פסטיבל הסרטים של מבוי סתום 2015

ארגון מבוי סתום עורך זו השנה העשירית את פסטיבל הסרטים בנושא "נשים ודת" בשיתוף עם סינמטק ירושלים. עו"ד בתיה כהנא דרור, מנכ"לית הארגון, על הפסטיבל וחשיבותם של הסרטים הללו, לעולמן של העגונות בישראל

עו"ד בתיה כהנא-דרור01.03.15

היום ומחר נקיים בסינמטק ירושלים פסטיבל סרטי נשים של ארגון "מבוי סתום", המציין השנה עשור להיווסדו, תחת הכותרת "נשים פורצות דרך".

 

הפסטיבל מעניק במה לנשים אשר היו חלוצות בתחומן והאירו את הדרך לגברים ונשים בפעילותן הציבורית. במסגרת הפסטיבל יוקרנו ארבעה סרטים, העוסקים בנשים והתמודדותן עם העולם הדתי וסביבם יתקיימו דיונים הקשורים בנושאים הצפים ועולים בהם. 

פסטיבל הסרטים של מבוי סתום 2015תכניית הפסטיבל, באדיבות ארגון מבוי סתום.

במהלך הפסטיבל יתקיים אירוע מיוחד, חגיגת "יום הולדת שני" לאחת ממסורבות הגט הוותיקות בישראל, גאולה בן אלי, אשר המתינה לגט המיוחל במשך 21 שנים! גאולה זכתה לאחרונה לקבל את הגט מידי בעלה ולמעשה נולדה מחדש. אנו נציין את המאורע המרגש בחגיגת יום הולדת מיוחדת לגאולה, יום הולדת חייה החדשים.

 

כמו כן, במהלך הפסטיבל יוענקו אותות הוקרה מיוחדים לשתי נשים שסללו את הדרך בתחומן, ובפעילותן יצרו שינוי אמיתי ומכונן בחברה הישראלית. אות הוקרה מיוחד יינתן למייסדת ארגון "קולך", הד"ר חנה קהת. הארגון יצר מהפכה של ממש בחברה הדתית וביחסה לנשים. אות הוקרה נוסף יינתן לאלופה הראשונה בצה"ל, אורנה ברביבאי, אשר שברה טאבו ארוך שנים בצה"ל בכל הנוגע ליכולתן של נשים להתקדם, לעלות בסולם הדרגות ולשמש בתפקידים בכירים.

 

הפסטיבל מעלה על סדר היום הציבורי והחברתי במדינת ישראל את אתגרי האוכלוסייה הנשית, בזירה הציבורית והאישית , כמו גם את  כל הקשור בממשק שלהן עם המערכת הדתית, אשר לעתים אינה מיטיבה איתן, הפסטיבל השנה, שיעמוד בסימן 'נשים פורצות דרך' יביא לידי ביטוי, ביתר שאת, אתגרים אלו, אך גם סיפורי הצלחה ומהפכות, קטנות וגדולות. אנו  גאות ומתרגשות לחגוג יחד עם גאולה בן אלי, אותה ליווינו במשך שנים ארוכות בתהליך המתיש עד לקבלת הגט, המסמלת עבורנו תקווה, נחישות ועוצמה רבה .  כמו כן אנו שמחות על ההזדמנות להצדיע בפסטיבל למייסדת 'קולך', חנה קהת, ולאלופה הראשונה בצה"ל, אורנה ברביבאי.

 

הסרטים שיוקרנו וסביבם יערך דיון הם סרטה של הבמאית הדתייה אביגיל שפרבר, "תקופת מבחן", בסיומו ייערך דיון בנושא אמהות  אימוץ והעצמה נשית בהשתתפות הבמאית ואחותה אריאלה שפרבר - גיבורת הסרט וו הפסיכולוגית איילת וידר-כהן.

 

הסרט ההוליוודי המדובר מן השנה אחרונה, "עיניים גדולות", יוקרן גם הוא וסביבו יתקיים דיון על מקומו של הכלי המשפטי במאבקי ארגוני הנשים למען שוויון מגדרי. הדיון יערך בהשתתפות עו"ס רותי טיק, הסופרת מירה מגן, עו"ד הדס גרוסמן, אוסנת שרון, מנהלת "יד לאישה", רותי פויכטוונגר, מנכ"לית "קולך" ועו"ד גלי עציון, היועצת המשפטית של "נעמת".

 

סרט מסקרן נוסף הוא "פליקס ומאירה", אשר לאחריו יתקיים דיון בנושא מהפכת הנשים החרדיות בזירה הפוליטית : מגמה או טרנד? בדיון ייטלו חלק ד"ר רבקה נריה בן שחר (מכללת ספיר ), ד"ר בלה ליוש, גב' ציפורה גוטמן ועו"ד ורדית רוזנבלום.

 

בסיום הפסטיבל יוקרן סרט, שהפך ללהיט החם של השנה האחרונה, "אפס ביחסיאנוש". סביב הסרט יתקיים דיון בהשתתפות האלופה אורנה ברביבאי  ואל"מ עפרה בן ישי, בנושאי מגדר וצבא ,  האם ההדתה בצהל מחזירה את הנשים אחורה לתפקידים המסורתיים? והאם מהפכת אי הגשת הקפה למפקד הושלמה.

 

ללו"ז המלא של פסטיבל הסרטים  

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר