קיץ בכנסת: פייסבוק שולתתת

דו"ח "על משמר הכנסת" מסכם את מושב הקיץ בפרלמנט ובודק מה עשו הח"כים בענייני נישואים אזרחיים, גיור והשיוויון בנטל. ואיפה היו הח"כים פעילים במיוחד? בפייסבוק.

עדי שטיין20.10.14

 

המושב השלישי של הכנסת ה-19 מתאפיין בעבודה פרלמנטרית דלה בכל הקשור לתחום הדת והמדינה. בסך הכול הוגשו שמונה-עשרה הצעות חוק פרטיות והצעה אחת ממשלתית, תשע הצעות חוק נידונו בוועדת השרים לענייני חקיקה, ושתי הצבעות התקיימו במליאה. תשע-עשרה ישיבות ועדה התכנסו במהלך תקופה זו.

 

המושב היה קצר במיוחד, והפעילות הדלילה בתחום נובעת גם מהתערערות המצב הבטחוני בארץ שהחלה בשבועות האחרונים של המושב, ותשומת הלב הציבורית התמקדה במבצע "צוק איתן".

במצב מנומנם שכזה ניתן היה לצפות גם לשיח ציבורי מנומנם; שהרי הפעילות הפרלמנטרית מושפעת מהשיח הציבורי ולהיפך. אך כפי שיובהר בדו"ח זה, השיח הציבורי נשאר דווקא ער הן בתקשורת, הן בציבור והן בפלטפורמות הביטוי האישיות של חברי הכנסת ברשת החברתית.

"יותר דיבורים פחות מעשים" (PDF)- קראו את "דת ומדינה: המושב השלישי של הכנסת התשע עשרה", דו"ח מכון "על משמר הכנסת". 

 

 

1. פעילות פרלמנטרית: נישואים אזרחיים, גיור ומעט שיוויון בנטל

 

שתי הצעות חוק המבקשות לאפשר חופש נישואין הוגשו במהלך המושב האחרון (מלבד שורה של הצעות חוק המונחות כבר על שולחן הכנסת). הצעת חוק "ברית הזוגיות" של ח"כ סתיו שפיר מסיעת העבודה. ח"כ שפיר הגישה בעבר הצעת חוק המקדמת "ברית זוגיות" לבני זוג מאותו המין בלבד. נראה שח"כ שפיר הבינה את הצורך בפתרון מקיף יותר, לאחר שהצעת החוק הראשונה נפלה. הצעת חוק "נישואין אזרחיים" היא הצעה נוספת בתחום, המגיעה גם היא מסיעת העבודה,ביוזמת ח"כ שלי יחימוביץ'.

 

העיסוק הרב של חברי וחברות הכנסת בשאלת הגירושין תורם להבנה שייתכן כי כאן טמון הזרע שממנו תצמח ההסדרה החוקית לחופש נישואין בישראל. ח"כ דב ליפמן מסיעת יש עתידמציע להערים עוד קשיים על סרבני גט, והצעת חוק ממשלתית של השרה ציפי לבני מסיעת התנועה מבקשת לתת פתרון ל"מרוץ הסמכויות".

 

העיסוק הרב של חברי וחברות הכנסת בשאלת הגירושין תורם להבנה שייתכן כי כאן טמון הזרע שממנו תצמח ההסדרה החוקית לחופש נישואין בישראל. הצעת חוק ביוזמתו של ח"כ דב ליפמן מסיעת יש עתידמבקשת להערים עוד קשיים על סרבני גט, והצעת חוק ממשלתית מטעם משרד המשפטים בראשות השרה ציפי לבני מסיעת התנועה מבקשת לתת פתרון ל"מרוץ הסמכויות" בין בית המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני.

 

ראוי לציון ח"כ יואל רזבוזוב מסיעת  יש עתיד,המשמש כיו"ר ועדת העלייה והקליטה, שהקדיש כמה מדיוני הועדה שהוא עומד בראשה לקשיים שעולים ועולות נתקלים בהם מול שירותי הדת והרבנות בשלבי הגיור, כאשר הם מעוניינים להינשא ואם, לא-עלינו, כאשר הם נדרשים לשירותי קבורה.

המליאה עצמה כמעט ולא עסקה בסוגיות של דת ומדינה. חברי הכנסת הכריעו בגורלן של שתי הצעות חוק בלבד. הראשונה היא הצעת חוק של ח"כ עליזה לביא מסיעת יש עתיד, המבקשת לחייב ייצוג הולם לנשים במועצות הדתיות. הצבעה נוספת התקיימה על הצעת חוק ממשלתית בדבר שוויון בנטל ושירותי אזרחי, שהדיון בה החל עוד בכנסת הקודמת.

 

 

מה קרה לשוויון בנטל?

 

הטיפול בבעיית השוויון בנטל היווה קרוב לרבע מכלל העיסוק הפרלמנטרי במושב הקודם. הבעיה לא נפתרה, ואילו הדיון בה נפסק כמעט לחלוטין. במהלך המושב הנוכחי התקיימו שלוש ישיבות מעקב אחר יישום החוק (במושב הקודם התקיימו מעל 30 דיונים, רבים מהם נמשכו שעות ארוכות).

במושב הבא צפויים הדיונים בוועדה להימשך, כדי לבצע מעקב אחר יישום ההוראות בפועל. הדיונים יתמקדו בהתאמת הגופים בשטח ליעדי הגיוס. עוד הם יתמקדו בנושא כניסת החרדים לשוק העבודה.

איילת שקד מסיעת הבית היהודי ויו"ר הועדה המטפלת בנושא, טוענת כי קשיים אלו מקורם ב"חבלי לידה נוכח הזמן הקצר שעבר מאז אושר החוק". גם במקרה של גיוס לצה"ל, המליצה הוועדה להוריד את היעדים במהלך תקופת המעבר.

 

 

2. פייסבוק: ח"כים מדברים על להט"ב, שבת ופלורליזם יהודי

 

אחד המאפיינים הבולטים של הכנסת הנוכחית הוא השימוש של חברי וחברות הכנסת ברשת החברתית פייסבוק כאמצעי ליצירת קשר ישיר עם הציבור, וכבמה לפרסום עמדותיהם ופעילותם בקהל הרחב. מדובר בתופעה חדשה, שמביאה עמה בשורות מעורבות באשר לאופי הפעילות של הח"כים.

פייסבוק מאפשר לחברי הכנסת פנייה ישירה לציבור האזרחים בלי התיווך, הפרשני לרוב, של אנשי התקשורת והעיתונאים. לח"כים יש שליטה מלאה על התוכן המתפרסם, ללא חשש שדברים יוצאו מהקשרם. אופי הסטטוסים הוא אישי-מאוד ברובו, מה שמוסיף לתחושות ההכרות וההזדהות של ציבור העוקבים  עם ח"כ המפרסם. פעמים רבות נמצא כי בין הפרסומים הפוליטיים שזורים גם פרסומים אישיים על המשפחה, על הצגה שראו או ארוחה טובה שאכלו, וכדומה. תחושת ה"כמעט-חברות" הזו גובה מחברי הכנסת מחיר בדמות השתלחויות חסרות רסן כלפיהם, פעילי רשת שמייצרים ומפיצים מידע הומוריסטי, פעמים בעל גוון פוגעני, על חשבונם של חברי הכנסת, ועוד.

במשך המושב האחרון פרסמו חברי הכנסת 119 סטטוסים הנוגעים לתחום הדת והמדינה. בהתחשב בעובדה שמדובר במושב קצר במיוחד, זוהי כמות גדולה מאוד של פרסומים. סטטיסטית ניתן לומר, שחברי הכנסת פרסמו בממוצע 1.2 סטטוסים ביום הקשורים לתחום הדת והמדינה, וזאת כאשר אנחנו כוללים את סוף השבוע (שישי ושבת) כימי פרסום אפשריים.

 

הסיעה הפעילה ביותר בפייסבוק בתחום הדת והמדינה

 

 

על מה הם דיברו?

 

חשיבות רבה נודעת לנושאים שעליהם חברי הכנסת בוחרים לדבר, משום שאלו הפָּנים שאותם הם בוחרים להציג לקהל העוקבים שלהם, אלו האג'נדות שהם מאמינים שיעלו את קרנם בעין הציבור, ויוסיפו להם תמיכה בהמשך הדרך.

 

44% מכלל הסטטוסים של חברי וחברות הכנסת עסקו בזכויות הקהילה הלהט"בית ובברית הזוגיות.

 

קיץ בכנסת: פייסבוק שולתתת

 

44% מכלל הסטטוסים של חברי וחברות הכנסת עסקו בזכויותיהם של הקהילה הלהט"בית. בתוך התחום הזה כללנו גם את הדיון ב"ברית הזוגיות", משום שברוב המקרים כרכו חברי הכנסת את שני הנושאים הללו יחד (מלבד למקרים בודדים). שני הנושאים הללו קשורים אומנם, אך יש לזכור שראוי להחיל את "ברית הזוגיות" לא רק על זוגות חד-מיניים, אלא על כל זוג שיחפוץ בכך.

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר