יידישע סבתא

למה כולם מפשפשים בשושלות העולות מרוסיה? האם הן שונות מאלה של בנות תפוצות אחרות? שלום בוגוסלבסקי על התשובה שרובנו מבקשים להדחיק.

שלום בוגוסלבסקי03.10.14

 

 "כמה פעמים אירע שהאישה לא נתגיירה מפני שדחה אותה רב העיר ולא רצה לגיירה, ונסעה לעיר אחרת היא ובעלה וקבעו שם דירתם בחזקת ששניהם יהודים, והולידו בנים ובנות, והבנות היו לאנשים יהודים והולידו גם הם בנים ובנות, ואחר כחמישים שנה נודעה החטאת שהסבתא לא נתגיירה, שאז כל צאצאיה נוכריות הנה, והיו מהומות רבות מזה... ויש מהם שהצאצאים נתגיירו אחר עמל רב ותלאה עצומה, ויש שלא רצו להתגייר ונסעו למרחקים ונטמעו.”

 

את הדברים האלה לא כתב חב"דניק שהזדעזע מתופעת ה"התבוללות" ברוסיה, אלא אחד מגדולי רבני מרוקו (ובכלל), הרב יוסף משאש ז”ל. מתברר שיהודים התערבבו לפעמים עם שכניהם לא רק תחת המשטר הסובייטי, אלא גם בקהילות צפון אפריקה המסורתיות. ולא רק שהתערבבו, הצאצאים חיו כיהודים והתקבלו ע"י הסביבה ככאלה. מן הסתם זה לא תמיד מצא חן בעיני הרבנים והשכנים, אבל זאת הייתה מציאות החיים של הקהילות היהודיות לא רק במרוקו אלא בכל מקום, ובוודאי בקהילות מסורתיות פחות.

 

יידישע סבתאאיור: Shatterstock

 

אולי אלה אבותיכם. האם אתם יכולים להוכיח שאתם יהודים לפי ההלכה, לפי הקריטריונים של הרבנות האורתודוכסית היום? וביתר דיוק: האם אתם בטוחים שבכל השושלת האימהית שלכם, מאמכם הביולוגית ועל הסבתא רבתא של הסבתא רבתא מימי בית שני לא השתרבבה אף שלא שיקסע אחת? ואם כן, האם אתם בטוחים שהיא התגיירה כמו שצריך? ואם כן, האם אתם בטוחים שהרבנות של היום הייתה מכירה בגיור שלה?

 

תגידו שיש לכם תעודת לידה וכתובה של הסבתא זכרונה לברכה? את הרבנות זה כנראה יספק אבל אתם, שמקבלים על עצמיכם את הקריטריונים שלה, האם זה מספק אתכם? מי מבטיח לכם שהסבתא של הסבתא לא הייתה שיקסע שנסעה עם בעלה היהודי לעיר אחרת וחיה איתו שם כמשפחה יהודית לכל דבר, והילדים התחתנו עם כתובה מבלי שהעניין צף אי פעם?

 

"אם אתם מאמינים שאתם יהודים מפני שכל הנשים מצד אמכם היו יהודיות כשרות, ללא יוצא מן הכלל, במשך אלפי שנים, יש לכם בעיה. אתם מאמינים במשהו שייתכן בהחלט שהוא פשוט לא נכון ועליכם להתגייר לחומרה ליתר ביטחון. אם אתם לא מאמינים בזה ומקובל עליכם שהעם היהודי הוא מושג רחב יותר מההגדרה הצרה של המונופול הרבני של מדינת ישראל דהיום, למה לעזאזל אתם נותנים להם להגדיר אותו בכלל?"

 

אם אתם מאמינים שאתם יהודים מפני שכל הנשים מצד אמכם היו יהודיות כשרות, ללא יוצא מן הכלל, במשך אלפי שנים, יש לכם בעיה. אתם מאמינים במשהו שייתכן בהחלט שהוא פשוט לא נכון ועליכם להתגייר לחומרה ליתר ביטחון. אם אתם לא מאמינים בזה ומקובל עליכם שהעם היהודי הוא מושג רחב יותר מההגדרה הצרה של המונופול הרבני של מדינת ישראל דהיום, למה לעזאזל אתם נותנים להם להגדיר אותו בכלל?

אולי מפני שזה נוח שכולם מתעסקים בסוגיית היהדות של “הרוסים”, ואף אחד לא מפשפש בארון שלכם. מפני שאלא אם כן עליתם מאז שנות התשעים מברה"מ לשעבר, אף אחד כנראה לא יבדוק אתכם ולא ידרוש מכם להוכיח את יהדותכם. אם נולדתם בארץ, כנראה שלא ידרשו מכם לגרור את סבתכם החולה מבית האבות כדי שפקידי הרבנות יבחנו את ידיעותיה ביידיש. מישהו בדק את אריאל שרון? רפאל איתן? אלכסנדר זייד? כי לגבי כולם יש בסיס להניח שאינם יהודים עפ"י ההלכה האורתודוכסית. כמה מהפרסונות שנחשבות לאבות המדינה הזאת עומדים בקריטריונים האלו? כמה מהם אפשר לבדוק? למעשה, עד לפני כמה עשרות שנים אף אחד לא ממש טרח לבדוק את הדברים האלה, וכך התקיים גם במדינת ישראל הכלל החכם שקהילות ישראל יישמו בפועל מאות רבות של שנים: "משנטמע נטמע ואין מפשפשין אחריו".

 

אז מה קרה שפתאום כולנו מפשפשים, ולא רק רבנים אלא גם בני זוג פוטנציאליים, שלא לדבר על נהגי מוניות וקולגות בעבודה שמרגיש חופשי לפשפש באילן היוחסין של כל עולה מרוסיה כדי לברר האם השתרבבו לה שיקסעות לצד של האימא לשלוח אותה להתגייר? מה שקרה זה שדוברי הרוסית הציפו אמת פשוטה שרובינו מסרבים להודות בה: העולם מלא ביהודים לפי ההלכה, כי יש אי שם בעברם סבתא יהודיה, שלעולם לא יידעו שהם יהודים ולא יהיו חלק מהעם היהודי. באותו אופן, העם היהודי מלא בלא יהודים לפי ההלכה כי אי שם בעברם יש סבתא שיקסע. הם מעולם לא ידעו שהם "גויים" וימשיכו להיות חלק מהעם היהודי.

הדיל הוא שאתם תשתפו פעולה עם הסדר הקיים. עם הרבנות, עם ההגדרות האורתודוכסיות, עם מנגנון הגיור והבדיקה והוא יפנה אותו ל"רוסים" ויעזוב אתכם בשקט. את הסבתא רבתא השיקסע שלכם לא יגלו, בכם לא יפשפשו.

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
02
03
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר