סדרת הפאנלים של ישראל חופשית

הפאנלים הפוליטיים של ישראל חופשית ברחבי הארץ, מהוים הזדמנות מצוינת לדבר על כמה נושאים שלרוב נדחקים מהשיח המרכזי. הנושא המדיני דוחק נושאי דת ומדינה וכמעט והאחרון כמעט ולא נמצא על סדר היום. אנחנו מסתובבים ברחבי הארץ כדי…

מערכת ישראל חופשית22.02.15

כנסת בסימן נשים- פאנל בחירות בבאר שבע

ביום רביעי, ה- 18 לפברואר, נפגשנו עם שש נשים מהפוליטיקה הישראלית כדי לדבר דת ומדינה לקראת הבחירות בפאנל שערכנו בשיתוף מכון "על משמר הכנסת" מיסודה של התנועה המסורתית.

 

בהחלט התרגשנו לשמוע חלק מהאמירות שעלו בפאנל ויש לציין לטובה את חברות הכנסת שבאופן פתוח לחלוטין שוחחו איתנו על החוויות האישיות שלהן בתחום. אמירה כמו "נישאתי בנישואים אלטרנטיביים לבעלי ליאור, שנספה באסון הכרמל" מפי נאווה בוקר, נציגת הליכוד לכנסת ה- 20, שאף הוסיפה ואמרה כי היא החליטה שהיא "עם הרבנות סיימה", הפתיעו אותנו מאוד. נציגת מפלגת הליכוד שמבינה עד כמה "נושא ועד כמה קשה ועד כמה הרבנות מקשה על הציבור" שאף קוראת לקידום ברית הזוגיות היא משב רוח בהחלט מרענן.

פאנל פוליטיקאיות בבאר שבע- צילום: ענבר אורןפאנל פוליטיקאיות בבאר שבע. צילום: ענבר אורןפאנל פוליטיקאיות בבאר שבע. צילום: ענבר אורן

גם קסניה סבטלובה, מועמדת לרשימת המחנה הציוני לכנסת, סיפרה על כך שבשלב החתונה אמנם סבלה בגזרת הרבנות, אך יותר מכך סבלה כשפנתה אל הרבנות הראשית על מנת להתגרש. עובדת היותה של סבטלובה מסורבת גט כשנתיים, רק מעלות את הצורך האדיר בשינוי מערכתי. החוויה האישית של קסניה התחילה עוד עם עלייתה לארץ; "בארץ שאלו לראשונה 'איזו יהודיה אני'. אחרי שכל החיים קראו לי יהודייה במוסקבה ככינוי גנאי, פתאום כאן זה לא היה מובן מאליו'.

 

רחל עזריה, מועמדת מפלגת כולנו לכנסת, הזכירה גם היא את מצוקת הנשים העגונות. עזריה ששימשה כמנכ"לית של ארגון מבוי סתום בין השנים 2004 ל- 2007, דיברה על הכוח האינסופי שבידיהם של הרבנים בישראל ועל עומק המשבר שפוגשים כשמכירים את העניין מקרוב.

 

ח"כ רות קלדרון סיפרה גם היא שנישאה נישואין יהודיים מחוץ לרבנות ונאלצה להתגרש ברבנות עצמה. קלדרון טענה שבשביל להתגרש, היא ביקשה לכתוב בעצמה את הגט וקבעה בכך את תנאי הגירושים שלה עצמה- אך לא כל אחת יודעת ועומדת על זכותה לעשות זאת.

 

ח"כ מיכל רוזין הכריזה בפה מלא על רוצה ורצונה של מרצ לעסוק בתחומים הבוערים הללו, כשתחזור לכנסת ה- 20. רוזין אף ציינה שהרבנות קיימת "בשביל החילונים", היות וגורמים דתיים רבים כלל לא משתמשים בה מכיוון שהם רואים אותה כגוף שאיננו עומד בסטנדרטים המחמירים שלהם עצמם.

 

פאנל בחירות בתל אביב- בית דניאל

 

הפעם נפגשנו בתל אביב עם חברות הכנסת רות קלדרון (יש עתיד) ומיכל רוזין (מרצ) ועם איתן שוורץ, מקום 33 ברשימת העבודה לכנסת ומירב בן ארי, מקום 10 ברשימת כולנו לכנסת ה- 20.

 

ח"כ מיכל רוזין טענה שמאז קום המדינה כל מערכות הבחירות הוכרעו על הנושאהמדיני בטחוני. רוזין טענה שאחת הטעויות המרכזיות שלנו היא תחזוקה של מערכת חינוך המראה יהדות אחת בלבד. המטרה הסופית של תהליכים שקידמו יש עתיד היא להביא את החרדים להשתלב בחברה הישראלית, לעבוד ולהיות חלק יצרנו בה- אבל הנסיונות להכניס אותך למסגרת הישראלית מוכלם, הצבא, ממש לא הצליחה בכך. השלב הראשון לדבריה של רוזין, חייב להיות שילוב קפדני של לימודי ליבה בחינוך החרדי, אחרת- אנו נותנים יד להשארת המצב כמו שהוא ומשאירים את החרדים כבני ערובה בידי עצמם.

 

אם אנחנו לא משנים את המצב הקיים, אנחנו משאירים את החרדים כבני ערובה בידי עצמם. מיכן רוזין. צילום: ענבר אורן

 

ח"כ רות קלדרון טענה בפני הקהל שאחד הדברים החשובים עבור מדינה היא זהותה.  רות טענה שהיא מאמינה בשיתוף פעולה עם גורמים דתיים ושהאמת יוצאת מתוך מחלוקות. רות טענה שאכן יש עתיד נכשלו בפתרון חלק מהמחלוקות בכנסת הקודמת אך המלאכה עדיין מרובה והם מתכוונים להמשיך לפעול.

 

מירב בן ארי טענה שמפלגת כולנו תרים את דגלה של התחבורה הציבורית בשבת ותעבוד למען המטרה כבר בכנסת הקרובה. איתן שוורץ, מועמד העבודה, טען, שהאשמה האמיתית בכך שכל מערכות הבחירות הוכרעו על הנושאים המדיניים בטחוניים היא בקהל, שלא בוחר לפי הנושאים שמעצבים את חייו בפועל. נושא השבת והתחבורה הציבורית עוד יגיעו לראש סדר העדיפויות לדעת שוורץ, בכנסת הקרובה.

 

נושא השבת והתחבורה הציבורית עוד יגיעו לראש סדר העדיפויות בכנסת הקרובה. איתן שוורץ. צילום: ענבר אורן

 

אנו מצפים למצוא שותפים בכל המפלגות ומעודדים מאוד מקריאות שכאלה, אך בעוד פחות מחודש נוכל באמת להתחיל ולבחון את המצב בפועל.

 

הישארו מעודכנים בפרסומים בעמוד הפייסבוק שלנו בפאנלים הקרובים.

 

פאנל מנהיגי המחר- ירושלים

 

בפאנל מנהיגי המחר, נפגשנו עם יושבי ראש המשמרות והתאים הצעירים של כל מפלגה. לצערנו, למרות שכל הנציגי שהגיעו היו ראויים בהחלט, נשלחה רק אישה אחת לצד שבעה נציגים גברים. 

 

את הערב הנחתה עדי שטיין, רכזת מכון על משמר הכנסת מבית התנועה המסורתית (בשיתופו התקיים גם הערב כולו). שטיין החלה את הערב בשאלה הנוגעת למצב הנשים בפאנל כשיקוף של המצב המציאותי במפלגות השונות. היה זה נציג ש"ס, בניהו יום-טוב, שאמר שאכן צריכות להיות על הבמה נשים רבות יותר. יום-טוב סיפר שהחברה החרדית עוברת תהליך פנימי של שילוב והשתלבות, מה שלדבריו נעצר על ידי יוזמות חקיקה של יש עתיד שמנסה לבצע תהליך כזה בכפייה. הוא כמי שמגייס חרדים לשירות אזרחי, מכיר את המוטיבציה בעבר ואת הדעיכה הנוכחית, לנוכח הקמפיין האגרסיבי נגד הציבור החרדי.

 

כששאלה שטיין מה יחס מפלגתם לנושאי הדת והמדינה, התבהרה כמובן הקשת הפוליטית וקצוותיה השונים. מנציגה של מרצ, תומר רזניק, לפיו מרצ מאמינה בהפרדת הדת מהמדינה ולא זזה מעמדתה מעולם.  נציגה של מפלגת כולנו, רותם קקון, סיפר על הרצון של המפלגה לייצר כמה שיותר מקומות עבודהלציבור החרדי על מנת להפוך אותו לחלק יצרני בחברה. יוראי להב, נציגה של יש עתיד, הכריז בפה מלא כי יש עתיד מעוניינת לנתק את הדת מהפוליטיקה, על מנת לאפשר לכל אחד לחיות את חייו לפי צו מצפונו. נציג הבית היהודי, נריה כנאפו, אמר שהבית היהודי מעוניינת למלא את שתי ההגדרות של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית ולמצוא דרך לשלב בין כל תפיסות העולם על מנת לנהל מדינה ביחד. היכוד היו אלה שטענו כי הם מקוים שיבוא יום שכל אזרח יוכל להסתכל על נושא חיבור הדת והמדינה מתוך נקודת מבטו כיהודי ומהחיבור האישי שלו ליהדות. 

 

צילום: מכון על משמר הכנסת 

 

נושא נישואים קונסרבטיביים, שאינם תקפים במדינת ישראל מבחינה חוקית, בדומה לנישואי הזרמים האחרים פרט לזרם האורתודוכסי, נתן לנו הזדמנות טובה לבדוק מי מהמפלגות אכן פתוחות לאפשר לזרמי הדת השונים בישראל שוויון זכויות מלא. רזניק להב וסיני, נציגי מרצ, יש עתיד והמחנה הציוני, הצהירו בפה מלא שיש לאפשר נישואים מכל סוג שהוא, קקון, נציג כולנו, אמר שיש "לבצע התאמות לשנת 2015 ולא לכפות את רצון הזרמים השונים על הזרמים האחרים". נריה כנאפו, נציג הבית היהודי, טען כי אין בישראל של שנת 2015 כל כפייה דתית. "העובדה שמדובר בהחלטות שהתקבלו בבית המחוקקים" אמר, "מראות שמדובר ברצון העם". נציג ש"ס הצהיר על הסכמתו עם נציגה של יש עתיד אך אמר שפרט לנישואים אורתודוכסיים, על פי הדת, הנישואים האחרים אינם יכולים כלל להיקרא נישואים, "הלוא הם מוסד יהודי שתכליתו הקמת משפחה בין גבר ואישה". 

 

נושא ההסתה כנגד הציבור החרדי, העסיק מאוד את הקהל והמשתתפים. בניהו יום טוב, נציגד ש"ס האשים את מפלגת יש עתיד בשנאת חרדים ונציגת העבודה יעל סיני, הצטרפה אליו בעניין וטענה כי חוק השוויון בנטל מונע ברובו מרדיפה בעוד שנציג מרצ הצביע דווקא על הכיוון השני- העובדה שמדינת ישראל והמפעל הציוני איפשר קיום של יהדות חילונית, הראה שישנן דרכים שונות להיות יהודי.

 

על שאלה שעלתה מהקהל בנוגע לרוב חרדי עתידי במדינת ישראל, השיבה יעל סיני, נציגת מפלגת העבודה, שאין לה בעיה עם הזרם החרדי, אך הפחד הגדול שלה הוא דווקא שיתכן שכאישה, תהיה תקופה בה היא לא תמצא את מקומה ולא תוכל לדבר באירוע פומבי כפי שהיא מדברת כעת. 

 

 

הצטרפו אלינו לאירוע האחרון לקראת הבחירות, בדקה התשעים- פאנל פרשניות פוליטיות בקמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית.

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר