המחתנות החופשיות- תמר גור-קראוזה

"כששואלים אותי האם זו "חתונה רפורמית" תשובתי היא שזו חתונה של הזוג. אני מאמינה כי לא זהותי שלי מגדירה את החופה ואופייה אלא זהות הזוג". תמר גור-קראוזה, סטודנטית לרבנות רפורמית ומחתנת זוגות עצמאית היא מחתנת חופשית מתארחת בפרויקט המחתנים/ות החופשיים/ות.

מערכת ישראל חופשית04.06.15

שם: תמר גור- קראוזה

 

עיסוק: מלווה ומנחה טקסי חיים, מנחת קבוצות וסטודנטית לרבנות.

 

עיר מגורים: מושבת בת שלמה

 

כמה שנים מחתן/ת זוגות? כ-5 שנים

המחתנות החופשיות- תמר גור-קראוזהתמר בחתונתם של מיכל ונדב

האם מחתן כחלק מארגון / תנועה? אני סטודנטית לרבנות רפורמית, אך את עיסוקי זה של ליווי זוגות ועריכת חופות התחלתי הרבה לפני ואני עושה זו באופן עצמאי. לכן כששואלים אותי האם זו "חתונה רפורמית" תשובתי היא שזו חתונה של הזוג. אני מאמינה כי לא זהותי שלי מגדירה את החופה ואופייה אלא זהות הזוג.

 

מה אופי החופות שאת/ה עורך/ת? כפי שציינתי קודם לכן אופי החופות הוא אופיו של הזוג. החופות מושתתות ושואבות השראה רבה מהחופה היהודית והעולם היהודי הרחב והזוג דורש אותם אל עצמו ואל עולמו. האמירה של הזוג מבחינתי, היא שהחופה והתוכן חשובים לנו ואנו רוצים להשקיע בהם וליצוק בהם את עצמנו. כמו כן, היהדות היא שלנו ולכן אנחנו יכולים לדרוש בה, להרחיק ולקרב, לאמץ ולהפוך אותה לרלוונטית לחיינו. אני מאמינה ביכולת לעשות את כל אלו רק מתוך לימוד והיכרות,  ולכן חלק מהותי בחופות שאני עורכת (ואולי אפילו משמעותי יותר מהחופה עצמה- כדברי הזוגות) הוא לימוד וליווי משמעותי לפני כן. אני נפגשת עם הזוגות לכארבעה, חמישה מפגשים (לעיתים גם עם הוריהם) וביחד אנו לומדים את החופה, עוסקים בזוגיות, בטקסטים ובבחירה שלהם להתחתן- יוצקים לתקופה הזו של 'לפני החתונה' גם תוכן ומשמעות  זוגית ולא רק עיסוק לוגיסטי במפיות ובצ'יסרים.

 

למה בכלל לערוך חופות? מבחינתי עריכת חופות היא הדבר הכי מרגש ומשמעותי שאני עושה בחיי. ראשית, להיות חלק מרגע כה משמעותי בחיי הזוג, ללוות אותם לאורך זמן- להכיר אותם, לעזור להם לשאול שאלות על הזוגיות שלהם, על היהדות ועל הבחירה זה בזו, זהו אושר צרוף בשבילי בכל פעם מחדש. מעבר לזה אני רואה בזה שליחות של רעיון שאני מאמינה בו בכל ליבי. הבחירה לא להתחתן דרך הרבנות הראשית ולפעול באותו ה'אוטומט' שרוב הזוגות פועלים בו, מגיעה לתפיסתי משני מקומות מקבלים (שלעיתים גם נפגשים) שחשוב לי ובוער בי לקדם בחברה הישראלית. הראשון הוא אמירה המתנגדת לממסד האורתודוקסי, השובניסטי, המפלה. אשר מזמן כבר אינו מדבר את שפתנו  ובכך שאנו ממשיכים להנשא בו אנחנו ממשיכים לתת לו כוח. והשני הוא דווקא אמירה מחבקת, אמירה שאומרת שכמו שאנחנו משקיעים בשאר החתונה ובחשיבה על הפרטים הקטנים אנחנו רוצים להשקיע בחופה ובתוכן. להפוך את החתונה הזו לשלנו, לדבר את שפתנו ולשלב את היהדות מתוך הכרות ואהבה ובכך ליצור חופה יהודית ישראלית, מודרנית ושיוויונית ובעיקר אישית המדברת את שפת הקהל והזוג.

 

האם מחתן/ת זוגות להט"ב? בהחלט

 

האם מחתן/ת זוגות מדתות שונות? אני פועלת לפי החוקים של התנועה הרפורמית בעניין זה.

 

למה בעצם לקחת על עצמך לחתן זוגות בעצמך? זה התחיל מזוג חברים שביקש שאלמד ואחתן אותם ומשם זה התגלגל לעוד זוג ועוד זוג וכך הלאה. מכיוון שהנושא הרעיוני בוער בנפשי התחלתי לעשות גם הרצאות בנושא זה של שבירת מיתוסים ולמה כדאי ואף רצוי לא להתחתן דרך הרבנות הראשית. לשמחתי, היום זהו עיסוק הכי מרכזי והכי מהותי בחיי.

 

מהו טקס החתונה הזכור לך ביותר שקיימת? מתנצלת על הקלישאתיות, אך קשה לי לבחור אחד. קיימתי עשרות חופות ואני זוכרת היטב כל אחת מהם ובמיוחד כל אחד מהזוגות ועולמו שלו ובחירותיו. אני מגיעה לחופה לאחר שאני כבר מכירה לעומק את הזוג ולכן מרגישה חלק ומתרגשת מאוד מהמעמד והזכות שניתנה לי.

 

מסר לכנסת ישראל:  העובדה כי יותר ויותר זוגות בוחרים ללכת נגד הממסד היא זעקה העולה החייבת להשמע, לא רק בעניין הנישואים. יש יותר מדרך אחת להיות יהודי ולהיות ישראלי, המציאות הזו של מונופול מסוים (והרשו לי להוסיף-חשוך) חייבת להפסק. חייבים לשים את עניין הדת והמדינה והאפשרות לכל אדם לחיות בדרכו (ובין השאר להתחתן בדרכו), בסדר עדיפויות גבוהה ולא להכנע ללחצים פוליטיים והרכנות ראש אל מול הממסד הרבני ובכך לזרוק לצד ערכים חשובים ומהותיים של שיויון, מודרנה ואפשרות הפרט לבחירה חופשית.  

 

מסר לעם ישראל: השינוי האמיתי מתחיל מלמטה. אדם אחראי לחייו ולבחירותיו ובוחר כיצד הוא מציין נקודות זמן משמעותיות בחייו ובכך גם נותן להם תוכן ומשמעות. לא חייבים לפנות אל הרב האורתודוקסי הקרוב בכל פעם שמגיעים לרגע כזה בחיים, ניתן לשלב את החיים המודרניים, השוויוניים, הליברלים עם העולם היהודי העשיר. הם יכולים לחיות בסינרגיה נהדרת אלה עם אלה. האמינו לי, זו חוויה מיוחדת ומשמעותית ההופכת את החתונה ,את הדרך אליה ואני מאמינה שגם את הזוגיות לאחר מכן למשמעותית יותר ומדויקת יותר ובעיקר שלכם יותר.

 

פרטי פנייה לצורך עריכת חופה: תמר גור-054-2231443, או במייל: gurtamar@gmail.com. במידת הצורך, אשמח גם להפנות לזוגות שליוויתי וחיתנתי בעבר.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףמסכים עם תמר גור קראוזהכל הכבוד על היחס הזהה לקהילה הגאה. מסכים איתה השינוי מתחיל מלמטה גם במעשים וגם בלחץ על הח"כים שפוחדים על הכסא שלהם. אין לי ספק שהמרצים שלה הרוויחו שיש סטודנטית כמוה.
02
ממזרען יירבו "ממזרים" בישראל!!!רק אם כל מסורבות הגט החילוניות לא תחכנה לגט-אלא תלדנה הרבה "ממזרים"-נוכל לחסל את החרבנות!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר