המידע המלא - דת ומדינה בישראל 2015

נישואים לישראלים בחו"ל

עו"ד חגי קלעי

 

ככלל, אדם שהוא אזרח מדינה זרה רשאי להתחתן באותה המדינה. חלק מהמדינות, דוגמת צרפת, דורשות אף תושבות במדינה (לפחות של בן הזוג שהוא תושב המדינה) על מנת להתיר את הנישואין. מדינות אחרות, דוגמת בלגיה, דורשות תקופה מינימאלית של שהות בני הזוג במדינה לפני טקס הנישואין. מדינות רבות אף מתירות לזוגות זרים להינשא בשטחן בכפוף לאישור ממדינת המוצא (Nulla osta), אך מדינת ישראל לא מעניקה אישור זה לישראלים (במילים אחרות, בגלל הדרישה לאישור ממדינת האזרחות של המתחתנים, עבור ישראלים האפשרות להתחתן במדינות רבות שאינן ישראל סגורה). לצד זאת, מספר מדינות מתירות להתחתן בשטחן לזוגות בהם שני בני הזוג זרים ללא דרישת אישור ממדינת ישראל.

 

הפרוצדורה של עריכת הנישואין בחו"ל משתנה ממדינה למדינה, אך לרוב יש לקבוע מועד מראש, ולהביא מישראל תעודת מאושרת על ידי נוטריון המעידה על סטטוס כלא נשוי (טופס "תמצית רישום" - רווק/ה, גרוש/ה או אלמן/ה). לאחר עריכת טקס הנישואין במדינה הזרה, אם מדובר במדינה החתומה על אמנת האפוסטיל,[1] כל מה שנידרש הוא אישור אפוסטיל ועם התעודה הזו ניתן לפנות למשרד הפנים בישראל לצורך רישום הנישואין. אם מדובר במדינה שאינה חתומה של אמנת האפוסטיל, יש לערוך אישור כפול במדינת הנישואין, על ידי הרשות המוסמכת באותה מדינה ועל ידי הנציגות הישראלית באותה מדינה (שגרירות או קונסוליה) ולאחר מכן ניתן להגיש את התעודה לרישום הנישואין בישראל.

 

היעדים הפופולאריים ביותר לנישואין של ישראלים בחו"ל הם קפריסין וצ'כיה ולנישואין גאים קנדה וארצות הברית. יחד עם זאת, ישנן אפשרויות נוספות. בכל מקרה, כדאי לבדוק בטרם הטיסה את הפרוצדורה המדויקת באזור בתוך המדינה בה מבקש הזוג להינשא.

 

 

 

 

 

 

 

 

לינקים חשובים:

קנדה: http://goo.gl/sh9faC  

איווה: http://goo.gl/GMXw9Q 

ארגנטינה: http://goo.gl/6f6B9r 

דנמרק: http://goo.gl/1iWML5

בריטניה: http://goo.gl/82N3WK

ברזיל: http://goo.gl/eoyPz7 

 

 

[1] אישור אפוסטיל הוא אישור שמסמך שנחתם מחוץ למדינה הוא מסמך אמיתי. מדינות שחתומות על אמנת האפוסטיל מכירות האחת במסמכים הרשמיים של השניה.  

 
---
רוצים להתחתן בלי לעבור ברבנות?
רוצות טקס יהודי חילוני לפי אורחות חייכן?
 
תתחתנו נכון, תתחתנו איך שאתם רוצים.

 

 

* כל האמור הוא בבחינת תיאור כללי של הדין במדינות השונות ואינו יכול לשמש כחלופה לקבלת חוות דעת משפטית או לבירור עצמי טרם נקיטת צעדים. מאחר שהדין משתנה בתדירות גבוהה, אם נתקלתם בטעות, או שניסיונכם בנישואים במדינה זרה יכול לתרום מידע שחשוב להוסיף, אל תהססו לכתוב לנו ונעדכן את הטקסט בהתאם.

 

נישואים לישראלים בחובתמונה- נועה ואורי שהתחתנו בלרנקה, קפריסין.

 

התחתנתם באחת המדינות הנ"ל בעודכם אזרחים ישראלים? כתבו לנו וספרו לנו על התהליך כדי שנוכל לגבש מידע וטיפים עבור המתחתנים הבאים.

השפיעו עכשיו!
ידע מייצר השפעה! תנו לייק לשותפים שלנו ולדפי קמפיינים בנושא!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר