פאנל העיתונאים של ישראל חופשית

"שינוי יבוא רק משינוי משמעותי בסדר היום הציבורי". הפגשנו את שלושה מהעיתונאים המעניינים ביותר בזירה התקשורתית, טל שניידר, עמית סגל ואראל סג"ל לשיחה על דת ומדינה בתקשורת הישראלית.

ענבר אורן07.10.14

בתחילת חודש אוקטובר, הגיע הפאנל של ישראל חופשית לעיר הקרירה ביותר בתחילת חודש אוקטובר- ירושלים כמובן.  על בירה והפוגה מהחשש הגדול לפקקי ענק בדרכנו לבירה, הפגשנו בין העיתונאים טל שניידר, עמית סגל ואראל סגל לשיחה על דת, מדינה ותקשורת.  בהנחייתו של מיקי גיצין, מנכ"ל העמותה, התקיים דיון שנגע בכל הרבדים, מניתוחים פוליטיים וכלכליים לעמדות וחוויות אישיות.  המסקנה- לא תמיד ניתן לקיים דיון על דת ומדינה בלי לגעת באספקטים האישיים ביותר בחייו של אדם, גם אם הוא עיתונאי שמתעסק בפן הפומבי יותר של העניין.  שוחחנו גם על הקהילות המתקדמות והיקף הפעילות של התנועה הרפורמית בארץ, יהדות התפוצות והשפעותיה על החלטות הממשלה בנושאים כמו גיור וכוחו של המונופול הרבני.

 

מההיתכנות הפוליטית של שינוי חוקי בנושא דת ומדינה- כמו למשל, חקיקת חוק המתיר נישואים אזרחיים בישראל, קיום תחבורה ציבורית בשבת וקבלת זרמים יהודיים נוספים בענייני גיור ומעמד אישי.  שלושה מהעיתונאים הבכירים במערכת התקשורתית מסכימים כי קשה לדמיין שינוי משמעותי שיקרה בקרוב.  "לא ייתכן שינוי והתעסקותמשמעותית של המערכת הפוליטית בנושאים כמו נישואים אזרחיים" טען עמית סגל "כל עוד הנושא לא ממוקם בראש סדר העדיפויות של המערכת הפוליטית".  לדבריו- "הטרגדיה של המערכת הפוליטית הישראלית היא השעבוד לנושא אחד, והוא השטחים.  עגום שזהו הנושא היחיד, על אף העובדה שהוא מאוד קריטי".  המחיר לפי סגל הוא הקיפאון החברתי שאנו חוזים בו בימים אלה, גם בסוגיות כלכליות כמובן, ושינוי יבוא רק משינוי משמעותי בסדר היום הציבורי, הפוליטי והתקשורתי יחד.

טל שניידר דווקא הצביעה על מערכת דינמית יותר.  ישנן מפלגות שעוסקות בנושאים האלה ואף יוצאות בקמפיינים מתוקשרים, אבל בשורה התחתונה- הן ממעטות לקדם מאבקים פרלמנטריים בנושא ומוותרות בקלות על המטרה.  בדרך הזו ויתר ליברמן על נושא הנישואים האזרחיים והצהרותיו של לפיד על קידומה של תחבורה ציבורית התפוגגו גם הן, ממש לאחרונה.

 

יוזמות כיוזמתו של אלעזר שטרן לחוק גיור (שעד פרסום שורות אלה מצבו נראה בכי רע) מצטרפות ליוזמות נוספות עשויות להתפתח רק אם בועידת מפלגת הבית היהודי יחליטו להפקיע את הכוח מהרבנים ולהעביר אותו לבנט עצמו.  כשהוא לא תלוי ברבני תקומה, יש סיכוי שנמצא בנט גמיש יותר, בודאי אם יהיה לו צורך.

 

חלקו השני של הדיון עסק בשאלה הכללי- אילו שינויים צריכים בכלל להתחולל ומה בכלל המצב הרצוי במדינה כמו שלנו, בנושא דת ומדינה.  אראל סגל כליברל דתי יברך על תהליך איטי בכיוון חופש הפרט לנהל את חייו כפי שיבחר.  כאדם דתי, הוא לא חש שמעניינו של אף אדם אחר איך יקרא זוג הומוסקסואלים לזוגיות שלהם.  הכרה בזוגיות והקניית זכויות חוקיות- לגיטימית כמובן.  עם זאת הציבור הרחב כנראה נרתע לדבריו מאופציה של "שני עמים", מה שייתכן שתיווצר אם תיתכן הכרה בגיור חלופי.  אם הגישה המסורתית היא שתוביל את הפוליטיקה הישראלית, נראה שהחשש הזה יכול להתוות את הדרך בנושא.

 

נושא ההתבוללות עלה במהלך הדיון כששניידר קובעת שבעיניה "אין בעיה אמיתית של התבללות.  החשש האמיתי קיים כנראה בין יהודים בתפוצות, אך בארץ הוא פיקציה שמייצרת הדים בכל פעם שעולה לכותרות".  הניתוק בין דת ומדינה, טענה שניידר, מאפשר אפילו חיים דתיים עשירים יותר ואת קיומן של קהילות דתיות מעורבות ומכילות.  ההגבלות הדתיות בישראל מביאות לכך שקהילות לא נפתחות זו לזו ובכך נשמר החשש זו מזו.

 

פאנל העיתונאים של ישראל חופשית הסתיים כשסיכמנו שלא להסכים.  כנראה שהמערכת הפוליטית הישראלית תצטרך לשים דגש נרחב מאוד על נושא הדת והמדינה, על מנת ששינויים אמיתיים יחולו במסגרת החוק.  אנחנו כאן בינתיים, נאבקים על מנת להגיע לימים טובים וחופשיים יותר.

 

לאלבום התמונות מהאירוע.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר