להוציא את הדת: לקראת מדינה יהודית יותר

מתי ולמה התחילה המדינה לנהל את הדת? בוגוסלבסקי נובר בעבר ומציע כיוון מפתיע להתרת הקשר הגורדי ביניהן.

שלום בוגוסלבסקי03.07.14

"איך קרה שבאופן עקבי אלה שבעד חיבור הדת למדינה הם לרוב דתיים והנימוקים שלהם דתיים, ואיך זה שאלה שבעד ההפרדה הם לרוב חילונים והנימוקים שלהם בהתאם?"

 

הדיבור על הפרדת הדת והמדינה בישראל מעוות כמעט כמו החיבור המוסדי בין השתיים. אני לגמרי בעד הפרדה, אבל גם חושב שצריך לחזור לכמה הנחות יסוד ומוטיבציות. צריך לשאול, למשל, איך קרה שבאופן עקבי אלה שבעד חיבור הדת למדינה הם לרוב דתיים והנימוקים שלהם דתיים, ואיך זה שאלה שבעד ההפרדה הם לרוב חילונים והנימוקים שלהם בהתאם? לדעתי, זה ממש לא מובן מאליו.

 

כדי לבדוק את החיבור הזה, בואו נסתכל על מקומות וזמנים אחרים: ארצות הברית של אמריקה, למשל. מייסדיה היו דתיים אדוקים. עד היום הדת טבועה עמוק בתרבות ובפוליטיקה האמריקאית, וחסר לפוליטיקאי כלשהו אפילו לרמוז שהוא לא מאמין באלוהים.. אצלנו, בשבט החילוני, מלינים ששמונים אחוז מהישראלים מאמינים באלוהים? בארה"ב מדובר ביותר מתשעים אחוז מהתושבים. בכל מדד, ארה"ב היא מדינה דתית יותר מישראל, אבל ההפרדה בין דת ומדינה בה היא מהחדות והחזקות בעולם. מישהו משלה את עצמו שזה נועד לשמור על טוהר המדינה מפני זיהום על ידי הדת? סביר יותר שמדובר באותו חשש שביסוד הרעיון האמריקאי מפני עריצות המדינה, שתנהל גם את אמונתו של הפרט.

 

להוציא את הדת: לקראת מדינה יהודית יותר"כן למדינה יהודית לא למדינת הלכה", הפגנה בירושלים 2012

 

באופן אירוני, רעיון חופש הדת ורעיון דת המדינה בגרסתם המודרנית נולדו באותו יום: ה-25 בספטמבר 1555, שבו נחתם "שלום אוגסבורג", שסיים שלושים שנה של מלחמות דת באירופה. בו ביום הוחלט שכל נסיך גרמני יוכל לקבוע באופן חופשי את דת המדינה, קתולית או פרוטסטנטית. חלקם בחרו בדת הפרוטסטנטית לא בגלל אמונה יוקדת, אלא מפני שזה אִפשר להם לשמור לעצמם אי אלו כספים במקום לתת אותם לאפיפיור ברומא. באותה תקופה בערך אנגליה המציאה לעצמה דת מדינה אנגליקנית, שדמתה כמעט בכל לקתוליות, רק שהייתה כפופה למלך במקום לאפיפיור. המוטיבציה? המלך הנרי השמיני רצה להתגרש, האפיפיור לא הסכים, אז הוא מינה לעצמו כוהן דת שייתן את האוקיי.

 

גם בעולם העתיק, חיבור מוסדי של דת ומדינה הגיע לרוב משליטים חילונים, שרצו לחזק את מעמדם. קחו, למשל, את אוגוסטוס קיסר, שבין התארים והסמכויות שאסף לעצמו כדי להפוך לשליט יחיד הייתה משרת הכוהן הגדול. גם באזורנו זכור יונתן החשמונאי, שקיבל מינוי לתפקיד הכוהן הגדול, בנוסף לתפקיד השליט, מהמעצמה האימפריאליסטית המקומית שנגדה מרדו החשמונאים.

 

בכלל, למנות אנשי דת מטעם השלטון זה טריק אימפריאליסטי ישן. גרסה מאוחרת שלו היא מוסד הרבנים הראשיים של האימפריה העותמאנית, שהרבנות הראשית של מדינת ישראל היא המשכו הישיר. לא בדיוק מסורת ישראל סבא. לא מפתיע שעם הקמת מדינת ישראל החיבור דת-מדינה הומצא דווקא על ידי החילונים של מפא"י. הדיל היה, ונשאר, כזה: המדינה תהיה יהודית - כדי שאנחנו לא נצטרך להיות.

 

מאז מעמד הר סיני המיתולוגי, עיקרון מרכזי ביהדות הוא "נעשה ונשמע". כלומר, המעשה הוא זה שחשוב. בגלל זה, יהדות היא דת שעיקרה מצוות ולא אמונה מופשטת כמו אצל הנוצרים. לא חייבים להיות דתיים כדי לקבל את העיקרון הזה. גם בראייה של היהדות כתרבות מפרספקטיבה חילונית - וזאת התפיסה שלי - השתייכות לדבר הזה שנקרא "יהדות" היא עניין מעשי ויומיומי, ולא, למשל, עניין של רישום באיזה תיקייה במרתף של המשרד הממשלתי לענייני הדת היהודית.

 

מפא"י החילונית, כמו שליטים חילונים רבים במהלך ההיסטוריה, ניכסה את הדת לידי המדינה. אבל מפא"י כבר לא ממש איתנו, למרבה השמחה, ונשאלת השאלה: איך קרה שדווקא דתיים משמרים את הדיל הזה, שהוא לכל הפחות חילוני, אם לא אנטי יהודי ממש?

התשובה נעוצה כנראה בשותפה ההיסטורית של מפא"י, המפד"ל. הפוליטיקאים המגזריים של הציונות הדתית דאז קיבלו מבן גוריון וחבריו את הזיכיון לנהל את זהותם היהודית של אזרחי ישראל שזוהי לאומיותם. זה הסתדר אידיאולוגית עם רעיון ה"אתחלתא דגאולה", שכן אם המדינה היא חלק מתוכניתו של אלוהים, למה שהיא לא תדאג גם לתורת אלוהים? במחלקה הארצית יותר מדובר בג'ובים, בתקציבים, בכיבודים ובכל הכוח הפוליטי שנגזר מהם. מפא"י עשו את זה בסולל בונה ובמועצת הפועלים, מפד"ל עשו את זה במקווה ובמועצה הדתית.

 

בשנות השבעים עבר חתול שחור בין מפא"י למפד"ל. המפד"ל נכנסה לענייני שטחים והתנחלויות, ואחר כך כרתה ברית עם הליכוד. מפא"י (המערך, באותו זמן) העבירה את השליטה על הממסד הדתי של המדינה לחרדים. מאז ועד היום מתנהל מאבק איתנים על הג'ובים, התקציבים, הכיבודים והשליטה על היהדות שלנו בין חרדים "חשוכים" וסרוגים "נחמדים".

 

ובזמן שלפוליטיקאים ולעסקנים המגזריים של הציבור הדתי לאומי והחרדי היה נוח לפתח תיאולוגיה שלמה, ולפיה החידוש המשונה הזה ביהדות - רבנים שממונים על ידי המדינה החילונית - הוא לא כפירה בעיקר, גם העסקנים המגזריים החילונים פיתחו תיאולוגיה משלהם. “להיות אזרח העולם", היא נקראת. אתם מבינים: העגלה שלנו, החילונים, לא באמת ריקה. היא ריקה ממטענים יהודיים מיושנים וחשוכים, אבל מלאה במיתולוגיה יוונית, בודהיזם טיבטי, רנסנס אירופי, קומוניזם, קפיטליזם ושאר דברים חדשניים ונאורים כגון אלה. התיאולוגיה הזאת הייתה יכולה לעבוד, אילולא העובדה שרובם המוחלט של החילונים אף פעם לא היו חדשנים ונאורים מספיק כדי להתנתק לגמרי ממורשתם היהודית. אז בימים כתיקונם הם מלכלכים על "הדוסים החשוכים האלה", אבל ביום בר המצווה, החתונה או הלוויה, לא עלינו, הם רצים ישר אליהם כדי שיגידו להם מה לעשות. מה מפריע לחילונים בכל הסיפור הזה של חיבור דת ומדינה? העדר תחבורה ציבורית ועסקים פתוחים בשבת, איסור הצגת חמץ בפסח וכיוצא באלה.

 

וזה, חברים, לא מספיק כדי ליצור כוח פוליטי שיעיף את השעטנז המעוות בין הדת והמדינה מחיינו. המאבק לא יכול להתנהל בידי חילונים עם יומרות אוניברסליות שרוצים את ה-PM:AMשלהם פתוח בשבת, וניצבים מול עסקני דת שיכולים לגייס את הסיפור היהודי מאברהם אבינו ועד ימינו לצדם. המאבק חייב להיות על אותו סיפור יהודי. הוא חייב להיות של אלה שלא רוצים שהמדינה תנהל את היהדות שלהם, כי היא חשובה מכדי להשאיר אותה לעסקנים ופוליטיקאים. כי יהדות זה "נעשה ונשמע", ולא "נשמע מה אומר הפקיד ברבנות ונעשה". כי מינוי כוהני דת זה משהו שעושים קיסרים רומאים, מלכים הלניסטים ונסיכים גרמנים. אצל יהודים הדיל הוא "עשה לך רב". הרב הוא מי שהקהילה בוחרת, ולא השלטון. זה אומר שכמו שחילונים ודתיים המציאו את השעטנז ביחד - חילונים, דתיים, מסורתיים ובלתי מוגדרים למיניהם יבטלו אותו ביחד. וזה אומר, בין השאר, שישראל תהיה לא רק דמוקרטית יותר, אלא גם יהודית יותר. אבל יהודית כמו שאמריקה נוצרית. ציבור מסורתי, דת נוכחת בחיים הציבוריים ובפוליטיקה, אבל בלי שהשלטון מנהל את זה. וולונטרי לגמרי. אני חושב שגם לשוחרי הדמוקרטיה החילונים לא צריכה להיות בעיה גדולה מדי עם זה.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
meכחילוני טוב לי עם המצב הקייםפחות עם הרעש הסטטי שאתם מייצרים
02
03
ממזרכן יירבו " ממזרים" בישראל!כחילוני אידיאולוגי- אני קורא לכל מסורבות הגט החילוניות- לא לחכות לגט בכלל- אלא להמשיך בחייהן עם בני זוג חדשים- וגם להקים משפחות חדשות!
והעיקר- לא להתייחס בכלל למושג הדתי הפרימיטיבי והדימיוני " ממזר"!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
04
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר