נובי גוד - השנה החדשה היא כל השנה

האם היחס לנובי גוד ועצי אשוח במרחב הציבורי הוא משהו נקודתי או שהוא מעיד על התנגשות תרבותית וחברתית רחבה יותר? קטיה קופצ'יק, רכזת תחום דוברי הרוסית של ישראל חופשית, על נוכחות מתמדת של שתי זהויות

קטיה קופצ'יק01.01.17

אז ממש אתמול, בליל ה-31 בדצמבר, בדיוק בשעה 12 בלילה תבוא עלינו לטובה שנה 2017 החדשה.  עבור הקהילה דוברת הרוסית בארץ, המונה קרוב למיליון איש, זהו חג חשוב מאד אך יחד עם מרכזיותו של החג בחייהם של יוצאי ברית המועצות בארץ - באים גם הקושי, ההשמצות, הגזענות והתחושה שאין בעצם את החופש המוחלט לצאת עם התרבות היפה של יהודי בהר''מ למרחב ישראלי כללי, ולחגוג אותה בחופשיות, מבלי לחשוש להיתקל בדעות קדומות ותגובות מזלזלות.

 

במילים אחרות, האם היחס לנובי גוד ועצי אשוח במרחב הציבורי הוא משהו נקודתי או שהוא מעיד על התנגשות תרבותית וחברתית רחבה יותר?

 

זו שאלה מאד חשובה, אך קודם לכן סיפור קטן. לפני כשבוע חברה דוברת רוסית סיפרה כי במסגרת תוכנית של משרד החינוך, מחנכת הכיתה הטילה על כל ילד לארח אצלו בבית כ-5-6 חברים לכיתה. האם כמובן לקחה זאת כמשימה, שהרי מדובר באחריות כבדה. הכל צריך להיות מתוקתק: האוכל, הפעילות לילדים. תוך כדי שאנו מתכתבות על הלוגיסטיקה, היא מספרת לי שהילד, צבר אך דובר הרוסית היחיד בכיתה, ביקש להחביא את עץ אשוח המקושט לפני שחבריו באים.

 

נובי גוד - השנה החדשה היא כל השנה

לכאורה, ישראל 2016, כמעט מיליון יוצאי ברית המועצות לשעבר חיים בה, הקהילה הרוסית חגגה לאחרונה 25 שנים לעלייה הגדולה עם נאום מרכזי של ראש הממשלה, הפוליטיקאים הישראליים מעוותים את שפת פושקין ומתחרים אחד בשני מי יפרסם את ברכת הנובי גוד המגניבה ביותר. בשנים האחרונות, יוזמות חברתיות רבות יוצאות בקמפיינים כדי להסביר לישראלי הממוצע מהו ה"נובי גוד" ולמה אין קשר לסילבסטר ולחג המולד הנוצרי, אלא שבסך הכל מדובר בחג המשפחתי היחיד שחגגו בברית המועצות.

 

אבל הילד צודק. הוא לא רוצה להיות שונה מאחרים. הוא שומע שמישהו קורא לרוסים בצחוק "נוצרים", עקב הבלבול שחל בין ה"נובי גוד" של יהודי ברית המועצות לבין חג ה"סילבסטר" האירופאי וחג המולד הנוצרי. הוא רואה בטלוויזיה רבנים אורתודוכסיים מהדרגים הגבוהים ביותר מתחרים ביניהם על גירוש "השד הנורא מכל" - עץ האשוח המקושט (סממן החג שמשותף לגם לערביי ישראל הנוצרים וגם לדוברי רוסית). אנשי דת ופוליטיקאים קיצוניים רוצים לסלק אותו מהמרחב הציבורי ויחד איתו גם את החג, שהם קוראים לו "אנטי-יהודי". בשנה שעברה זה היה באשדוד ובאשקלון, והשנה - בחיפה (טכניון) ובירושלים.

 

אז יש שיאמרו שאף אחד לא אוסר עלינו לחגוג, ומישהו ייזכר שבתחילת שנות ה-90 אי אפשר היה בכלל לדמיין את חגיגות הנובי גוד בפרהסייה. אבל אותי בכל הסיפור הזה לא מעניינים הפוליטיקאים או הרבנים, אלא אותם ילדים. הילד ההוא, דובר הרוסית, שנולד כאן ואינו מרגיש שהתרבות שלו, שפת האם שלו והחגים שהמשפחה שלו חוגגת, הם חלק לגיטימי וחשוב מהסיפור הישראלי הכללי. זה צורם לי יותר מכל רב חשוך או פוליטיקאי ציניקן. במילים אחרות, ה"נובי גוד" עוד לא קיבל את הסטטוס של המימונה והדחייה של החגים והמנהגים של יהודי ברית המועצות והעניין הזה קשור קשר הדוק לתהליכי אי קבלה והדרה חברתית של הקהילה דוברת הרוסית בארץ.

 

אני רוצה לרגע לחזור לילד ההוא. אני רוצה לשבת לידו, לדבר איתו, לשמוע את חוויותיו, לתת לו עצות, להציע לו להסתכל על כל הסיפור בצורה שונה, כדי שהוא יוכל לעשות את הבחירה בעצמו. כמו כל אחד מאיתנו שיבחר בסופו של דבר מהי הדרך הטובה ביותר לשינוי. מבחינתי הנובי גוד- השנה החדשה, היא כל השנה. זו עבודה קשה ומשימה מתמשכת שמוטלת על כל אחד ואחת מאיתנו בגזירת הגורל. עלינו, דוברי הרוסית בארץ, לספר שוב ושוב את הסיפור שלנו – לקולגות בעבודה, להורים של ילדים אחרים, בתור לקנות סופגניות וכשמישהו מעיר על כך שאתה מדבר עם הילד שלך ברוסית. מצד שני - לדרוש מהחברה הישראלית, מהקהילות האחרות, להיות שותפים מלאים שלנו ולגנות כל ניסיון למנוע מאיתנו את החופש לאורך חיים ייחודי, לתרבות האם היפה שלנו ולחגים. ולא רק לקראת השנה החדשה, אלא במשך כל השנה.

 

 

ס נובים גודום!

 

סצ'אסטייה! 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תשנו את שם האתר ל"ישראל נוצרית"העיקר להשתלח בכל מה שקשור ליהדות, הדת של עם ישראל. אבל להלל את החגים הנוצריים. צבועים נמאסתם!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר