נשים והאפליה היומיומית

על פי בתי הדין הרבניים - דינה של אישה שלא שמרה אמונים לבעלה לדוגמה, שונה מדינו של גבר שחטא לאשתו באופן זהה. אמנם התקדמנו מעט מימי המשפט העברי, וכיום מעשי ניאוף אינם נענים בסקילה, אך מאחר ואלו עדיין בתי הדין הרבניים הפוסקים בענייני נישואין וגירושין, יכול בית הדין לחייב אישה שבגדה בבעלה לקבל גט ולעתים על חשבון ממון.

לולה קידר24.12.15

המאבק בין דת ומדינה הוא בין הסבוכים בהיסטוריה המודרנית אך במדינות העולם החופשי השכילו משכבר להפריד בין שתי הרשויות. לדוגמה, המאבק כנגד הפלות בארה"ב אמנם ניזון משמרנות דתית נוצרית אך זו אינה מעצבת את החוק האזרחי. לעומת זאת, ארצנו זבת החלב והדבש, התופשת את עצמה ככזו המבטיחה שוויון מלא לאזרחיה, עדיין מקיימת מציאות שבה דיני משפחה נשלטים על ידי הדין הדתי. מולדתנו האהובה היא המדינה  היחידה שכופה על אזרחיה מערכת משפטית כפולה הדנה בעניינם הן מפריזמה אזרחית והן מפריזמה דתית. אחת הבעיות המרכזיות העולה משילוב בין הלכה לדיני משפחה, היא העובדה שהַמִּשְׁנָה לא עודכנה מאז המאה השלישית. משום כך לא פשוט להתאים את המשפט הדתי, ובפרט את דיני האישות, למציאות המשתנה בחברה המתיימרת להיות מתקדמת. אנקדוטה בנושא התאמת היהדות למציאות המתקדמת לאורך השנים - את הכתובה בחתונה במקור הקריאו בעברית אך משארמית הפכה השפה המדוברת ידעה היהדות להתאים את עצמה למציאות המשתנה והחלו להקריא בארמית כדי שהקהל יבין. היום האבסורד הוא שממשיכים להקריא בארמית למרות שחזרנו לעברית.

 

בתורת ישראל, לדאבוננו, אין שוויון בין גברים לנשים. גם בימינו, על פי בתי הדין הרבניים - דינה של אישה שלא שמרה אמונים לבעלה לדוגמה, שונה מדינו של גבר שחטא לאשתו באופן זהה. אמנם התקדמנו מעט מימי המשפט העברי, וכיום מעשי ניאוף אינם נענים בסקילה, אך מאחר ואלו עדיין בתי הדין הרבניים הפוסקים בענייני נישואין וגירושין, יכול בית הדין לחייב אישה שבגדה בבעלה לקבל גט ולעתים על חשבון ממון. כמו כן וללא קשר למסוגלות הורית, בתי דין רבניים קבעו לא פעם כי אישה בוגדת אינה ראויה לשמש כאם לילדיה פן תטמא את תומתם. כמובן שאין פסק דין מקביל הקובע כי גבר נואף מסכן את ערכי המוסר של פרי חלציו.

נשים והאפליה היומיומית

בעיה בולטת נוספת בנוף הישראלי היא זו של מאות אלפי זוגות מברית המועצות לשעבר שהחמיצו את העונג הצרוף שבנישואין כדת משה וישראל ונישאו בנישואין אזרחיים בניכר. במידה וזוגות אלו מעוניינים להתגרש, תתקשה האישה לתבוע מזונות מכוח החוק, שכן על פי הדין האישי היהודי, היא כלל אינה נשואה. עוד כשלו התַּנָּאִים והאָמוֹרָאִים בכך שלא חזו את שכיחותם של יחסים ומשפחות חד מיניות בקרב בני ובנות העם הנבחר. לאור המציאות המשתנה אמנם השכלנו לבטל משכב זכר כעבירה פלילית, אולם בית הדין הרבני המופקד על דיני משפחה, עדיין מתקשה לספק חותם הכשר למשפחה שהיא תולדה של מה שנתפס כמחלה ברמה ההלכתית. נוצר מצב מקומם ואבסורדי שבו מכירה המדינה בזוגות חד מיניים לצרכי מצעד הגאווה ושאר צורכי מיתוג תיירותי, אך ממאנת לעשות זאת לצורך מיסוד קשרים ומשפחות להט"ביות.

 

חלק ניכר מדיני המשפחה הישראלים שייכים לחברה שהייתה ואיננה עוד, אך תפישות הלכתיות רבות אינן ניתנות לשינויואת הקב"ה קשה מאוד להשיג בימים אלו. מסיבה זו מן הראוי שהמדינה, זו המתיימרת להבטיח את כבוד האדם וחירותו, אכן תכבד את כלל אזרחיה בזכות האנושית האלמנטרית להינשא, להקים או לפרק משפחה עם בחיר לבם, יהיה אשר יהיה מבחינה מגדרית, דתית ומינית. נקודת פתיחה טובה תהיה שינוי מעמדן של נשים במסגרת בית הדין הרבני או ביטול סמכותו על דיני משפחה.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףיחסית מסכים עם לולה קידרמסכים שהרבנות מפלה אתקהילה הגאה, נשים או עולים/ות מברה"מ לשעבר ומאתיופיה. הדוגמה בארה"ב עם ההפלות נכונה. רק שאני טוען שצריך לסגור את הרבנות. מי שרוצה שילך לשם, אולם לא מטעם המדינה. איני רוצה שיהיו נשים ברבנות על מנת שייראו כמה הרבנות חשוכה. בנוסף לכך נכתב שהדת היהודית יחסית פמיניסטית יחסית למה? הרי נכתב שאישה בוגדת דינה שונה מאיש בוגד.
02
לולהיחסית מסכימה עם תום וולףמיסטר וולף, תודה על תגובתך. אתה גם צודק לגבי עניין הפמיניזם. כנראה שהסתננה לי שם שורה של וו'ישפול ט'ינקינג... תוקן.
03
אנה סולגרדתגובת הרשימה:משעמם בלה בלה בלה בלה מ-ש-ע-מ-ם!!!
04
ליאן קולץתגובה:א-נ-י לא קראתי כלום אז אני חושבת
שיש פו שעמום רב. מ-ש-ע-מ-ם!!!!
05
אדיר קולץתגובה:
06
עדן קולץתגובת הרשימה:
07
אלה קולץתגובה:
08
פבל קולץתגובת הרשימה:
09
ליאל גרנסתגובת הרשימה:
010
היי בנות אפון ערב שרית חדד
11
יואבחשיבותלפמיניזם יש חשיבות רבה ואכן בארץ לא הושג עדיין שיויון מלא בין המינים, אך חשוב לטפל באי השיוויון הזה במקומות אחרים כגון: אפליה במקומות עבודה, טיפול נגד הטרדות מיניות בעבודה ובכלל ועוד. לפי דעתי עדיף לכתוב על כך במאמר ולא על נשים שבגדו בבני זוגן, שאליהן אין לי שום אמפתיה (אין לי אמפתיה גם לגברים שבוגדים בבנות זוגם, כמובן).
12
דינה חולטשבננה באפלהאני חכחצנחיחנה ברקננ
13
14
takwagv byjn
15
תום וולףבננה באפלהבננה ממוצעת באזור ח'


בננה ממוצעת באזור ח'
16
שימישגעוןאתם קשקשנים מארץ הקשקושים לא יודע איך הראש שלכם עובד כל מה שעושים במדינה לא טוב לכם אתם מוזמנים לעזוב את ארץ הקודש אני מאוד ישמח תאמינו לי שהדת מכבדת את האשה פי אלף ממה שאתן חושבות זבלות שכמותכן
17
אנה שילהנשים והאפלייה היום יומיתיה חצ'ו צ'יבורצ'קה

18
ליאל מולימשהואולי חאלס ודיי? חחחחחחחחחח איזה חרוז אבל אני מתכוונת לזה באמת!
19
דיני משפחהזום מה שבא לכםזום מה שבא לכם
20
דיני משפחהזום מה שבא לכםזום מה שבא לכם
21
אור נחום
22
עידו אברג'ללהכיר בחורהשמי עידו אברג'ל מקריית גת בן עשרים ושתיים משפט לחיים אהבה זה כמו אש בוערת לפעמים מחממת את לב ולפעמים שורפת את הנשמה ולי שרפ את הנשמה אני זמר ורקדן
23
עידו אברג'ללהכיר בחורהשמי עידו אברג'ל מקריית גת בן עשרים ושתיים משפט לחיים אהבה זה כמו אש בוערת לפעמים מחממת את לב ולפעמים שורפת את הנשמה ולי שרפ את הנשמה אני זמר ורקדן
24
25
26
היי אני חושבת שאכן יש הפליה רק שהיא לא קשורה לדת אלא היא קשורה אלינו באיך שאנו תופסים את הדברים השינוי צריך לבוא מתוך הציבור מאנשי העם הפשוטים זה לא יעזור להיות נגד מוסדות דת שזה רצונם וזה אמונתם ואין אנו יכולים להתערב לדתיים בחייהם וברצונות שלהם (למרות הפופלזים שאולי חשוב לכם) בקיצור שכל אחד יעשה את השינוי בעצמו וכך השינוי הקטן שלך יעשה שינוי חבברתי עצום. ואולי תתוקן האפליה.....
27
28
מתןמתןאוהב אותך
29
ממזרכן יירבו "ממזרים" בישראל!כל מסורבות הגט החילוניות לא צריכות לחכות לגט בכלל-אלא יכולות להמשיך בחייהן עם בני זוג חדשים-ואף להציף את המדינה ב"ממזרים"!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר