רבנים של כולם?

נבחרי הציבור, הרבנים הראשיים לישראל, מדירים בעצם חלק גדול מאוד מהאוכלוסיה הישראלית. מי שחווים קשיים כי הזרם המרכזי של היהדות בישראל איננו מקבל אותם נדחקים לשולי הדת הישראלית ונאלצים בפועל, לדאוג לעצמם. עו"ד אלעד קפלן על מקומם של שני הרבנים הראשיים של ישראל.

עו"ד אלעד קפלן05.01.15

הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, הרבנים הראשיים לישראל, נכנסו לפני כשנה וחצי לתפקידם החדש ומיד הבטיחו להיות "הרבנים של כולם". כעת, לאחר שכבר הספיקו להתאקלם בתפקיד, אולי הגיע הזמן להכניס קצת תוכן לאותה הצהרה.

 

מעבר לתפקידם הייצוגי, לרבנים הראשיים תפקיד חשוב כמשרתי ציבור. להיות רבנים של כלל הציבור אין פירושו רק מתן דרשות נחמדות בטקסים ממלכתיים, אלא להכניס את הידיים לבוץ של הממסד הדתי ולהתחיל לתקן בעיות, ויש מהן די והותר.

רבנים של כולם?צילום: עמוד הפייסבוק של ישראל חופשית

בתוך אותה מסגרת של "כולם", יש כמה אנשים שחשוב שהרבנים יכירו. גרים, למשל. אותם אנשים שקשרו גורלם בגורלו של העם היהודי ונתקלים עקב כך בלא מעט קשיים. מספיק שהם התגיירו בבית הדין הלא נכון, בארץ או בחו"ל, וייתכן שלא יוכלו להירשם לנישואין במדינת ישראל. ובאותה נשימה, מוזמנים הרבנים לסייע גם לעולים, שנאלצים לעבור "בירור יהדות" להוכחת יהדותם בבית דין רבני - הליכים משפטיים, שלפעמים הופכים לחקירה משפילה בה אין שום נכונות אמיתית מצד המערכת לעזור להם. וכל זאת למה? מפני שהם ביקשו להינשא, כפי שהם מאמינים, כדת משה וישראל.

 

אבל לא רק גרים ועולים. גם נשים מוצאות את עצמן לא פעם כאזרחים סוג ב' כשהן באות בשערי הרבנות. נשים שמבקשות, שומו שמיים, לקבל יחס ראוי והוגן במסגרת שירותי הדת. דוגמאות ליחס שאינו כזה יש אינספור. מדוע נשים רבות, שמגיעות למקוואות טהרה על מנת לקיים את מצוות הטבילה, נאלצות לעבור חקירות על צנעת חייהן האישיים? המועצות הדתיות הפקידו בלניות לתפעול המקוואות, במטרה להעניק שירות לנשים הטובלות, אך מי הסמיך אותן לתחקר את הטובלות על מועדי המחזור החודשי, הניקיונות לקראת הטבילה ומנהגיהן האישיים, גם כאשר הנשים לא הביעו כל נכונות או הסכמה לעבור תשאול ובדיקה?

 

את הנשים, מאמינים ברבנות, צריך לחנך. כך, למשל, גם בקשה פשוטה להירשם לנישואין דורשת השתתפות בשיעורי חינוך על "טהרת המשפחה". כאשר מאפשרים רבני המועצות הדתיות לכפות על נשים הרצאות בעניין הנהגות הבית והמודל לזוגיות בריאה, כתנאי לרישומן לנישואין, הם ממש לא מתפקדים כרבנים של כולם.

 

ואם הצליחו לעבור את מסוכת הרבנות להתחתן בחופה וקידושין כהלכה, מה מגן על אותן נשים מפני איום סרבנות הגט? כמי שעומדים בראש מערכת המשפט הדתית, על הרבנים הראשיים להיות קשובים לקשיים, אך לא רק קשובים, אלא גם פעילים ביצירת פתרונות הלכתיים המאפשרים לסייע לאותן נשים תוך צמצום פערי הכוחות הבלתי נסבלים בין סרבני הגט לבין אסירותיהן. בין היתר, הגיע הזמן לפרסם הנחיות מסודרות לעידוד החתימה על הסכמי קדם נישואין המקדמים כבוד הדדי בין בני הזוג בכל המועצות הדתיות ברחבי הארץ.

 

"רבנים של כולם" אינם יכולים לנכס לעצמם את השליטה הבלעדית על זהותינו היהודית. המצב היום בו אוכלוסיות רבות מודרות ונפגעות מהתנהלות שירותי הדת בישראל אינו דרכה של תורה ואינו דרך ארץ.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
שפויכמה דמגוגיהאני לא מכיר " דת " שלא נותנת ל"כהני הדת" את הזכות לקבוע חוקים, משפטים, מצוות וכהנה וכהנה.
הפיתרון היחיד לפי דבריך הוא שאתה תהיה "כהן דת" ורק אז תוכל לשנות מבפנים.
אם מוסלמי היה אומר את אותם דברים על האיסלאם הוא לא היה נותר חי.

הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר