שלילדים שלי יהיה אחרת

נסיונות מהשבועות האחרונים של חרדים לשעבר בשיתוף עם עמותת 'יוצאים לשינוי' לתבוע את המדינה בשל העובדה שנמנעו מהם לימודי ליבה, מציפה שוב, כמו בכל פעם, את הצורך בשינוי אמיתי בתחום. אם יצליחו, התביעה תוגש בחודשים הקרובים, אבל את העובדה כי צעירים וגם מבוגרים רבים חיים כבולים למערכת אליה הם שייכים רק כי אין להם כלים להכיר ולפתח תחומים נוספים- היא בעיה שורשית שהממשלה חייבת להתייחס אליה. בר בליניצקי מביאה את סיפורם של אלה שעוד בתוך העולם החרדי, רוצים לדעת.

בר בליניצקי28.04.15

בחודשים האחרונים התבשרנו על דחייה נוספת בהכללת לימודי הליבה במוסדות החינוך החרדיים. הפארסה שמלווה אותנו מראשית שנות ה2000 יוצרת תרעומת ותסכול לא רק בקרב הציבור החילוני אלא גם בקרב צעירים חרדים שלמענם מלכתחילה נוסח החוק.

 

בעשור וחצי האחרונים מנהיגי הציבור החרדי ושליחיהם בכנסת ובממשלה עומדים על רגליהם האחוריות בכדי למנוע את יישומו בפועל. לחיים, ישראל ורפאל, צעירים בני 17 הלומדים בישיבה ליטאית בבני ברק, נמאס לקוות לטוב. הם החליטו להתחיל ללמוד אנגלית, מתמטיקה ומחשבים בעצמם.

 

ש: חיים, מה הביא אותך לצאת כנגד מדיניות רבניך, מוריך והוריך ולרצות ללמוד מקצועות כללים?

 

חיים: המשפחה שלי חיה בעוני, אנחנו 11 ילדים במשפחה, אבא לא עובד וכולנו חיים מהמשכורת של אימא שהיא מורה בבית יעקב. קשה בבית. להורים שלי אין כסף עבור טיפולי שיניים שאני צריך. כשלאחותי נשברו המשקפיים אימא הדביקה אותם בסלוטייפ כי אין כסף למשקפיים חדשים. אני מסתכל על אבא שלי ויודע שאני לא רוצה להיות כמוהו. אני רוצה שיהיה לי מקצוע ועבודה ושלילדים שלי יהיה מה שצריך.

 

ש: מה אתה חושב על דעתם של מנהיגי הקהילות- בהתנגדות להכנסת לימודים כלליים לישיבה? בשלב הבא תוכל לעבוד במקום עבודה חילוני ומשם המדרון חלקלק, אולי יום אחד תדבר, תתלבש ותתנהג כמו עמיתך החילונים בעבודה?

 

חיים: זה לא קשור, טוב לי כחרדי ואני לא רוצה להיות חילוני. אני רואה את אימא ואת העומס שיש עליה ורואה את כל הדברים שחסרים בבית ורוצה שלילדים שלי יהיה אחרת.

שלילדים שלי יהיה אחרת"טוב לי כחרדי אבל אני רוצה שלילדים שלי יהיה אחרת". תמונה מתוך ויקיפדיה (http://goo.gl/zlchzj)

ש: רפאל, מה אתם לומדים?

 

רפאל: אני התחלתי עם ספרי לימודי בסיסים לאנגלית, מתמטיקה ומחשבים.

 

ש: עם אילו קשיים אתה מתמודד בלימוד העצמי?

 

רפאל: הרבה פעמים אני לא מבין את מה שכתוב בספרים ואין לי את מי לשאול. בחלק מהספרים אין תשובות אז אין לי מושג אם אני בכלל עונה נכון. הייתי גם רוצה ללמוד פיזיקה אבל לא השגתי ספרים ואני לא יודע איך להתחיל.

 

ש: ישראל, מישהו בישיבה יודע שאתה לומד?

 

ישראל: נראה לך? הם יעיפו אותי אם יגלו, כמעט העיפו אותי מהישיבה כשהתגלה מילון אוקספורד שהחבאתי מתחת למזרון. יצאתי מזה בנס כי אמרתי שהתבקשתי להעביר אותו לאחותי. אבל עכשיו כשהם שמו עלי עין הכל נהיה יותר מסובך ואני מחביא את הספרים אצל רפאל.

 

ש: אתם היחידים שלומדים ככה?

 

חיים: כנראה שלא, כי יש לנו עוד חברים שממורמרים כמונו ורוצים ללמוד, אבל אני לא מספר להם שהשגתי ספרים. אני מפחד שאם יותר מדי חבר'ה בישיבה ידעו מישהו כבר ילשין ואני אסתבך.

 

ישראל: אחי הקטן גם התחיל להתעניין, הוא ניסה לקחת מאחותי ספרי אנגלית ישנים שלה אבל אבא ראה את זה, היו הרבה צעקות וכמובן שהספרים הוחרמו. הרבה פעמים אני רוצה להיעזר באחותי כשאני לא מבין משהו (היא כן לומדת אנגלית בסיסית בבית הספר) אבל מפחד מהתגובה של ההורים. 

 

**

 

האבסורד הוא שבזמן שילדים חילוניים בני גילם עושים שמיניות באוויר בכדי להימנע משעורי בית או להבריז מבית הספר, חיים, רפאל וישראל חומקים בהפסקות בין השיעורים בישיבה משאר חבריהם ומנסים לשנן מילים חדשות וכללי דקדוק באנגלית.

 

בדיון הציבורי על יישום לימודי הליבה נשמעים שני קולות דומיננטיים: האחד, המייצג את הציבור החילוני ברובו, תומך בלימודים אלו, בין השאר בכדי לאפשר שוויון הזדמנויות להשתלבות תעסוקתית של חרדים. בחברה המערבית במאה ה21 אדם שאינו שולט באנגלית ויישומי מחשבים בסיסים משול לנכה; מאידך גיסא, הקול השני, שבוקע מגרונם של מנהיגי הציבור החרדי, מתנגד ללימודי הליבה בכל מאודו. לדידם מחיר הנכות הזו שווה את שימור הזהות הקהילתית ומניעת הסכנה הגדולה ביותר – היטמעות בחברה החילונית שמשמעותה מבחינתם היא אחת: הדלדלות עד כדי כליה אפשרית של החברה החרדית.

 

קול נוסף, הקול המושתק, הוא קולם של חיים, רפאל וישראל וצעירים חרדים אחרים. קולם אינו נשמע מכיוון שהם חיים בחברה שהקול היחידי שנשמע בה הוא זה של מנהיגיהם שהם בעלי אינטרס שאינו עומד בקנה אחד עם רצונותהם ושאיפותיהם של חלק מהפרטים החיים בקהילה החרדית. קול זה אינו מקבל גם במה תקשורתית משום שהשלכות של השמעת קול זה בתקשורת מבחינת אותם צעירים הוא עונשים וריבים עם ההורים, סילוק מהישיבה והכתמת שמם ושם משפחתם. מבלי להיכנס לדיון אודות פגמיה של תוכנית הליבה ברור כי ישנם לימודים הישרדותיים כגון אנגלית, לשון עברית, יישומי מחשב ומתמטיקה בסיסית שהם הכרחיים בכדי לאפשר לצעירים חרדים להצליח לצאת ממעגל העוני של משפחתם הגרעינית ולפתוח צוהר לאפשרות של חיים מכובדים לאלו אשר אינם מעוניינים להנציח את העוני והבורות.

 

 **

בר בליניצקי היא דוקטורנטית בתוכנית למדעי הדתות באוניברסיטת תל אביב, חרדית לשעבר, מתנדבת בעמותת הל"ל.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףמסכים עם בר בלינצקיחיים, רפאל וישראל רוצים ללמוד מקצועות ליבה על מנת להצליח בחיים ולהתקדם. צריך להפסיק לתקצב מוסדות חינוך שלא מלמדים לימודי ליבה.
במקרה שלי זה גם בגלל הבזבזנות
02
ערן שרוןכל מילה בסלע
03
מירי שולאקקול שפוימדהים כמה התקשורת עסוקה במו"מ הקואליציוני ודרישות של "החרדים" בלי בכלל לתת את הדעת על הרב גוניות והקולות המנוגדים מתוך אותו הציבור. תודה על מאמר מאיר עיניים.
04
Zivפוסט חשובמציג בבהירות קולות מושתקים שצריכים להישמע גם בכלי התקשורת המרכזיים. מעציב שהאוכלוסיה המוחלשת הזו סופגת הסתה אנטישמית מהשבט החילוני השכן ("שוויון בנטל"), ובמקביל סובלת גם מרדיפה קלריקלית בתוך השבט החרדי שלה עצמה ("התבוללות").
05
תום וולףלא צריך ליב"הכן לחרדים! צריך להגיע לפשרה עמם.
06
מיכל כהנארלוונטי מתמידעכשיו כשיהדות התורה דורשת החזר תקציבים וביטול הקיצוץ התקציבי למוסדות שאינם מלמדים לימודי ליבה.
07
ברשועי- תודה על הדוגמאות המצוינות שנתת.אני כמובן מסכימה בכך שמדובר בכלי לממצום פערים סוציו-אקונומיים בחברה.
08
יעלמסכימה עם כל מילה
09
שמוליק"בשלב הבא תוכל לעבוד במקום עבודה חילוני ומשם המדרון חלקלק..."מדרון זו ההגדרה המושלמת לעזיבת יהודי את יהדותו.
בואו נרגע וניתן ליהודים לחיות כרצונם. בלי כפייה חילונית.
כבוגר אקדמיה הוברר לי שמקצוע לא מקבלים שם פרט לרו"ח עו"ד או רופא. להכריח את כולם ללמוד 12 שנה בכדי להגיע לשם? שיגעון.
יעידו תווי פניהם המתוסכלים וחסרי שמחת חיים, של אנשי האקדמיה. הם לא צריכים לדבר כלום. לזאת אתם שואפים?
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר