מאבק הכשרות בבג"צ

ריקי שפירא-רוזנברג, עורכת דין מטעם המרכז הרפורמי לדת ומדינה, היא עורכת הדין המייצגת את מסעדות טופולינו וקרוסלה הירושלמיות, במאבקן להשתמש בתעודת הכשרות של פרויקט 'השגחה פרטית' הירושלמי. סביב מה נסוב המאבק ומה בעצם השאלה העקרונית איתה מתמודד בג"צ- שפירא רוזנברג עושה סדר בדברים

עו"ד ריקי שפירא רוזנברג19.05.15

האם המילה "כשר" שמורה לרבנות הראשית בלבד?

 

במדינת ישראל הכשרות היא מונופול של הרבנות הראשית. הרבנות הראשית רואה עצמה כגוף היחיד המוסמך להעניק תעודות הכשר למסעדות ובלעדיה- אין. מסעדה המעוניינת להציג עצמה בכתב ככשרה, חייבת לקנות שירותי השגחה מהרבנות הראשית בלבד. משמעות הדבר היא שבעל המסעדה נאלץ לשלם משכורת חודשית למשגיח ולקבל את כללי הכשרות המוכתבים על ידו. (כן, וזה כמובן משפיע על המחיר של הארוחה שאנחנו קונים במסעדה הכשרה) 

מאבק הכשרות בבג"צתעודת כשרות שמנפיקה תכנית 'השגחה פרטית. צילום מתוך מאגר התמונות של ארגון השגחה פרטית.

הרבנות הראשית, מפעילה את מערך הכשרות שלה באמצעות הרבנות המקומית. הרב המקומי באזור הוא הקובע את כללי הכשרות.

 

מסעדות רבות, מלינות על כך שנכפית עליהן ההשגחה של הרבנות הראשית. מסעדנים רבים שומרים על כשרות אך אינם מעוניינים בהשגחה של הרבנות הראשית. כבר נכתב רבות, בדוח מבקר המדינה ובוועדות ביקורת של הכנסת, על הליקויים של ההשגחה של הרבנות הראשית, בנושא. המשגיחים שמקבלים את משכורתם מבעלי המסעדות לא באמת משגיחים, שחיתויות של רבנים מקומיים ומפקחים וכיוב'.

 

מה ההצדקה, אם כך, למתן מונופול על הכשרות לרבנות הראשית? מדוע לא לאפשר לגופים נוספים להעניק כשרות?

 

זאת הטענה שלנו, המרכז הרפורמי לדת ומדינה,  בעתירה לבג"ץ שהגשנו לבית המשפט העליון בשם שתי מסעדות בירושלים: קרוסלה וטופולינו . קרוסלה היא מסעדה חלבית צמחונית בשכונת רחביה בירושלים, סגורה בשבת. למסעדה הייתה בעבר תעודת הכשר של הרבנות הראשית, אך לאחר שבעל המסעדה נוכח שפרט לטעימת העוגיות המשגיח לא עושה כלום הוא החליט לוותר על התעודה.

 

מסעדת  טופולינו היא מסעדה איטלקית בשוק מחנה יהודה בירושלים, אף היא סגורה בשבת. למסעדה הייתה בעבר תעודת הכשר מטעם הרבנות, אולם רבנות ירושלים דרשה שימוש בירק גוש קטיף בלבד. ירק גוש קטיף מתהדר בשיטת גידול מיוחדת המונעת תולעים, אולם המשמעות של צורת הגידול הזו הוא שימוש מרובה ברעל, דבר השנוי במחלוקת אף בקרב רבנים. כך למשל הרב עמר, הרב הראשי לשעבר הזהיר מפני השימוש בירק גוש קטיף וקבע שהוא מסוכן לבריאות. בעלי המסעדה הבהירו למשגיח שהם מקפידים על שטיפת הירק אך הוא לא הסתפק בכך ודרש שישתמשו רק בירק גוש קטיף. בעלי מסעדת טופולינו סירבו לדרישה.

 

שתי המסעדות שותפות ליוזמה של תנועת ירושלמים, המעניקה תעודות "השגחה פרטית"  התעודה מבוססת על נאמנות בין בעלי המסעדות לקהילה המבקרת במסעדות. מטעם הקהילה פועלת נאמנת כשרות המבקרת במסעדות ומייעצת להם בשאלות כשרות. את התעודה מעניק הרב אהרן ליבוביץ שהוא רב אורתודוכסי ועומד בראש ישיבת סולם יעקב.

 

מדוע מסעדות אלה לא יכולות להציג עצמן ככשרות? בעתירה לבג"ץ טענו כי שמירת המונופול של הרבנות הוא בניגוד לחופש העיסוק של המסעדות ובניגוד לחופש הדת והמצפון של הצרכנים המעוניינים להגדיר כשרות, לא בהכרח על פי הקריטריונים של הרבנות.

 

מטרת חוק איסור הונאה בכשרות היא למנוע הונאה- כלומר שלא יאכילו אוכל לא כשר את מי שרוצה לאכול כשר אך מטרת חוק איסור הונאה בכשרות אינה למנוע מאנשים לאכול במסעדות שמציגות תעודת כשרות אחרת מזו של הרבנות, ומבהירות זאת לציבור הצרכנים.

 

הגיע הזמן  לשחרר את הכשרות ממונופול הרבנות הראשית ולאפשר לגופים נוספים להעניק כשרות. הגיע הזמן לשחרר את המילה "כשר" ולאפשר לעוד ארגונים לקבוע מה כשר בעיניהם. הרי בסופו של דבר מדובר בפרשנויות שונות להלכות כשרות, שרבו המחלוקות בהם , ועל כך יעידו הבד"צים השונים הרווחים בציבור החרדי, אשר אף הוא אינו רואה ברבנות הראשית המוסמכת בענייני כשרות. ואם לא די בכך, משגיחי הכשרות עצמם, נמנים לרוב על הציבור שלא יאכל במסעדה, אז איך ייתכן שהם יקבעו ללקוחות המסעדה מה כשר?

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
02
תום וולףמסכים עם ריקי שפירא רוזנברגצריך לשבור את המונופול של הרבנות. הם מנצלים את הכוח שלהם. הדוגמה עם המדעה האיטלקית בירושלים רק דוגמה אחת. בעבר היו נסיונות לא לתת כשרות למלון שלא הכין אוכל בשביעי, אולם היו באותו מלון הופעות בשביעי. בג"צ הכריע לצד של השפויים/ות.
03
שמעוןמ זה הבולשיט הזההאנשים שנכנסים לאכול במקום בגלל ההכשר שלו, לא תעניין אותו התעודה שלכם, כי הם לא סומכים על התעודה הזו ואנשים שנכנסים לאכול בכל מקום שכתוב עליו 'כשר' יאכלו שם גם אם לא תהיה תעודה, פרויקט מיותר וטיפשי.
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר