זכותי שלא לשמור שבת!

פניתם אלינו בהמוניכם כדי לספר איך יפגע בכל קיצור שעות קיום התחבורה הציבורית בשבת לפי השינוי של ישראל כץ, שר התחבורה. אנחנו כאן כדי להשמיע את קולכם- הזכות הבסיסית שנשללת מאזרחי מדינת ישראל בעצם סגירת התחבורה הציבורית בשבת הוא מחפיר ומקומם ונוגע לכל אחת ואחד מאיתנו!

ענבר אורן30.12.14

ביום שני האחרון, ה- 29 לדצמבר, נפלה החלטתו של שר התחבורה ישראל כץ, לפיה קוי תחבורה ציבורית שפעילותם גולשת אל שעות השבת.  הדבר היה נהוג עד כה, מה שאפשר בפועל לרבים שעובדים בשישי בבוקר, משרתים בצבא או פשוט רוצים לטייל- לחזור לביתם באמצע היום, אך בשעה כמה שיותר מאוחרת.  פנינו אליכם כדי שתספרו לנו איך בדיוק השינוי שמנהיג כץ ישפיע עליכם.  קיבלנו המוני פניות מאזרחים וחיילים שרואים את השינוי הזה כפגיעה אישית באיכות חייהם. 

 

כל הפניות שלכם הבהירות לנו את מה שידענו גם כך, הצורך בתחבורה ציבורית הוא צורך ממשי, הוא לא פריבילגיה והוא לא פינוק- הוא הכרח אמיתי עבור רובנו להתנהל במדינה כל כך קטנה- שהמרחקים בה הופכים לעצומים כשאין שום דרך לצלוח אותם פרט לשימוש בתחבורה פרטית.

זכותי שלא לשמור שבת!מתוך עמוד הפייסבוק של ישראל חופשית. צילום: עופר עמרם

"אני ובעלי במקור מחיפה, עברנו לגור ברמת גן לפני שנתיים מתוך רצון למצוא עבודה טובה יותר (הוא כלכלן ואני אחות).  אנחנו מנסים כמובן לחסוך ולכן לא מחזיקים רכב"  כך התחילה ההודעה מנגה.  "אני עובדת במשמרות שלא תמיד גמישות בדיוק לפי בקשתי.  משמרת בוקר בבית החולים מסתיימת ב- 15:30 והרכבת האחרונה לחיפה מתל אביב בשעון חורף יוצאת ב- 14:30. מוניות השירות בשעות האלה, מרשות לעצמן כבר לגבות תעריף שבת.  בשורה התחתונה- מי שצריך תחבורה ציבורית בסוף היום, משלם יותר!

 

סיון בת ה- 26, שעובדת במשרה מצלאה בשכר מינימום, מחוייבת לעבוד בימי שישי ולא יכולה להרשות לעצמה להחזיק ברכב פרטי, לא תוכל מעתה לראות את בן זוגה שחי בחיפה אלא אם כן תעלה על מונית שעולה כ- 150 שקלים. "הגזירה הזו היא אפליה!  היא פוגעת בי ובעוד אלפי אנשים שלא שומרים שבת אבל ממלאים את כל חובותינו האזרחיות.  אין שום סיבה שיפגעו בזכותי שלא לשמור שבת!".

 

גם אסי מספרת לנו שבן זוגה, משרת כסמ"פ בגולני, משרת כיום בצפון הרחוק.  אם יבוטלו האוטובוסים המאוחרים, הוא פשוט לא יוכל לחזור הביתה בשבת.  ר' גם הוא חייל, שנמצא במהלך השבוע במרכז הארץ בעוד שמשפחתו חיה ברמת הגולן.  בימי שישי, הוא מסתמך על האוטובוס האחרון מתל אביב לטבריה שיוצר בשעה 16:00.  "אם הוא יבוטל, לא אוכל לנסוע הביתה ולהיות עם המשפחה שלי בסוף השבוע".

 

עודד שמשרת בשירות לאומי בתל אביב מסיים פעמים רבות את השבוע בשישי בצהריים, חוזר לביתה של אמו בעזרת תחבורה ציבורית.  "אם יבוטלו קוים שנכנסים מעט לתוך השבת- לא תמיד יהיה לי איך לחזור הביתה" הוא מספר.

 

מיקי, תושב הצפון, כותב לנו שהוא סטודנט שמחוייב לעבוד משמרת אחת לפחות בסוף השבוע, מה שאומר שהוא לא יכול לנסוע להוריו.  "כבר הרבה זמן לא ישבתי עם המשפחה שלי לארוחת שישי" מספר לנו מיקי.  המצב הזה לא הגיוני ולא יתכן שכך ימשך!

 

הבעיה כמובן, לא נוגעת רק למי שמשרת את המדינה אלא לכל מי שמנסה לקיים כאן חיים תקינים. ליהי שלומדת בירושלים טוענת שהיא "משתדלת לנסוע כל סופ"ש למשפחה ולחבר במרכז...  מספיק חמור שבחמישי ושישי הקוים מפוצצים ולפעמים יש לחכות יותר משעה לאוטובוס בשביל לעמוד כל הנסיעה- עכשיו גם מגבילים את השעות ומכריחים אותי לסיים את כל המחויבויות שלי עד שעה ממש מוקדמת כדי שאוכל להגיע הבית לארוחת שישי? בשלב הזה, זה פשוט מעליב!"

 

נועם שגרה בירושלים ומשפחתה גרה בעכו מספרת שהיא עובדת בימי שישי עד הצהריים ולא מגיעה לתחנה המרכזית לפני שעה אחת.  אם היא מפספסת את הקו הכי עמוס מירושלים לכיוון חיפה, היא תקועה למשך כל הסופ"ש. וגם אם תצליח לעלות עליו, כנראה שבקרוב לא תוכל להמשיך עם קו ההמשך מחיפה לעכו שעד עכשיו שימש אותה. 

 

הסיפורים האישיים ממשיכים לזרום אלינו ואתם ממשיכים להבהיר לנו עד כמה חשוב המאבק הזה.  חיילים, סטודנטים או פשוט אזרחים שרוצים לנסוע בשבת- אנחנו איתכם.  אנחנו קוראים לשר התחבורה לחזור בו מההחלטה המפלה לסיים את תנועת האוטובוסים בשבת בשעות מוקדמות יותר ובכלל, לפתוח את התחבורה הציבורית לתנועה שוטפת בסופי שבוע. טובת האזרחים צריכה לבוא לפני הכל, ולא חוכמה לדאוג לחיילים ולאזרחים המוחלשים רק כשזה משתלם פוליטית, הדאגה הזו צריכה לבוא לידי ביטוי גם בשגרה.  אנחנו כאן כדי להילחם על כך.

 

חיילים, סטודנטים, עובדים בשישי או פשוט רוצים להנות מהיום החופשי שלכם- גם אתם עומדים להיפגע מההגבלות החדשות על התחבורה הציבורית בשבת? כתבו לנו למייל: info@bfree.org.il וצרפו תמונה שלכם בשישי- חוזרים הביתה בדרכים לא דרכים.  אנחנו כאן כדי לשמוע ולשתף!

 

 הקליקו לפוסט המקורי בעמוד ישראל חופשית בפייסבוק.

* השמות המלאים של הפונים שמורים במערכת ישראל חופשית.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר