התמיכה בנישואים אזרחיים חוצה גבולות פוליטיים

סקר חדש מראה אחוזי תמיכה מדהימים לחופש בחירה בנישואים. ניתוח לפי מפלגות, מראה גם תמיכה גבוהה בקרב מצביעי הימין

עידן סגר ומיכל סלונים11.02.16

הנה מסר שצריך לחלחל לכל שר בממשלה וחבר בקואליציה: סקר חדש מראה שרוב מוחץ (72%) מקרב מצביעי הימין בעד נישואים אזרחיים בישראל. הסקר בדק תמיכה במסלול אזרחי בהיקפים שונים והנתונים מאגמים את כלל היקפי התמיכה.

 

62% ממצביעי הבית היהודי מעוניינים ביצירת אלטרנטיבה לרבנות, כמוהם גם 74% ממצביעי הליכוד ו-100% ממצביעי ישראל ביתנו. הם מצטרפים לרוב כמעט מוחלט (94%) בקרב המצביעים היהודים למפלגות המרכז והשמאל – כולנו, יש עתיד, המחנה הציוני ומרצ. ביחד הם מהווים 77% מהציבור היהודי בישראל, שקוראים להכיר בנישואים לא אורתודוקסיים.

 

מכלל הנשאלים בסקר, 50% בעד יצירת מסלול אזרחי מקביל לרבנות לכלל אזרחי ישראל, 20% בעד יצירת מסלול אזרחי לפסולי חיתון ולהט"ב ורק כ-8% מתנגדים להסדרת נישואים לבני זוג מאותו המין. 

 

הסקר החדש - שנערך בהתנדבות על ידי מכון המחקר "סאפיו", בעקבות פנייה מצד הכותבים – למעשה רק מתרגם לנתונים ברורים את מה שרבים קולטים בסביבתם: אחרי 63 שנים שאזרחי ישראל סרו למרותו של חוק בתי דין רבניים, הם משוועים למשהו חדש. לא כולם בהכרח יבחרו שלא להתחתן ברבנות (וסקרים קודמים אף מראים שהרוב יבחר שכן לעשות זאת), אך הם רוצים לבחור איך ואיפה להינשא. בלי ביורוקרטיה מורכבת ובלי להרגיש סוג ב'. לא מדובר בעניין מפלגתי וגם לא בקרב צמוד, מדובר ברוב שמשמיע קול ברור ואומר די לכפייה ודי לזלזול.

 

אלו מאות אלפי פסולי חיתון, משפחותיהם וחבריהם וכמות לא מבוטלת של חילונים, רפורמים וקונסרבטיבים שמאסו לרקוד לפי חליל רבני אחד. הם לא מקבלים את הפתרונות הלא מספקים שהמדינה אפילו לא טורחת להציע להם. הם משרתים בצבא, הם משלמים מסים ותורמים לכלכלת המדינה הזאת – ופשוט לא מוכנים להסתפק בהכרה ב"דלת האחורית".

 

על פניו נראה שמדובר במכרה זהב אלקטורלי. איזה פוליטיקאי לא ירצה להיות חתום על שינוי היסטורי ביחסי דת ומדינה ש-77% מהציבור היהודי בישראל תומך בו? ובכל זאת, גם לאור מגמת התמיכה הברורה של השנים האחרונות, ממשלות הימין לא נוקפות אצבע בעניין ומטרפדות משיקולים קואליציוניים כל הצעה בנושא שעולה על הפרק.

 

אנחנו לא משלים את עצמנו. אך גם אם אין בכוחם של הנתונים לגרום להסתערות רבתי של חברי הקואליציה לניסוח הצעות חוק שיאפשרו לישראלים להינשא לפי צו מצפונם, הם לפחות צריכים לעמוד לנגד עיניהם בפעם הבאה שהם דוחים אחת כזו. גם נבחרי הימין צריכים להבין שהם מבטלים את דעתם של יותר ממחצית מבוחריהם.

 

התפלגות תמיכה בהיקפים שוניםהתפלגות תמיכה לפי מפלגותהתפלגות תמיכה לפי מקום מגוריםהתפלגות תמיכה לפי זהות דתית
התמיכה בנישואים אזרחיים חוצה גבולות פוליטייםאינפוגרפיקה: דורון פלם.

איסוף הנתונים נערך באמצעות פאנל אינטרנטי בקרב 500 נשים וגברים בגילאי 18+ המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה היהודית במדינת ישראל.

דיוק התוצאות ברמת בטחון של 95% היא % 4.4±.

תודתנו נתונה למכון המחקר ״סאפיו״, שביצע את הסקר בהתנדבות מלאה. 

הכותבים עידן סגר ומיכל סלונים יזמו את הסקר,

והם פעילים למען חופש בחירה בנישואים בישראל.

 

---

 

רוצים להתחתן בלי לעבור ברבנות?
רוצות טקס יהודי חילוני לפי אורחות חייכן?
 
תתחתנו נכון, תתחתנו איך שאתם רוצים.

 

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
לודמילהסקר נישואיםרק בעד!
02
איריתנישואים אזרחיםבעד נישואים אזרחים בהחלט.ובכלל אני נגד הרבנות באשר היא ...
03
משה זוהרההסקרחבל שלא התקשרו אלי, הייתי מעלה את אחוזי הבעד לנישאים אזרחיים ולנישואי להט"בים.
04
עינתבעד בעד בעד נישואים אזרחיים .
05
06
תום וולףרק שיצביעו בבחירות לכנסת בהתאםכולי תקווה שיצביעו ככה בבחירות לכנסת. אם וכאשר הח"כים יראו שההצבעה מותנת בנישואים אזרחים הם יתמכו על מנת לשמור על כסאם.
זאת הדרך היחידה למען מי שמאמינ/ה בנישואים.
07
ממזרכן יירבו "ממזרים" בישראל!לכל מסורבות הגט החילוניות-אל תחכנה לגט בכלל!
המשכנה בחייכן עם בני זוג חדשים-וגם הקמנה משפחות חדשות!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר