החתונה האמיתית שלי

נעה התחתנה פעמיים- פעם אחת בדרכה שלה ללא הרבנות ופעם שנייה- ברבנות לפי הכללים האורתודוכסים המחייבים. כעת היא מספרת על שתי חוויות החתונה שלה.

נעה קוסטו10.01.17

תכננתי את החתונה המושלמת שלי עוד הרבה לפני שהיה לי חתן. ידעתי איזו גזרת שמלה יתפרו לי, ואת הצמות שאקלע ומה יתנגן כשנרקוד יחד את הריקוד הראשון שלנו כזוג נשוי, בחתונת ערב קיץ חמימה ומושלמת. גם ידעתי שאין סיכוי שאעבור ברבנות.
לחצי השני שלי היו תכניות קצת שונות. מתוך כבוד, לא ארחיב בנושא, ורק אומר שהיה לחץ שנתחתן "כמו כולם", כמו שהמדינה רוצה. לבסוף סוכם שאת האירוע הגדול והמשמעותי נעשה בדרכי, ואחר כך נעבור חפיף ברבנות.

אז אחרי החתונה המושלמת שלנו, הגיע הזמן להינשא.
את המעבר ברבנות בחרנו לעשות דרך המוסד בו שנינו סטודנטים. ראינו פרסומים בלוחות המודעות שבקמפוס על הליך רישום לנישואין, והנחנו שזה יהיה תהליך יותר ידידותי למשתמש, סטודנטיאלי חילוני שכזה. אזרתי את כל סבלנותי וכוחותיי, כדי שנגמור עם זה מהר והעניין יהיה מאחוריי.

את התהליך התחלנו בהצהרת רווקות מול הרב. אמנם לא אמרנו שכבר התחתנו, אבל לא שיקרנו – דאגנו להבהיר בנימוס שעבורנו החתונה היא "רק כדי לסמן וי", ושלטקס אין כל משמעות עבורנו. היינו עדינים ומנומסים כי ידענו שכנראה המצב לא נעים גם עבור הרב, ורצינו לצאת הכי בסדר שרק יכולנו. עם הרב נפגשנו פעמיים ולכל אורך השיחה ניתנה ההרגשה שאורח החיים שלנו פסול בעיניו, ומבלי שאמרנו כלום. לא היה שום ניסיון להכיר אותנו, לא נשאל איך נפגשנו, מה אנחנו אוהבים זה בזו, מה הציפיות שלנו מחיי שותפות. לא נשאל דבר, רק נאמר לנו -כמה זה מוכח שזוגות שלא גרים יחד לפני הנישואין הם בעלי חיי נישואין יציבים יותר, שהגבר הוא האחראי על חשבון הבנק והכספים, על החשיבות שבניהול אורח חיים יהודי.

החתונה האמיתית שלי

בהמשך, אחרי שיחה טלפונית עם מדריכת הכלות על הא ועל דא ועל המחזור החודשי שלי, קבענו תאריך להדרכת כלה. שלוש שעות משותפות, ועוד שעה רק אני. המדריכה סיפרה לנו על תפקידי לבשל לבעלי ולהדליק נרות שבת, על שעליי להשתדל לרצות את בעלי ולדעת להתפשר כדי לשמור על שלום בית, על החשיבות של שמירת נידה וכמובן איך לדחוף לעצמי מטלית לבנה כדי לוודא שאני טהורה. ביציאה קיבלה כל אחת מעטפה חומה עם אישור למקווה, הכתובה ועוד. כשהגעתי הביתה, רוקנתי את תוכן המעטפה ונדהמתי לגלות בה חוברת של אגודת "אפרת" מלאה בתעמולה במסווה של משפטי אהבה והגשמה רוחניים, וספר שמתהדר בכותרת "היגיינה מינית מבחינה מדעית" (שנכתב כמובן על ידי רב גבר), שמלא בהוכחות ונתונים על כמה ששמירת מצוות תורמת לבריאותי ולטיב חיי הזוגיים, שהשוויון בימינו הוא זה שפוגם במוסד המשפחה, ושכאשר האישה בנידה ואיננה טובה להבאת ילדים, זה הזמן הקסום בו מתחילים היחסים להיות מבוססים על ידידות ורעות.

את החופה ערכנו בבית הכנסת של המוסד, בנוכחות המניין שהיה אותה העת, וכמה חברים מהלימודים וההורים שלי, על מנת שהרב ירגיש יותר בנוח. כשבן-זוגי חתם על הכתובה, ניסה הרב לפרגן והסביר לנו שרק הגבר חותם כי המחויבות שלו הרבה יותר גדולה, היות ולגבר הרבה יותר קשה להישאר נאמן. כמובן שבמהלך כל הטקס לא דיברתי כלל, עמדתי שם והרגשתי כמו אורחת.

כשאני אומרת לאחרים את דעתי על הרבנות, ההנחה המידית היא שיש לי בעיה עם הדת. חשוב לי להבהיר שנהפוך הוא – אני אוהבת את הדת שלי בכל לבי. אינני מבינה מדוע אמונתי לא מספיק טובה כדי שגם המדינה תעריך ותכיר בטקס הקונסרבטיבי שקיימנו, ותאלץ אותי לעבור תהליך כל כך מזלזל, לא שוויוני ומשפיל. אני מאחלת לכל הורה, לדעת לקבל את בחירותיהם של ילדיו, להנחות אותם לפעול על פי צו מצפונם ולתמוך בהם בכל דרך שיאמינו בה. זכות כל אדם לבחור את הדרך בה הוא בוחר להקים משפחה.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
רירילקרוא ולבכותתודה ששיתפת וגרמת לי להבין שהרבנות לא בשבילי לגמרי!! כל מה שכתבת עורר בי חלחלה. אני ממש מזועזעת מהפרימיטיביות הזאת. אמא שלי סולדת מהרבנות אבל אבא שלי לא מבין למה צריך 'לסבך' את העניינים במקום פשוט לעשות את זה כמו כולם - אולי אם אני אראה לו את מה שכתבת זה ישנה את דעתו!!
02
03
יהודיתעם ישראל קיים כבר אלפי שנים בזכות שמירת המצוות של התורה.
אפשר לעשות חגיגות איך שרוצים אחרי החופה אבל שמירת עם ישראל לדורות תלוי
בשמירה על חוקי הדת. יש כל מיני דעות בקשר לשמירת המצוות, בהתאם לגרסאות של רבנים בזרמים שונים. אבל העקרון הוא אחד.
לצערנו, בגלל הזלזול בחוקי הדת יש התבוללות גדולה וזה גורע מעמנו יותר מאשר הקורבנות בשואה.
אם יבינו ששמירה על חוקי הדת, בחתונות, בר מצוה וכד' שומר עלינו מהתבוללות. עם ישראל הוא עם מיוחד עם ערכים טובים וכל המזלזלים הורסים את זה.
04
יהודית ברצוני להוסיף, שמסורת בעם זה אחד הדברים החשובים. שורשים מחזיקים את העץ וכשאין( שורשים) עבר, אין הווה ואין עתיד.
05
ממזרתפסקנה כבר להתחתן-ובעיקר להתגרש בחרבנות!כן יירבו "ממזרים" בישראל!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר