מחאת הפראיירים – ההיסטוריה של ההפליה בהבטחת ההכנסה

"גמלת הבטחת הכנסה לאברכי כוללים מכוח הסעיף התקציבי מפירה את חובת השוויון ביחס לחלוקת כספי מדינה [...] נוכח התכלית הכלכלית העומדת ביסוד תשלומי הבטחת הכנסה, ההבחנה בין קבוצות הלומדים השונות על רקע ההבדלים באופי הלימודים אינה מבוססת על שוני רלוונטי, ומהווה על-כן, הבחנה פסולה".

מערכת ישראל חופשית01.12.15

אלפי מפגינות ומפגינים יצאו לרחובות ודרשו שיוויון. סטודנטים לרפואה, סיעוד, הנדסה, הוראה שלא מצליחים לגמור את החודש ומרגישים פראיירים. למה פראיירים? כי בזמן שהם עובדים בשתי עבודות, מקימים משפחה צעירה, ולומדים למבחנים עד השעות הקטנות של הלילה, חבריהם בכוללים מקבלים שתי קיצבאות מהמדינה – קצבת קיום והבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי.

למה זה מרגיז? כי זאת קומבינה פוליטית, ישראבלוף אמיתי. בחוק כתוב שאברכים בכוללים לא יהיו זכאים להבטחת הכנסה. אבל החל מ-1982 הוכנס סעיף תקציבי שעוקף את החוק. הסעיף התקציבי נשאר בספרי התקציב משנה לשנה וגרם להפליה בין חיילים סדירים וסטודנטים שנותרו ללא זכאות להבטחת הכנסה אל מול האברכים שהפכו לזכאים.

בתחילה הסעיף לא פירט את התנאים לקבלת הבטחת ההכנסה אלא איפשר מתן הבטחת הכנסת מינימום לאברכי הכוללים. משרד הדתות קבע בנוהל פנימי הבהרות למתן התמיכה לפיהן אברך ישראלי שהוא אב ל-3 ילדים, הכנסתו דלה והוא אינו בעלים של בית או רכב.

מחאת הפראיירים – ההיסטוריה של ההפליה בהבטחת ההכנסהמתוך פעילות "מתאברכים" של ישראל חופשית באוניברסיטה העברית בירושלים מתאריך: 10/11/15. צילום: סיון שלאק

הסעיף התקציבי אותגר לראשונה בבית המשפט בשנת 2000 ב"פרשת יקותיאלי". נציגי סטודנטים ועמותות שונות עתרו לבג"צ בבקשה לבטל את הסעיף. ב-2010 קבע בג"צ שהסעיף פוגע באופן בלתי מידתי בזכות לשיוויון. בית המשפט נתן למדינה תקופה של חצי שנה לקביעת מנגנון הולם.

"גמלת הבטחת הכנסה לאברכי כוללים מכוח הסעיף התקציבי מפירה את חובת השוויון ביחס לחלוקת כספי מדינה [...] נוכח התכלית הכלכלית העומדת ביסוד תשלומי הבטחת הכנסה, ההבחנה בין קבוצות הלומדים השונות על רקע ההבדלים באופי הלימודים אינה מבוססת על שוני רלוונטי, ומהווה על-כן, הבחנה פסולה".

בתגובה הקימה המדינה את וועדת גבאי שהגישה את מסקנותיה לממשלה בשלהי 2010. הממשלה אימצה את מסקנות הוועדה בשינויים קלים בלבד וקבעה מתווה חדש לפיו אברכים מעל גיל 29 ימשיכו לקבל את הקצבה כרגיל. אברכים מתחת לגיל 29 ימשיכו לקבל את הבטחת ההכנסה לתקופה של חמש שנים. במהלך תקופה זו ייווצר מדרג לפי רמת הכנסה ויוגבל מספר הנהנים מהקצבה.

החלטת הממשלה אותגרה גם היא בבג"צ כבר בינואר 2011, בעתירה של נציגי הסטונדטים. בטענה שהחלטת הממשלה משמרת את אי השוויון. ב-2014 פסק בג"צ שהסעיף אינו חוקי, אינו חוקתי ואינו שוויוני. בית המשפט ביטל את החלטת הממשלה ונתן למדינה להיערך לביטול הסעיף עד ינואר 2015.

ואכן כך היה, בינואר 2015 הפסיקה המדינה לשלם את הקצבה בהתאם להוראות בית המשפט העליון. אך עם כינון הממשלה באמצע 2015 הסכימו מפלגות הקואליצייה להחזיר את הקצבה. ח"כ משה גפני הגיש הצעת חוק פרטית בנושא שקיבלה את תמיכת הממשלה, אך בינתיים החזירה הממשלה את הסעיף התקציבי הישן עם שינויים קלים לספר התקציב של 2015-2016.

בימים אלו ישראל חופשית בשיתוף המרכז הרפורמי לדת ומדינה מתכוננת לסיבוב הנוסף שהממשלה כופה עלינו בסאגה הבלתי נגמרת הזו. אנחנו נמשיך לפעול למען שיוויון ושקיפות בחלוקת התקציבים במדינה.

תחקיר משפטי באדיבות עו"ד עידו אביטל

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףמעניין למי יש מעל שלושה ילדים בגיל צעירההפגנות היו דבר מתבקש כנ"ל העתירה. לא צריך להגביל מתחת ל29 אלא לבטל את קצבת האברכים. זה שהם בישיבות לא תורם למדינה כלום.
בג"צ קבע בצדק שהשהסעיף פוגע בזכות לשיוויון. שנת 2000 הייתה אחרי שביתת הרעב של הסטודנטים/ית. מאז ב2003 היה נסיון להקטין את הבטחת ההכנסה כששינוי הייתה בממשלה, אולם מאז שריה פוטרו. הממשלה הנוכחית תמכה בהצעת החוק של משה גפני זה אומר מה דעתה בנדון.
02
סבטלנה השלמת הכנסה מה צריך לשות בישביל לקבל השלמת הכנסה
03
04
גביאם אתם חושבים שיש אפליה אז לכו תהחו אברכים
05
גביאם אתם חושבים שיש אפליה אז לכו תהיו אברכים
06
07
אנטוליאיך לעשות חישוב השלמת הכנסה?משפת זה מאוד יפה: מען שיוויון ושקיפות בחלוקת התקציבים במדינה. כתבתה הרבה מילים אבל מה שחיפסתי: חישוב אונלין או APP לחישוב השלמת הכנסה...העם קיים בכלל?
08
איתושתןספת וותק בקצבת זקנה למי שהגיע למכסימום וות + 0 . בדיחה אחת גדולה. בקיצור הקצבה תשאר אותו דבר לנצח לא משנה מה יקרה במשק!!!חבורה של נוכלים ורמאים מנהלת את המדינה. תוספות לוקחים רק לעצמם. מצמידים את השכר שלהם לשכר הממוצע וחוגגים עליות שכר תמידיות.
09
מריה באציומהוא גובה קיצבה של השלמת הכנסה של אשה גרושה שאין לה הכנסות אחרות חוץ מקיצבה ביטוח לאומיאשה שיש לה קוצב לב אחרי ניתוח כמה היא זכאית בגלל נחות מביטוח לאומי?
אשה גרושה שאין להכנסות אחרות בלבד קיצבה זיקנה מי ביטוח לאומי כמה זכאית להשלמת הכנסה
אמייל inadrian@jerusalem.muni.il
010
שמוליקאי שיווין / הפליה וכ"ו לכאורה נראה שהאמרה "כל אחד בוכה על מה שכואב לו" נכונה אלא גם "כל זמן שכואב לו אישית !!!" נכונה. במקרה זה לצערי ולכאורה, כל ה "צעקנים" משתתקים ברגע שמקבלים את "האתנן" האישי שלהם, אם זה להבחר לכנסת, או באופן אחר. ההפליה /ו הכפייה ,בוטה, כמעט בכל תחום בחיינו ! ונהנים מזה רבים "ושונים" "תן לי... ואשתוק לך" אם ב"דמוקרטיה" הרוב קובע, למה החרדים מקבלים מה שרוצים ??? ואם יש, לפי הסטטיסטיקה,50% נשים באוכלוסיה למה עדיין אין "שוויון" מוחלט !!! בזכויות וחובות בין המיני ??????????
11
רחמני בני.נחטף.לא מכיר אותם.תודה.
12
thmheבהיותי אברךאף פעם לא קיבלתי סכומים כאלו אפילו לא חצי די להגזמות
13
שגבלא חושב שאברכים זה הבעיהבמדינה כזו מושחטת אולי סטודנטים יעשו הסדר עם שס שפשוט עושה תעבודה לציבור הבוחרים שלה.. אברכים זה תקלה קטנטנה במדינת האוליגרכים הסמויים ..
14
בוחבוט דניסיסמהלאיכנס לאטר של של אקוד שלי
15
ביטול
16
אורחומה עם כל הערבים? הם לא מקבלים כספים מהמדינה?למה כולם עם העיניים על אברכים? מה עם כל הערבים שמקבלים המון כספים מהמדינה? למה זה לא מפריע לאף אחד ? למה לא יוצאים להפגנות נגד זה? שלא לדבר על כל החובות שלהם בעזה .. רק לחברת החשמל חוב של מיליארדי שקלים!! כי זה לא במודה ? הרבה יותר קל לזלזל באברכים.. חבל מאוד. הם אחים שלנו וכולנו בני ישראל. אל תשכחו את זה!!
17
אוהד אברך כוללטעות במאמראני בעצמי אברך כולל, וכל המשפחה המורחבת. ורציתי לומר שהמידע אינו מדויק, מהמדינה מקבלים 855 שקלים לאברך לחודש, ושאר הסכום מגיע באמצעות אנשים נדיבי עם שהעניין הוא חשוב להם ומוכנים לתת סכומים גדולים מכספם, יש שמקבלים כ-2000, בחודש ויש שמשתכרים כ-4,000 בחודש.
18
אוהד אברך כוללטעות במאמרהסכום שהמדינה נותנת הוא תמיד אותו הסכום המשתנה הוא כמה נדיבי העם מוכנים לתרום. וכך מתקיימים מאות אלפי אברכים. דרך אגב זו הזכות של המדינה כפי שרואים בהיסטוריה שמתי שפגעו קצבאות האברכים היו כל מיני בעיות, וכן הוא אותו דבר שנפגעה השבת, שעושים חילולי שבת ברבים (מותר לפרסם גם תגובה כזו, חופש הביטוי).
19
gabi hazanקצבת נכות (100 אחוז)האם ההוצאה לפועל רשאים לעקל קיצבת נכות במלואה עקב חוב
מדובר בהכנסה יחידה ,לנכה אין מקורות הכנסה נוספים ,
ומדובר בקצבה ע"ס 3500 שקל.
תודה ויום טוב
נייד 0542029392
20
משה זוכמירמה הקשר שלך עם הקרן לישמעאל..
21
ראובן זהבי סרטן בגרורה בעמוד שדרה אישה עזבה נשארתי לבד להתמודד ממי אפשר לבקש עזרה בקשת עזרה חולה סרטן הערמונית נשאר לבד בלי אף אחד למי פונים
22
23
להב בן ציוןקצבת נכותאני קיבלתי קצבת נכות של 2589 ש"ח וכשהיגעתי לקיצבת זיקנה נתנו לי את אותו הסכום שאלתי היא האם גם לי מגיעה העלאה בקיצבת הזיקנה?
24
להב בן ציוןקצבת נכותאני קיבלתי קצבת נכות של 2589 ש"ח וכשהיגעתי לקיצבת זיקנה נתנו לי את אותו הסכום שאלתי היא האם גם לי מגיעה העלאה בקיצבת הזיקנה?
25
הפנתרשנאתכם לעם היהודי ולאורחותיו מעבירה אתכם על דעתכםאתם קומץ הזוי ששם לו למטרה להוריד את שלטון הימין בכל מחיר
ועל כן התלבשתם על האברכים היהודים המתוקצבים בדלות משוועת.
נראה אתכם אבירי הצדק מתעניינים וחוקרים את התופעה ש-20%
מהערבים זוכים ל-60% מתקציב הביטוח הלאומי האם זה נורמלי
האם אין כאן מעשי תרמית שמעורבים בהם אנשים מהמגזר.
26
27
הפנתרשנאתכם לעם היהודי ולאורחותיו מעבירה אתכם על דעתכםאתם קומץ הזוי ששם לו למטרה להוריד את שלטון הימין בכל מחיר
ועל כן התלבשתם על האברכים היהודים המתוקצבים בדלות משוועת.
נראה אתכם אבירי הצדק מתעניינים וחוקרים את התופעה ש-20%
מהערבים זוכים ל-60% מתקציב הביטוח הלאומי האם זה נורמלי
האם אין כאן מעשי תרמית שמעורבים בהם אנשים מהמגזר.
28
דוריתקצבה ביטוח לאומי אחרי 40 שנות עבודה
29
אסעד עליה
30
אסעד עליהמס שלילי
31
מרינה פרוזינה
32
שהנאזאסמאעיל
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר