תארו לעצמכם שהייתם יכולים לבחור

תתארו לכם, שהרבנות וההלכה הם אופציה, לא חובה, לא כפיה ולא הכרח. תארו לכם ישראל שבה מתקיימים נישואים אזרחיים, משפטיים, בדרך של הצהרה זוגית בפני רשות מוסמכת. נישואים תקפים וחוקיים ורישמיים בדיוק כמו ברבנות.

עו"ד סמדר דקל נעים28.02.18

תארו לכם זוגות זוגות של חתנים וכלות לבושים במיטב בגדיהם, מלאי התרגשות, מחזיקים זר פרחים ביד אחת וקופסה עם טבעות ביד השניה מסתובבים ברחובות תל אביב בדרכם אל או מטקס הנישואים האזרחי שלהם. תתארו לכם, שהרבנות וההלכה הם אופציה, לא חובה, לא כפיה ולא הכרח. תארו לכם ישראל שבה מתקיימים נישואים אזרחיים, משפטיים, בדרך של הצהרה זוגית בפני רשות מוסמכת. נישואים תקפים וחוקיים ורישמיים בדיוק כמו ברבנות.

 

נשמע נפלא? נשמע הגיוני? נשמע שכך צריך להיות? בוודאי! גם ח"כ שרן השכל מבינה שכך צריך להיות. שזה הכי הגיוני בעולם שיהיו כאן נישואים אזרחיים. הרי המשפט הישראלי מכיר בנישואים אזרחיים לשם רישום במשרד הפנים.

 

20% מהזוגות שנרשמים כנשואים במשרד הפנים נישאו בחו"ל!
עוד אלפי זוגות עורכים טקסים חופשיים ושווים על אדמת ארץ ישראל הקדושה ומסדירים את מעמדם המשפטי כידועים בציבור, ולא נרשמים כלל במשרד הפנים. 

 

החברה הישראלית מאבדת את האמון ואת הסבלנות כלפי מוסד הרבנות, מוסד שקיבל מהמדינה את הסמכות האזרחית להיות רושמת הנישואין של אזרחי המדינה היהודיים. הסמכות הבלעדית של הרבנות על ענייני נישואין וגירושין יוצרת עוולות בלתי נסבלות – פסולי ופסולות חיתון מסוגים שונים, זוגות שלא מעוניינים להינשא בדרך הזאת, וכמובן סיכוי מוגבר לגירושין מורכבים ומסובכים.

 

גם חברת הכנסת שרן השכל חושבת שזה אבסורד, שאין שום הגיון בכך שאזרחי ואזרחיות המדינה יטוסו לחו"ל כדי להינשא שם הרחק מעבר לים בנישואים אזרחיים שתקפים ומוכרים כאן. גם היא חושבת שמראה זוגות מתחתנים אזרחית בישראל הוא מראה שראוי לנו לראות עוד בימינו. על כן עשתה מעשה אמיץ, במסגרת הקואליציה הדתית-שמרנית שהיא חברה בה, והגישה ביום שני הצעת חוק שמטרתה הסדרת נישואים אזרחיים בישראל. כאן, ממש כאן יוכלו זוגות להתחתן בנישואים אזרחיים. כפי שמתואר בתחילה.

 

אלא מה? ח"כ השכל מציעה לנו חלום מעוות – נישואים אזרחיים בישראל, ב"מובלעות" בין לאומיות. אותם זוגות שיסתובבו ברחובות תל אביב עם הפרחים והטבעות - לא ייכנסו לבית המשפט הישראלי, או לבית העיריה או למוסד של משרד המשפטים הישראלי, הם לא יקיימו את הטקס שלהם בעברית, שפת המדינה ושפת האם שלהם, הם לא ימלאו טפסים בעברית ולא ייפגשו עם פקידים ופקידות שידברו עברית. תעודת הנישואים שתונפק להם לא תהיה בעברית אלא באנגלית או בצ'כית או בדנית או באיזו שהיא שפה זרה.

 

ח"כ השכל הגישה הצעת חוק עם "פטנט" הזוי – החוק הישראלי יגדיר את השגרירויות הזרות בישראל כטריטוריה שאיננה ישראלית, וכך יוכלו הזוגות הישראלים להיכנס בשעריהן של שגרירויות העולם הפזורות ברחבי העיר תל אביב (בקרוב אולי גם בירושלים... ) ולהצהיר על אהבתם בפני פקידים זרים. מטרת הצעת החוק – לאפשר לאזרחי ואזרחיות המדינה שאינם יכולים או אינם רוצים להינשא ברבנות – להינשא אזרחית מבלי לעזוב את גבולות המדינה. מטרה חשובה וראויה. אבל הצעה הזויה,מוזרה, ומשונה. לא פחות.

 

הרי אם המדינה מכירה בנישואים אזרחיים – למה לא להסדיר אותם במסגרת מוסדות המדינה? אם המדינה מכירה בזכות של אדם להינשא באופן אזרחי ושיוויוני – למה שהו יצטרף לקבל את השירות הזה בשפה זרה, בתרבות אחרת, ב"מובלעת" שנפרדת מהמדינה?

 

 

 

תארו לעצמכם שהייתם יכולים לבחורהחתונה של שמרית ואורי. צילום: עדי פרץ


חשוב לזכור ולהזכיר לכל המתלהבים והמתלהבות – במצב המשפטי הקיים היום, זוגות שנישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל (או שינשאו בישראל בשגרירות לפי הצעת ח"כ השכל) עדיין יצטרכו להתגרש ברבנות.

 

הפתרון היחיד למצוקת הנישואים והגירושים בישראל הוא הפר-דת מהפרט הפר-דת מהמשפט. חוק נישואים וגירושים אזרחיים במסגרת מוסדות המדינה האזרחיים – בתי המשפט.

 

ברור לי שח"כ השכל מעוניינת להעלות את הנושא לסדר היום בכנסת ובקואליציה, והיא עושה את זה בצורה יצירתית שיש בה הרבה מן האבסורד. זו דרך יפה לעורר שיח ציבורי בנושא וטוב לדעת שגם בקואליציה כלכך דתית שעסוקה בחקיקה שמסדירה כפייה דתית, ישנם קולות ליברליים שמנסים לעורר את הסוגיה הכי משמעותית והכי מורכבת של הסטטוס קוו בין דת ומדינה – נישואים וגירושים.

 

אין לי ספק שהצעת החוק הזאת לא תעבור ולא תתקדם לחקיקה. עם זאת, יש לברך עליה כייוון שהיא מעוררת את הדיון בנושא ומעידה שיש פורום רחב חוצה מפלגות שמעוניין בשינוי של הסטטוס קוו בעניין הזה.

 

בינתיים ההמלצה הכי טובה שאפשר להמליץ לזוגות ישראליים הוא להסדיר את הזוגיות באופן אזרחי ופרטי בדרך של הצהרת חיים משותפים והסכם זוגיות. נישואי הסכם אזרחיים, ללא רישום במשרד הפנים. זו האופציה המשפטית הטובה ביותר למי שרוצה לצמצם עד המינימום האפשרי את הסיכוי שלרבנות יהיה איזה שהוא קשר לחייו או לחייה, בהווה או בעתיד.

 

עו"ד סמדר דקל נעים היא ראש היחידה המשפטית ועורכת טקסים בארגון 'הויה' הפועל במסגרת תנועת "ישראל חופשית", ומגשרת המתמחה בדיני משפחה.

 

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
02
ממזרכן יירבו "ממזרים" בישראל!אין דבר כזה "ממזרים"-וגם לא "עגונות"!
ישנן מסורבות גט-שחלקן לא מממשיכות בחייהן עם בני זוג חדשים גם ללא גט,ופוחדות ללדת ילדים שמא הם יוכרזו כ"ממזרים"!
ישנם די והותר חילונים כמוני ו"חסרי דת"-שאין להם שום בעיה להקים משפחות עם "ממזרים"!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
03
ממזרכן יירבו "ממזרים" בישראל!!!כל מסורבות הגט החילוניות שנמצאות בזוגיות חדשה ומעוניימות ללדת ילדים-יכולות להתארגן ברשתות החברתיות-וללדת מאות "ממזרים" חדשים בשנה!
רק כך ניתן לחסל את הרבנות!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
04
05
06
יהודיאי אפשר לברוח מהאמתצר לי לבשר לכולכם כאן, לא משנה איך תגידרו את עצמכם.
כולכם יהודים (אני מקווה) ולא תוכלו לשנות זאת.
חילוני או "חסר-דת" או אפיקורס או אטאיסט - כולכם יהודים.
ויש אמת מאחורי עולם השקר הזה (עולם מלשון העלם, שהאמת נעדרת).
תגלו זאת במוקדם או במאוחר (מקווה בשבילכם מוקדם).

אוהב אתכם!
יהודי אמיתי :)
(שלוקח אחריות ולא בורח מהאמת)
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר