רוחות חדשות ורוחות סוערות באיטליה - מה בעצם אומר החוק החדש שהכיר בזוגות להט"ב?

לאחרונה אישר הפרלמנט האיטלקי חוק שמכיר באיחוד של בני זוג מאותו מין. החוק אינו מכיר בנישואים והוויכוח הסוער סביב סוגיית האימוץ טרם הוכרע. החוק החדש יחול על זוגות סטרייטים ועל זוגות להט"ב ומייצר הסדרה חדשה ומעניינת למקרים של פרידה. מנחם גנץ, כתב ידיעות אחרונות באיטליה, מסביר את הוויכוח הלוהט סביב החוק החדש.

מנחם גנץ15.05.16

היסטוריה באיטליה. בית הנבחרים האיטלקי אישר בשבוע שעבר את הצעת החוק המאפשרת הכרה באיחודם של זוגות חד מיניים. קהילת הלהטבים המקומית הביעה מורת רוח מכך שלא מדובר בנישואין מלאים וכי לא יינתנו זכויות אימוץ לבני הזוג.

 

אולם יחד עם זאת איטליה סימנה השבוע לאירופה אף כי באיחור מביך, שהיא מיישרת קו עם המדינות הנאורות ביבשת, וחרף שכנתה המוכלת בתוכה, מדינת הוותיקן - המדינה הדתית הקטנה בממדים אך עצומה בהשפעה רוחנית על מיליונים מתושביה - היא נכנעת למה שבאירופה ובעולם המערבי מגדירים לא רק כזכויות להומוסקסואלים, אלא צורך בסיסי להבטחת זכויות אדם.

 

המאבק לא היה פשוט. ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי נדרש לכל הסגולות הפוליטיות שבידו בכדי ששני בתי הנבחרים, ראשית הסנט וכעת הפרלמנט יאשרו את הצעת החוק. הפגנות בעד ונגד שטפו את רחובות רומא הבירה והבליטו את הקטבים והבורות הקיימים עדיין בנושא בחברה האיטלקית.

 

עד ההחלטה השבוע, איטליה הייתה המדינה היחידה מבין 6 המדינות שיסדו את האיחוד האירופי שלא הכירה בנישואין או איחוד לזוגות חד מיניים. מיקומה של איטליה לצד המדינות היחידות שלא מאפשרות זכויות להומוסקסואלים כמו: קפריסין, פולין, סלובקיה, בולגריה, רומניה, וליטא, גרמה לתסכול ולבושה לחד מיניים איטלקים שנאלצו להביט בקנאה באחיהם בהולנד, אנגליה, בלגיה, צרפת, דנמרק, ספרד, פורטוגל, אירלנד (שלש האחרונות מדינות קתוליות אף הן. אירלנד קיבלה את ההחלטה במשאל עם ולא באמצעות בתי הנבחרים כמו בשאר המדינות). האיטלקים כל כך איחרו עד שאפילו יוון בקצבה האיטי השיגה אותם.

 

המדיניות האיטלקית שעכבה הכרה בזוגות חד מיניים גררה, יש לציין, ביקורת באירופה. הממשלה ברומא נדרשה להעניק הסברים במועצת האיחוד ובית המשפט לזכויות אדם המגן האחראי בנושא באירופה קרא לה לסדר. כעת נשמעת אנחת רווחה באיטליה מכך שהחוק שבמשך שנים כה ארוכות דנו בו ובחשו בו, אושר. אולם, הדיון הציבורי טרם נפסק. השאלה האם לאפשר לבני זוג חד מיניים לאמץ ילדים בכלל, ובפרט את ילדיהם של בני זוגם עדיין עומדת על הפרק.

רוחות חדשות ורוחות סוערות באיטליה - מה בעצם אומר החוק החדש שהכיר בזוגות להט"ב?"היסטוריה באיטליה"

חובה לציין, החוק מתייחס לזוגות חד מיניים וסטרייטים גם כן הבוחרים לחיות ביחד תחת קורת גג, מבלי למסד את הקשר ביניהם בחתונה דתית או אזרחית, אלא מעצם היותם ידועים בציבור החיים תחת קורת גג אחת, ומנהלים חיי משפחה מבלי שנישאו. מעתה יוכלו זוגות כאלו להגיש הצהרה בנוכחות שני עדים למשרדי הרישום הממשלתיים או העירוניים בכדי שיוענקו להם זכויות כבני זוג לכל דבר, זאת עם הבדלים מסוימים מהמקובל בזוגיות המוכרת באמצעות חתונה.

 

החובה המשותפת קוראת להעניק סיוע רוחני וחומרי וכן להתגורר כאמור תחת אותה קורת גג, אך בניגוד לחתונה בה קיים דגש לנאמנות הדדית בין בני הזוג, האיחוד הנוכחי לא מחייב זאת על פי חוק. הבדל נוסף מתייחס לפרידה בין בני הזוג שהתאחדו בהליך הנוכחי החדש, בניגוד לחתונה מוכרת אין צורך בהמתנה של חודשים, כזמן פרידה בין בני הזוג, אלא ניתן לסיימו בתוך זמן קצר ומיידי בהחלטה של שני בני הזוג, או אחד מהם.

 

עוד ברור מהצעת החוק כי בני הזוג יכולים לאחד את רכושם או להותיר את רכושם בנפרד. במקרה שאחד מבני הזוג נפטר יוכל בן זוגו לרשת את הפנסיה שלו, ואף לקבל 50% מעזבונו, כש 50% האחרים מוקצים לילדיו במקרה וישנם כאלו. עוד במקרה של מוות ניתן יהיה להעביר חוזה שכירות של הנפטר לבן/בת זוגו ולהתחשב במצבו. איחוד עם בן זוג זר ילמד אף הוא ויתאפשר לאחר הליך ארוך, בדומה לנישואים של זוגות הטרוסקסואלים.

 

אחד הסעיפים כאמור שנידונו בעיקר ערב ההצבעה דן באפשרות אימוץ ילדים של אחד מבני הזוג על ידי הפרטנר החדש. הפרלמנט האיטלקי דחה כל דרישה לשנות את החוק הנוכחי של אימוץ וקבע כי חוק האמוץ נותר בפי שהוא, אף כי פזל לבתי המשפט לקבל כל החלטה לגופה ולפי טובת הילד. מפלגת הימין בממשלתו של רנצי, ביקשה לזקוף לזכותה את ההישג והדגישה כי אין לראות בחוק הנוכחי משוואה דומה להכרה בחתונה של גייז כפי שהיא מוכרת במדינות אחרות באירופה. לעומתה ראש הממשלה רנזי מנהיג מפלגת הדמוקרטים מקווה שהציבור יזקוף לזכותו את ההתקדמות החשובה, וכבר בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות שיתקיימו בתחילת החודש הבא, יביע הציבור במפלגתו ונציגיה אמון בקלפי, בזכות אשרור החוק.

 

ואכן, הדיון הציבורי טרם ירד מסדר היום. במהלך ההצבעה בבית הנבחרים, מאות פעילי זכויות אדם וקהילת הלהטבים הניפו דגלים בצבעי הקשת וקראו קריאות ניצחון מסויגות, כפי שניתן היה לשמוע זאת מפיה של כריסטיאנה אליקטה, מבכירי הפעילים: "במשך שנים המתנו, צעדנו, בכינו, זעקנו, והתווכחנו גם בקרבנו כיצד יש לפעול ומה צריך לעשות כדי לקדם זכויות לזוגות חד מיניים. היום אנחנו מאושרים והייתי רוצה שכל הומו וכל לסבית יחגגו, אבל אנחנו יודעים שכבר מחר עלינו לשוב לעבוד ולפעול כי המסע הזה טרם הושלם".

 

 

הכותב חי כעשרים שנה ברומא ככתב 'ידיעות אחרונות', בוגר תואר שני בחוג לתקשורת באוניברסיטת 'לה ספיינסה'.   

 

---

 

רוצים להתחתן בלי לעבור ברבנות?
רוצות טקס יהודי חילוני לפי אורחות חייכן?
 
תתחתנו נכון, תתחתנו איך שאתם רוצים.

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
q999333@bk.rufuch this omer busherאני מוכן לתת לך את הגוף של מושל עומר אל-באשיר סודן נשבע לך אני צוחקאני מקווה כי החדשות האלה מגיעים רשמית בישראלאני שונא סודאן סודן אבל אני שונא סודאן יש לי המדוכאים מדי
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר