרב רוט, ליאורה מינקה, יהודית קציר, עמיה ליבליך, יעקב ברדוגו, אורנה ברביבאי, ד"ר אבי גרפינקל, בן דרור ימיני, מוקי צור, חווה פנחס כהן, ד"ר מיכה גודמן, יורם טהר לב, אפרת הולנדר, ישי הולנדר, דנה ספקטור, גל גבאי , יהודית רותם.
לא הולכים למקום בו מדירים.

 
 
 
הס פרסם גם את תגובתה של לינוי בר גפן, מנחת הפאנל השני המיועד לאותו ערב, בתגובה לאחד הפוסטים בנושא:
 
צילום: עמוד הפייסבוק של יזהר הס

 

ישראל חופשית מצטרפת וקוראת לכל משתתפי האירוע, ללא יוצא מן הכלל, להחרים את האירוע ובכלל, אירועים מסוג זה. אירוע שמתיימר להציג 'יהדות עם חיוך', שפונה לקהל החילוני על מנת לקרבו אל הדת, ראוי שיראה לכל המשתתפים בו, קהל ודוברים כאחד ואפילו צוותא כמארחי האירוע, את צדדיה השונים והמגוונים באמת של היהדות. המאבק למען יהדות פלורליסטית שמכילה את כל הזרמים בה, חשוב מתמיד.

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר