מדוע המדינה צריכה לשלם עבור השלמת השכלה ליוצאים בשאלה

לאחרונה הוגשה תביעה של יוצאים בשאלה, בדרישה שהמדינה תממן עבורם השלמת השכלה. משרד החינוך ענה בתשובה לעתירה שהאשמים הם מוסדות החינוך החרדיים, ההורים והקטינים עצמם. דף הפייסבוק שלנו סער בשאלות ותהיות, אז הזמנו את משה שנפלד - יו"ר עמותת יוצאים לשינוי שהגישה את העתירה, לענות לכן ולכם.

משה שנפלד27.04.16

באוקטובר 2015 הוגשה תביעת הליבה בעזרת עמותת 'יוצאים לשינוי' באמצעות עו"ד שלמה לקר, בשם חמישים ושניים יוצאים ויוצאות בשאלה על כך שלא זכו ללימודי ליבה בעת לימודיהם בבית הספר ועל הנזק שנגרם להם בעקבות כך.

 

לאורך השנים סירבה המדינה בתוקף לדאוג לקטינים מהמגזר החרדי והפקירה את גורלם בידי עסקנים ואנשי ציבור. מציאות זו הובילה למצב בו ישנם מאות אלפי תושבים במדינת ישראל ללא השכלה בסיסית וללא הכלים הנדרשים בכדי לממש את הפוטנציאל שלהם. חמור מכך, גם במקרים בהם המדינה מספקת מסלולים להשלמת פערי ההשכלה, הם פתוחים אך ורק בפני מי שמקיים כיום אורח חיים חרדי, מה שגורם ליוצאים בשאלה "ליפול בין הכסאות".

 

לאחר דחיה של כחצי שנה, ב-18/04/2016, מדינת ישראל השיבה לטענות התובעים. בכתב הגנה תמוה וחסר עקביות, היא מטילה את האחריות על מוסדות החינוך החרדים, יחד עם הוריהם של התובעים ועל התובעים עצמם שהיו קטינים במועד התרחשות הנזק.

 

מטרת התביעה שלנו אינה כלכלית גרידא, אלא מבקשת להוביל שינוי במתן הזדמנויות להשלמת פערי השכלה בקרב יוצאים בשאלה והובלת המדינה לקבלת אחריות על בוגרי המגזר החרדי ובכללם היוצאים והיוצאות בשאלה.

 

עברו מספר ימים מאז שתגובת המדינה לתביעת הליבה של עמותת 'יוצאים לשינוי' התפוצצה ברעש גדול. אנחנו מקבלים תגובות חמות מרוב הציבור וזה מחזק אותנו מאד. אך במקביל לתגובות החמות שמענו גם לא מעט תהיות ואי הסכמות, קיבלנו שאלות (מצויינות) מאנשים רבים והחלטנו להתמודד איתן ולהסביר.

 

למה אתם תובעים את המדינה, תתבעו את ההורים?

 

במדינת ישראל קיים חוק חנוך חובה, המגדיר את תוכנית הלימודים לה זכאי כל ילד. תוכנית הלימודים כוללת חומר רב שאינו מופיע בתוכנית הלימודים של המוסדות החרדים (בעיקר של הבנים), בג"צ פסק כבר בשנת 2004 שקיום המוסדות הללו היה מנוגד לחוק והמדינה הודתה בכך. ההורים שלחו את הילדים לבית ספר שהמדינה אישרה ותקצבה, לכן לא ניתן לתבוע אותם על כך, האשם היחיד הוא המדינה שאישרה מוסדות בניגוד לחוק שהיא עצמה חוקקה.

 

אז אתם רוצים לקבוע להורים איך לחנך את הילדים?

 

דבר ראשון, זה לא מה שאנחנו רוצים, זה מה שהמדינה קבעה. מדינת ישראל חתומה על האמנה לזכויות הילד, המבהירה שהזכות של ההורה לחנך את ילדו בהתאם להשקפת עולמו אינה גוברת על הזכות של הילד לקבל הזדמנות למצות את יכולותיו ולהתקיים בכבוד.

 

מעבר לכך, המדינה יכלה לאפשר להורים למנוע מהילדים השכלה מספקת, אך לחסוך את התקציב שהיא מעניקה למוסדות החינוך בכדי לספק לתלמידים תנאים מיטביים להשלמת הפערים במידה ויבחרו בכך. אלא שאפילו את הדרישה הבסיסית הזו היא מסרבת למלא במקרה של היוצאים בשאלה.

 

המדינה לא אמורה לפתור לך את כל הבעיות.

 

מעבר לעובדה שאם מדובר בבעיות שהיא גרמה להן, היא בהחלט אמורה גם לפתור אותן, יש פה גם אינטרס ברור שלה. מחקרים שנערכו מלמדים שההשקעה של המדינה בתקצוב מסלולי השלמת השכלה לחרדים, מחזירה את עצמה בתמורה למשק בתוך שנים ספורות. באמצעות השקעת כמה עשרות או מאות אלפי שקלים בתלמיד (בתלות בפערים ובהיקף ההשכלה שהוא רוצה לרכוש), היא מקבלת אזרח שעובר ממצב בו הוא שורד בקושי עם שכר מינימום והיקף המיסים שהוא משלם אפסי, לעובד בשכר הממוצע של המשק שמקיים את עצמו בכבוד ותורם בחזרה לכלל החברה.

 

אתם סתם סחטנים שרוצים לקבל שוב כסף מהמדינה.

 

עמותת יוצאים לשינוי שיזמה ומובילה את התביעה הבהירה מן הרגע הראשון, שמטרת התביעה אינה הפיצוי לקבוצת התובעים, אלא השגת התחייבות מהמדינה לספק מסלולי השלמת פערים לכל בוגרי החינוך החרדי. עו"ד שלמה לקר המייצג את התובעים אף הבהיר בפגישה עם נציגת הפרקליטות, שבמידה והמדינה תפתח תוכניות כאלה נסכים למשוך את התביעה, אך המדינה בחרה להמשיך להיאבק על זכותה לפגוע ביוצאים בשאלה.

 

אתם סתם בכיינים שמעדיפים להתלונן במקום לתפוס את עצמכם בידיים.

 

אנחנו מזמינים אתכם להציץ בקמפיין #תובעים_ליבה שהזנקנו רק אתמול וכבר צבר עשרות משתתפים, ואלפי תגובות, כדי להתרשם מהסיפורים של הפרצופים שמאחורי הנתונים. תמצאו שם אנשים שבאמצע שנות העשרים פגשו לראשונה בחייהם את ה-ABC והיום הם דוקטורנטים מצטיינים, כאלה שנאלצו לעבוד בשלש עבודות במקביל כדי לחסוך כסף ללימודים במכינה וכאלה ששנים אחרי שיצאו עדיין לא הצליחו להשלים את הפערים. מה שלא תמצאו זה אנשים שעסוקים בבכיינות במקום בניסיון לשפר את מצבם. דווקא אותם אנשים שנלחמים בשביל כל הישג יודעים להגיד יותר טוב מכולם, מה הם הפסידו בגלל ההזנחה של המדינה.

מדוע המדינה צריכה לשלם עבור השלמת השכלה ליוצאים בשאלה

אתם לא היחידים שיש להם פערים, גם ילדים בפריפריה לא עשו בגרות, לא בכל עבודה פותרים משוואות ממעלה שניה

 

אנשים מתקשים להבין על אלו פערים מדובר ועד כמה הם פוגעים בהזדמנות של אנשים להתקיים בכבוד. גם ילד שגדל בשכונת מצוקה ונשר מבית הספר בכיתה י' יודע המון דברים שילד חרדי לא למד. אם הוא יפתח מכשיר וימצא בו כפתור עליו כתוב start הוא ידע מה זה אומר, אם כתובת האי מייל שלו תורכב מאותיות לועזיות הוא יצליח לזהות אותה ואם הוא ירצה להשלים בגרויות הוא לפחות יכיר את המושג נעלם במשוואה. את כל הדברים האלה אין לילד חרדי וגם לא ליוצא בשאלה. לא לחינם שיעור התעסוקה ורמת השכר הממוצעת של בוגרי החינוך החרדי דומה לזו של בעלי 0-4 שנות לימוד.

 

מה הבעיה? אפשר להשלים את הלימודים בקלות.

 

אז זהו שלא. ממש לא. אחוז הנשירה של גברים חרדים ממסלולי השלמת הפערים נע סביב ה-50%, למרות שהם זוכים לתמיכה מסיבית של המדינה, הנמכת רף הדרישות והתאמה של התוכניות. במכינות של המוסדות הרציניים השיעור מגיע אף לשבעים ושמונים אחוזים. נשירה זו אינה תוצאה של קשיים כלכליים, כיוון שבקרב הנשים החרדיות שיעור הנשירה דומה לזה של החילונים – כעשרה אחוזים, זו תוצאה של פערי הידע והרגלי הלמידה העצומים של תלמידי החינוך החרדי לבנים.

 

אז עכשיו המדינה תשלם עליכם שוב? הרצחת וגם ירשת?

 

אין דבר יותר מעוות מהאשמת היוצאים בשאלה בחולאי החברה החרדית. מדובר באנשים שנולדו לחברה בעייתית, מצאו בעצמם את הכוח והאומץ לעזוב אותה וכעת מנסים להשתלב בחברה הכללית. אין דבר יותר מתועב מאדם שזכה להיוולד בחברה בריאה ומאשים את מי שנולד בחברה בעייתית *ויצא ממנה* בבעיות של החברה ממנה יצא.

 

אבל מאיפה יהיה כסף לממן אתכם?

 

זה כל היופי. לא צריך עוד כסף, הוא כבר קיים!

 

כיום מדינת ישראל משקיעה כחצי מיליארד ש"ח בשנה במסגרות השלמת פערים לחרדים, מסגרות שכמעט כולן סגורות בפני היוצאים בשאלה, כיוון שקבלת הסיוע מותנית בקיום אורח חיים חרדי. המסלולים האלה עולים למדינה הון, כיוון שהם מחייבים הקמת מבנים ותשתיות מיוחדות כדי לספק הפרדה בין גברים לנשים, בין חרדים לציבור הכללי וכן הלאה. רק חלק קטן מכלל התקציב מופנה למטרה הישירה של השלמת הפערים עצמם.

 

לסיכום, כל מה שאנחנו בעמותת "יוצאים לשינוי" דורשים בשם התובעים ושאר היוצאים בשאלה, הוא שהמדינה תספק את אותו הסיוע ל*כל* בוגרי החינוך החרדי, בין אם הם מבקשים ללמוד במסלולים נפרדים ובין אם הם רוצים להשתלב בחברה הישראלית.

 

יש לכם שאלות נוספות? מוזמנות ומוזמנים להעלות אותן בתגובות ובעמוד הפייסבוק של עמותת "יוצאים לשינוי".

 

משה שנפלד הוא יו"ר עמותת "יוצאים לשינוי".

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףמסכים עם משה שנפלדהמדינה אשמה מפני שגם הליכוד וגם המחנה הציוני התקפלו בפני המפלגות החרדיות בנו' החינוך. אין כאן סחיטה ניתןצ לקחת את הכסף מהישיבות ולהעביר ליוצאים/ות בשאלה. אמנם בגילאים האלו יותר קשה להשלים פערים, אך אם הם/ן יקבלו תמיכה הסיכוי יגדל בהרבה.
02
אמיתימשה כל הכבוד אנחנו איתך!
03
שרגא ויטנרכל הכבוד, זאת הדרך.
04
משה ענבלמצב מקומםבושה שבמאה 21 מאות אלפים מהמגזר החרדי יוצאים לחיים בוגרים נכים השכלתית והמדינה מממנת מוסדות המסרבים ללמד מקצועות ליבה. זה לא רק פוגע אישית באדם שלא יכול לעזור לעצמו, כי אם גם פוגע בשרידות שלנו כעם.
05
שיר-לי שניהשאלה הגדולה היא המגזריותאתם נלחמים עבור עצמכם, אבל מה עם אנשים שיש להם פערים דומים מסיבות אחרות?
06
האאממממנו באמת חוצפהאם אני למדתי אחרי הצבא כאשר בזמן לימודי העדפתי להסטלבט
ושילמתי ממיטב כספי והצטמצמתי בהוצאות בכדי לממן את לימודי ההשלמה הנדסאי והנדסה ולאט לאט עמדתי על רגלי לבד אתם רוצים שאממן אתכם אחרי ....
חוצפה תוציאו תאצבעות ותתחילו לעבוד למחייתכם מי שרגיל לקבל בחינם לא מפסיק לבכות שיתנו לו
07
אליתיקון טעות דפוס קטנהצריך לכתוב "חוליי" ולא "חולאי"... לעניות דעתי.
08
ליזי בר יהושעחיים בנתק מבני משפחה - פורום חדששלום
רוצה לעניין אתכם בפורום חדש שפתחתי עבור אנשים החיים בנתק מבני משפחתם. אני מוצאת שהנושא רלוונטי לאנשים רבים היוצאים בשאלה ומאבדים את התמיכה המשפחתית.
ליזי בא יהושע, עו״ס MA , פסיכותרפיסטית

http://www.2all.co.il/web/Sites14/lizibary/FORUM3.asp
09
אביאיך המעעבר חוזרים בשאלהמחכה לתשובה
010
שרה קדושלימודים באוניברסיטהכשילדיי היו קטנים שכנעו אותנוהרבנים להכניס את ילדיי למוסדות שלהם שלא הבנו כהורים צעירים שצריך לעתיד את כל מקצועות הלבה כולל מחשבים. כמובן שלא היו. מקצועות החול היו מעטים רק אחה"ד בין 12-15 לערך ולימודי קודש כל הבוקר. בני מנסה להתקבל לאוניברסיטה בבן גוריון יש לו מוח טוב ללימודים ואני מקווה שלא יעשו לו בעיות במבחני כניסה בקדם אקדמי. זה לא פר.
11
שרה קדושלימודים באקדמיה-בבן גוריוןבהמשך להתכתבות הקודמת. רציתי לציין שבני היום בן 30 עם 8 ילדים והיה תקופה בכוללים ורק לפני כשנתיים יצא לעבוד כמשגיח כשרותובקרוב מפטרים את רוב המשגיחים לכן הוא רוצה לצאת החוצה ללימודים ולעבוד בכבוד עם תעודה.
12
רננה הופמןאשמח לעזרה =)שלום לכולם😊
במסגרת הסמינריון אנחנו עורכות מחקר בנושא יחסי אחים ודת.
המחקר מיועד לאנשים שחזרו בתשובה או יצאו בשאלה ובני 18 ומעלה.
נשמח שתענו ותעזרו לנו לסיים את התואר☺ תודה רבה! מיכל ורננה.
https://goo.gl/forms/i3A2V22q5Qps31Z32
*במידה ועונים דרך הפלאפון יש לסובב את המסך כדי לראות את השאלון במלואו*
ממש נשמח לעזרתם! לוקח רק כמה דקות
תודה רבה, מיכל ורננה


הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר