להתגייר אחרת - גיור רפורמי לציבור הרוסי

כ- 300 אלף דוברי רוסית חיים בישראל, בעלי מעמד חוקי לחלוטין של אזרחי המדינה ועדיין - אינם יכולים להתחתן בה כחוק כי אינם נחשבים יהודים בעיני הרבנות. מסכת היסורים שעוברים אותם כלות וחתנים לעתיד הביאה את ויקי אידזינסקי לבדוק את מהותו של הגיור הרפורמי. ויקי אידזינסקי בראיון עם הרב מאיר עזרי, על מה יכול להציע גיור רפורמי לצעירים דוברי הרוסית שמוצאים את עצמם בסבך של נושא הגיור

ויקי אידזינסקי27.10.14

בישראל חיים היום מעל 300 אלף דוברי רוסית המוגדרים כ"חסרי דת" ואינם יכולים להינשא בארץ. איך הצעירים דוברי הרוסית מתמודדים עם המצב הזה? האם פונים אל הגיור הרפורמי? מה גיור רפורמי יכול להציע להם? האם הוא יכול להביא מזור לסבלם של דוברי הרוסית, בהתחשב בעובדה שהרבנות הראשית, החולשת על מוסד הנישואים, מכירה רק בגיורים אורטודוקסיים? כדי לקבל תשובות פניתי אל הרב מאיר עזרי, רבה של בית דניאל, קהילה ליהדות מתקדמת בתל אביב-יפו וראש מרכזי דניאל ליהדות מתקדמת.

 

האם דוברי הרוסית פונים לבית דניאל?

"פונים אלינו, לתנועה הרפורמית, אבל לא מספיק. תראי, אני כרב רפורמי, יושב בפינה מאוד מיוחדת, שהייתה צריכה להיות מוכרת הרבה יותר לדוברי הרוסית. הרי מצוקתם רבה. לא עובר שבוע שלא יושבים פה יוצאי חבר המדינות, בוכים בכי קשה מנשוא. לפני שבוע בא אלי זוג צעיר שישבו פה ובכו, כי יש להם חתונה בעוד חודש, והבחורה עולה מחבר המדינות. עכשיו תראי, היא פה מגיל שנה וחצי, ישראלית לכל דבר, עברה פה בית ספר, צבא, מסלול חיים רגיל. אבל משפחתה מחבר המדינות. אז אבא שלה יהודי, ואמא - לא ברור. הובטח לה שיעזרו לה בהליך הגיור האורטודוקסי. בפועל, היא כבר שנתיים עוברת הליכי גיור, ושלחו ואתה מפה לשם, משם לפה, ועד היום אין גיור ולא יהיה גיור. רק השבוע הם הבינו את זה, שלא יהיה גיור, והחתונה בעוד חודש. הרי לא כל אחד מצליח לעבור את הגיור האורתודוקסי, כמה מבחנים הם צריכים לעבור ואיזה מבחנים, ורבים נופלים ולא מצליחים. ואת יכולה להבין עם איזו תחושה הבחורה הזאת חיה? היא כבר שנתיים חיה עם התחושה שהיא בן אדם לא שלם במדינת ישראל. אם הצעירים האלה היו פונים אלינו שנה קודם, או חודשים קודם - היה הרבה יותר קל, והם היו חשים את התהליך הרבה יותר נכון. הם יכולים להתחתן בחתונה כדת משה וישראל ברוח הזמן והמקום, חתונה שתואמת יותר את תפיסת העולם של העולים החדשים, חתונה שוויונית, עם אותו רב שמלווה אותם בתהליך הגיור. וחשוב להדגיש שהיום הגיור הרפרומי מתקבל במשרד הפנים הרי, והמתגיירים בגיור הרפורמי נרשמים כיהודים במרשם האוכלוסין ובתעודת הזהות."

 "ככל שהאופציות האחרות תתחזקנה ויותר אנשים יפנו אליהן, מדינת ישראל תממן גם אותן" הרב עזרי

"לי זה כואב, כי אני מבין אותם ואת נסיבות חייהם. אישתי הייתה שגרירת ישראל במוסקבה, ראיתי את האנשים האלה עומדים בתור בשגרירות בשלג, ראיתי כמה הם רצו להגיע לפה. אני רואה אותם כבר פה; חיים פה, משלמים מיסים, משרתים בצבא, מרגישים שייכים. כל התהליך שהם עוברים פה ברבנות הוא תהליך שלוקה בחוסר הבנה של התרבות, ההיסטוריה והזיכרון של יהדות חבר המדינות. שואלים אותם על רישום יהדותם ממקום שבו הרישום לא היה רישום והייתה מלחמה עולם. שואלים אותם מי קבר את הסבתא שלו בבית קברות רוסי בתקופת ברזנייב. איך אמורים לדעת מי ולמה? אז מבקשים מהם להביא תעודות, ולבדוק אם סבתא דוברת יידיש. אבל מי למד ולימד יידיש אז?

 

מהבעיה זו סובלים צעירים דוברי רוסית רבים, וזה אבסורד כי הם הרי מרגישים יהודים, ומכל הבחינות האחרות נתפסים כילדים טובים, מיטב החברה הישראלית. גם אם רשום לו בתעודת זהות 'רוסי' או 'אוקראיני', הוא חושב על עצמו כיהודי. הוא לא משרת כדרוזי בצבא של היהודים, הוא משרת כיהודי בצבא של יהודים. הוא מרגיש תחושה מוחלטת של יהדות והחלום שלו זה להיות חלק מהיהדות. הנה תראי את אותו הזוג מברקן- הם מיישבים את הארץ. הרי הם עושים את זה כיהודים. אז אנחנו נבוא ונגיד להם שהם לא יהודים? שניהם היו בצבא, שניהם לומדים ועובדים, תפקידים טובים, הם יבנו בית, רוצים לבנות משפחה, אבל לא נותנים להם לבנות פה משפחה.

 

ומה שמדהים זה שזה רק הולך ונהיה יותר רלוונטי לכמות הולכת וגדלה של צעירים דוברי רוסית. כי פעם העולה החדש התחתן בתוך עצמו, ואילו עכשיו אחוז גדול יותר מהם מתחתנים עם הותיקים. ולא רק הנשים, היום גם הגברים יוצאי חבר העמים מתחתנים עם ותיקות. בא אלי איזה אבא, ותיק, בעל מפעל גדול, שיש לו בת נחמדה שהוא אוהב אותה מאוד, הביאה לו הבת את הבחור הכי נחמד שאפשר - שירת בצבא בצנחנים, לומד באוניברסיטה ועובד, ומכל הבחינות הוא חלום חייו של האבא, כי הוא מתנהג יפה לילדה ובאהבה גדולה. ופתאום מתחילים לדבר על חתונה והופ, מישהו במשפחה שלו לא יהודי מספיק. הצעיר הרי מתבייש לדבר על זה ובעצמו לא יודע מה המצב שלו בעיני הרבנות ולא רוצה להאמין שככה יפלו אותו, וגם בני הזוג הצברים מתביישים לשאול ישירות. ואז איזה בכי, איזה שבר, מגיע אלי האבא הזה ואומר 'אתה לא יודע איזה שבר, מה קרה לי, אתה יודע איך אני אוהב את הבת שלי? את החתן שלי? היא מצאה את הבחור הכי מקסים בעולם'. אני בוגר המון סיפורים כאלה, דרמות כאלה. זה מרתק לשמוע את זה, אבל גם מכעיס ועצוב."

 

אבל מה אתה יכול להציע להם? הרי הגיור הרפורמי לא מוכר על ידי הרבנות, ששולטת במוסד הנישואים בארץ.

"הגיור הרפרומי מוכר על ידי מדינת ישראל באמצעות משרד הפנים, ולכן אני יכול להציע להם אלטרנטיבה. אני יכול להציע להם שני דברים מאוד חשובים: האחד הוא שייכות והכרה ביהדותם על ידי הזרם היהודי הגדול ביותר בעולם, והשני הוא דרך מודרנית וליברלית להיות יהודי במדינת ישראל.

 

התקלה הגדולה של הציבור החילוני במדינת ישראל, היא שהוא ממשיך ללכת לרבנות. למה הוא צריך ללכת לשם? הרי לכל יהודי העולם, ארצות הברית, אנגליה, צרפת, קיימת אופציה אחרת. נכון שכרגע מדינת ישראל מממנת רק אופציה אחת, אבל ככל שהאופציות האחרות תתחזקנה ויותר אנשים יפנו אליהן, מדינת ישראל תממן גם אותן! העולים מברית המועצות לשעבר, כמו מרבית הישראלים החילונים, עדיין לא הבינו שקיימת בישראל יותר מדרך לגיטימית אחת להיות יהודי. ההבדל הוא שהיוצאים מחבר העמים צריכים את הדרך הזאת יותר מהאחרים. קרה דבר הזוי. העולה החדש יכול היה לבוא ולשחרר את מדינת ישראל מהכפייה הדתית, נפל לבור של הכפייה הדתית. הציבור הרוסי, הפוליטיקאים, מנסים לשנות את הרבנות אבל זה לא ילך. אתה לא יכול לקחת את הרב האורתודוקסי ולהגיד לו לשנות את הדת שלו. להגיד לו איך צריך להיראות גיור. הם הולכים עם הראש בקיר, לאופציה האורתודוקסית, והיא לא תקבל אותם הרי. אבל אני יכול להציע להם משהו יותר טוב."

להתגייר אחרת - גיור רפורמי לציבור הרוסיהרב מאיר עזרי, הרב הרפורמי של בית דניאל, על הגיור הרפורמי והציבור הרוסי

 

רבים כלל לא מודעים לפריצת הדרך, הנצחון שלנו בבית המשפט העליון, שהעניק לאלה שעברו גיור בבית דניאל אפשרות לרשום בתעודת הזהות שהם יהודים. יותר מזה, מדינת ישראל מממנת עכשיו חלק מהגיור, אנחנו פעם ראשונה השנה קיבלנו תקציב, שאמנם לא מכסה את העלויות, אבל קיבלנו תקציב ראשון לגיור עולים חדשים. זו הרי בדיוק השייכות שדוברי הרוסית מחפשים. הגיור שלנו פה גם נגיש בשפות השונות, יש קבוצה דוברת רוסית, לא שיוצאי חבר המדינות צריכים קבוצה ברוסית, כי מרביתם דוברים עברית מצוין. והכי חשוב שיש אצלנו רבנים שמכירים את התרבות וההיסטוריה של דוברי הרוסית.

 

אוקי, אבל מה הם יעשו כשירצו להתחתן?

"מה שעושים ישראלים רבים מבחירה - לא מתחתנים ברבנות. חלק גדול מהישראלים עורכים טקסים אזרחיים בחו"ל. אנחנו מציעים להוסיף לטקס האזרחי בחו"ל או להסדר הממון עם עו"ד בארץ טקס יהודי יפה, משמעותי וערכי. מאות זוגות מתחתנים בדרך הזו מדי שנה. הרי זה אבסורד שמגיעה אלי כל האליטה הישראלית, ודווקא דוברי הרוסית לא מודעים לאופציה זו. האנשים הכי מכובדים במדינת ישראל חיתנו את הילדים שלהם דרכנו, חתונה רפורמית [הערת המראיינת: בדיקה קצרה באינטרנט מראה שהרב עזרי השיא, למשל, את בתו של אהוד ברק בזמן שהיה ראש הממשלה, את בתה של נשיאת בית המשפט העליון ואת הנכדה של אחד מנשיאי ישראל; וכן שילדים של אלופים, שרים, חברי כנסת, ואמנים רבים חגגו בר מצווה בבית דניאל, למשל ילדיהם של יאיר לפיד ושל שלמה ארצי]. ואז אפשר לעשות הסדר אצל עורך דין פה בארץ, ירשמו כנשואים או יחיו כנשואים, על פי חוזה, וכך יהנו מכל אותן הזכויות שמגיעות לבני זוג נשואים וכל החוקים יחלו עליהם. ויהיו גם נשואים וגם מוכרים כיהודים בתעודת הזהות. תראי, אומר את זה בפשטות - כרגע מי שמפתח את האלטרנטיבה לרבנות זה הקהל הליברלי של תל אביב, אבל בסופו של דבר מי שיכול להביא למיסוד האלטרנטיבה זה הקהילה הגדולה של דוברי הרוסית".

 

אבל אני מתארת לעצמי שכעולים קשה להם לוותר על החלום הזה של להתחתן ברבנות, על הפנטזיה של להתחתן סוף סוף לפי המיינסטרים, אחרי דורות של חיים בגלות ובמחתרת

"גם הזרם הרפורמי יכול להעניק שייכות לזרם מוכר של יהדות, למנהגים יהודיים ולחיי קהילה. למה אתם מחפשים את ההכרה של הרב האורתודוקסי מהמאה ה-16? הגיור האורתודוקסי מנסה הרי להפוך את יוצאי חבר המדינות לחרדים. מלשם כך נועד השכנוע לשמור שבת והחיוב לשלוח ילדים לבית ספר אורתודוקסי. האלטרנטיבה, המסלול החלופי של גיור שאנחנו מציעים, יותר מתאים לדרך החיים המודרנית. הדרך הרפורמית להיות יהודי אומרת בתי כנסת משותפים, גברים ונשים ביחד, ושוויון מעמד האישה בצורה הליברלית שדוברי הרוסית רגילים לה. אנחנו מציעים להם להמשיך לחיות את החיים המודרניים הליברליים שלהם.

 

 

בנוגע לגיור - בבית דניאל קיימים שני מסלולי גיור שונים. הראשון ארוך וממצה יותר, והוא מיועד לאלה שבאו ממש מבחוץ. בהקשר של עולים מברית המועצות לשעבר זה למשל מישהו שרק סבא שלו יהודי ולא היה לו קשר ליהדות לפני כן. המסלול הזה אורך כשנה, ולומדים במהלכו היסטוריה, זיכרון יהודי, מצוות, משמעות השבת, תפילה, משפחה. לא במשמעות האורתודוקסית כמובן, בפרשנות הרפורמית של הדברים. אנחנו מקדישים הרבה יותר מאמץ ללימוד ההיסטוריה היהודית, התרבות היהודית, ההלכה בביטוי המודרני שלה. המטרה שלי זה שאנשים יחשבו שיהדות היא חלק מהחיים האמיתיים שלהם ושהיא מביאה לחברה צודקת. זה מה שהיה חשוב לנביאים -כשעמוס מדבר, כשירמיהו מדבר, מה שמעניין אותם זה לא רק איך שומרים שבת, אלא גם איך מתנהג בן אדם ויהודי. והקהל דובר הרוסית מאוד מתחבר לזה. יהדות ליברלית, צודקת, שוויונית, סוציאלית, ששמה את האדם במרכז.

 

כמו כן, קיים מסלול קצר יותר, מה שאנחנו מכנים "זרע ישראל", לאנשים כמו הבחורה הזאת מברקן שפנתה אליי. אבא שלה יהודי, היא גדלה פה מגיל שנה וחצי, עשתה בגרות בתנ"ך, מכירה את החגים, את אורח החיים היהודי ואת ההיסטוריה היהודית. מבחינתי היא כמו הבת שלי, היא זרע ישראל. גם הגיור שלה יהיה קצר יותר, כי צריך רק להשלים את מה שחסר. בסוף התהליך היא מקבלת תעודה שכתוב בה 'יהודי'. מסלול זה מאוד אישי לכל אחד. הוא כולל קורס מקוצר של 8-10 מפגשים, וכן השלמת לימוד בבית, ואורך כשלושה ארבעה חודשים. המטרה היא להוציא בסופו של דבר אדם שיוכל לחנך את הילדים שלו, לשלוח ילד לגן ושידע מה זה פורים. כשיגיע ראש השנה שלא ישמע בפעם הראשונה דברים, שידע להכין את הילד שלו לזה."

 בית דניאל, תל אביב 

כמה דוברי רוסית פונים אליכם בשנה?

"אנחנו מגיירים בשנה כ-70-80 איש עולים. היינו יכולים הרבה יותר, אבל אין לנו את הכסף לפרסם את זה. וזה חבל, באמת חבל לי. האליטה של החברה הרוסית מתחילה להגיע, דרך החיבור שלה לאליטה המקומית. התחלה של אליטה אינטלקטואלית רוסית, שלא רוצים את הסיפור האורתודוקסי - עורכי דין, הייטק, אמנים צעירים רוסים. הקבוצה הזאת היא חדשה והולכת וגדלה בשנים האחרונות.

 

אבל הרוב באים לא מתוך בחירה, אלא באים ברגע האחרון, בלחץ, לחפש פתרון, ולפעמים מגיעים אלי זה כבר מאוחר. הרי גם גיור מקוצר צריך להתחיל אותו מראש, לא שבוע ימים לפני החתונה. אז מגיעים עם שבר נורא, מישהי שיוצאת עם מישהו שלוש שנים ואף פעם לא סיפרה לו שהיא לא יהודיה, והרי אף אחד לא פוגש בחורה ואומר לה 'תראי לי תעודת זהות, את יהודיה?'. אז הזוג יוצא שנה ושנתיים, ומפה לשם היא מסתובבת כבר חצי שנה עם הראיון שהוא זורק לה אולי נתחתן, עוד לא הציע, אבל כבר מתחילים לדבר, והיא לא יודעת בדיוק מה המצב שלה. אז אני מקבל טלפון: 'שמע, אני יודעת שהוא הולך להציע לי להתחתן, אנחנו נוסעים בשבוע הבא לחופשה ואני בטוחה שהוא יבוא לי עם טבעת. מה אני עושה? מה אני אומרת?' אז אני מציע לאנשים להיות מודעים, לשאול שאלות, ולהבין שיש אלטרנטיבה."

 

אני אקשה עליך מעט. אז למה אתה מגייר אנשים שרוצים בסה"כ להתחתן, למה לא לתת להם להיות פשוט מי שהם?

אף אחד לא מגיע רק בשביל להתחתן, הם רוצים גם שייכות לחברה הישראלית. אני, כרב רפורמי, חושב שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לסגור את הדלת בפני כל היהודים החילוניים, יהדות היוצרת, ההייטקית, ולאלה שעלו מרוסיה. היהדות תגמר אם נסגור את הדלת בפניהם. לי זה חשוב, הם יהודים מבחינתי. כרב רפורמי יש לי מטרה אחת: לעזור ליהדות להיות כוח משמעותי ומוביל גם במאה ה-21.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
עמיחי הלפריןפתרון נפלאבית דניאל והיהדות הרפורמית מציעים פתרון אמיחי לבעיית הגיור . אין צורך בגיור אורטודוקסי כדי להיות יהודי וישראלי בארצנו. הגיור האורטודוקסי לא מתאים לאנשים חושבים וליברליים , כי מהותו של גיור אורטודוקסי הוא להפוך את המתגייר ליהודי דתי, וזה כמובן לא מתאים בימינו לאדם חופשי ומודרני .
02
אינטלקטואללאחר שיטוט באתר, הזדעזעתי מהשטחיות הילדותית...חסרת הערכים, פעם הכופרים היו לפחות ערכיים ומעמיקים, עכשיו גם את זה אין להם.

כבר אמר מי שאמר:
"רצינו לגדל דור של אפיקורסים ויצא לנו דור של עמי ארצות"
03
גיור רורמיהאם מי שעובר את הגיור רפורמי יכול להביא ילדים אשר ייחשבו כאן כיהודים??
04
גיור רורמיהאם מי שעובר את הגיור רפורמי יכול להביא ילדים אשר ייחשבו כאן כיהודים??
05
גרגורי מחירזה עולה כסף ומאיזה גיל אפשר לידגיר?
06
07
חיים לזרהגיור מוכר בארץ???אחרי הגיור מקבלים אזרחות ישראלית???
08
תודה רבה היינו לפני ב"מכון עמי" לגיור וזה היה סיוט לעומת הגיור הרפורמיממליץ בחום על גיור רפורמי אם אתם אוהבים את בת הזוג שלכם ומתעצבנים שמשפילים אותה תתרחקו מכל מיני מכונים אורתודוקסים זה פשוט סיוט
בחרנו בגיור רפורמי ואנחנו מרוצים
09
אילנה גיורלברר פרטים על התהליך
010
אנאל0523899798
11
שרוןנושאי לגבי גיורשלום
יש לי שאלה כזו אני יוצא אם בחורה אבא שלה יהודי אמא מוסלמית אם בחורה שאני יוצא יש כבר תעודת זהות אבל אני רוצה שגם הילדים בעתיד יחשבו יהודים
12
איילהגיורערב טוב הייתי רוצה להתחבר ליהדות ולעשות את זה דרך הגיור רפורמי.בברכה איילה
0549539424
13
14
Boris Kaikovגיורהיי, אשמח לקבל יותר פרטים על גיור.
תודה
0505932547
15
ממזרכן יירבו "ממזרים" בישראל!מבחינתי כחילוני אידיאולוגי-יהדות היא לאום-ולא רלבנטית עבורי כדת.
היות והרפורמים והקונסרבטיבים ביטלו כבר לפני כ 50 שנה את ההכרה במושג הדתי הפרימיטיבי והדימיוני "ממזר"-אזי אני מכיר ותומך בזרמים האלו-למרות שאני אתאיסט גמור!
בכלל מקרה-למי שחשוב לו הגיור-אני קורא להחרים לחלוטין את הרבנות הראשית-ולהתגייר רק בבתי דין פרטיים-הן אורתודוכסים,הן קונסרבטיבים והן רפורמים-כל אחד לפי רצונו.
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
16
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר