דת.חירות.עיר- התערוכה נודדת לגרמניה

תמונות תערוכת דת.חירות.עיר יוצגו החל מהיום בתערוכה רשמית בגרמניה. הזדמנות נוספת להיזכר בצילומים שנבחרו למקומות הראשונים

מערכת ישראל חופשית18.05.15

הצילומים נבחרו בועדה בה לקחו חלק בהתנדבות מלאה, שתיים מאושיות הצילום המובילות בארץ- מיקי קרצמן, צלם מייסד המחלקה לצילום בבצלאל, והצלם מנחם כהנא המתעד כבר שנים רבות את העולם החרדי, את הדס גלזר, אוצרת התערוכה ושני נציגים מכל אחד מהארגונים (ישראל חופשית וקרן פרידריך נאומן לקיום החרויות).

  

נשות הכותל. צילום: מיכל פתאל

צילומה של הצלמת מיכל פתאל, זכה במקום השני.

מיכל פתאל על הצילום: "פעם בחודש, השכם בבוקר, מתאספת קבוצת נשים בעזרת הנשים בכותל המערבי. כל אחת מהן משתייכת לזרם שונה ביהדות, כל אחת מגיעה מרקע אחר, אך לכולן מטרה אחת: להתפלל במקום הקדוש ביותר לעם היהודי, לשיר ולקרוא בתורה בקול כשהן עטופות בטלית, חובשות כיפה ומניחות תפילין - מעשים שעל פי ההלכה האורתודוכסית מותרים אך ורק לגברים. על כן, בכל ראש חודש ב-26 השנים האחרונות נאבקות מחדש "נשות הכותל" בחופש התפילה ומנסות לשנות את הסטאטוס קוו הקיים המונע מנשים להתפלל באופן חופשי בכותל המערבי, תוך כדי חיכוכים חוזרים ונשנים עם המתפללים החרדים במקום אשר מתנגדים בתוקף, לעיתים באלימות, וטוענים כי נוכחותן מהווה פרובוקציה, ועם המשטרה אשר אוכפת את פסיקות בג"צ המשתנות. עבור נשות הכותל המאבק מסמל לא רק את זכות הפולחן ומימוש התפילה באשר היא - כל אדם על פי אמונתו, אלא את זכויות האזרח הפוליטיות, הדתיות והחברתיות המאפשרות שוויון ופלורליזם לנשים בפרט ובחברה הישראלית בכלל".

דת.חירות.עיר- התערוכה נודדת לגרמניהחירות: מעבר קלנדיה בחודש הרמדאן לתפילות יום שישי בהר הבית. צילום: יהושע יוסף.

במקום השני הנוסף זכה הצילום 'חירות: מעבר קלנדיה בחודש הרמדאן לתפילות יום שישי בהר הבית' שצילם יהושע יוסף.

יהושע על הצילום: בקיץ-סתיו 2009 יצאו אלפי חרדים להפגנות בשבתות, כחלק ממחאה על החלטתו של ראש העיר ניר ברקת לפתוח את חניון קרתא בשבתות. המאבק על פתיחת החניון לבש ממדים אלימים ונמשך מספר שבתות, במהלכן החלו גם הפגנות תמיכה מצד חילונים לפתיחת החניון בשבת. זהו אחד מן המאבקים החשובים ביותר בנושא החופש מדת שהתקיים בשנים האחרונות בירושלים, שכן פתיחת החניון נועדה לפתור צורך חילוני, אך מעבר לכך פתיחת החניון בשבת מסמלת את עמידתושל ראש העיר כנגד הלחצים מצד הקהילה החרדית, אי כניעתו לכפייה הדתית ומבטלת את המונופול הדתי על ירושלים.

 

הצילומים הבאים הגיעו ל-20 המקומות הראשונים ללא דירוג פנימי:

 

ללא כותרת, 2014. צילום: מודי שופיל

 

מיקס תרבותי. צילום: עידו כהן

 

עידו כהן, על הצילום: הרכבת הקלה היא אחד ממקומות המפגש המעניינים ביותר בירושלים. מקרית יובל ועד לפסגת זאב, היא חוצה שכונות ישראליות ופלסטיניות, חרדיות וחילוניות. חלק ניכר ממסלולה עובר על קו התפר הירושלמי, אותו קו המחלק בין מזרח ירושלים וחלקה המערבי. הרכבת הפכה להיות אזור למפגש בלתי אמצעי בין רבים מן התושבים בעיר אך גם מעלה את השאלה מהו טיב המפגש שנוצר, והאם למרות הפערים אכן נוצר מפגש? הצילום אינו מצייר תמונה אופטימית במיוחד, ומתאר נערה בסביבה סגורה, דתית ובעיקר גברית. מבין כל הנוסעים ברכבת היא היחידה שמישרה את מבטה למצלמה, כמבקשת למרוד כנגד סביבתה ולהנכיח את עצמה בתוך הסיטואציה האגבית.

הצילום הוא חלק מסדרת תיעוד רחבה העוסקת במיקס התרבותי הקיים בעיר.

 

ללא כותרת. צילום: יובל צבי

 

יובל על הצילום: אירועי "יום שישי הטוב" בויה-דולורוזה, קבוצת צליינים ממתינה לצאת בעקבות מסעו האחרון של ישו.

 

'ילדים משחקים במוזיאון ישראל'. צילום: גליה רוגנר כהן

 

ללא כותרת. צילום: ערן לוי

 

ערן: גאווה ירושלמית - צילום מתוך הפקת אופנה.

 

עין אל-ח'אניה. צילום: ורד רוזנפלד

 

ורד על הצילום: עין אל-ח'אניה הוא אחד מן המעיינות הנמצאים בשטח השיפוט של ירושלים. ממנו נובע אפיק נחל רפאים, והוא נמצא למרגלות המושבים אורה ועמינדב, שכונת גבעת משואה והכפרים בתיר ואל-וולג'ה. דווקא במקום זה - בו לא הושלמה גדר ההפרדה, מחוץ ללחצי העיר והמורכבויות שהיא מביאה עמה נוצר אתר למפגש בין כל בני ובנות הדתות והלאומים השונים החיים באזור. בני הכפרים המגיעים עם עדריהם או בני ישיבות המגיעים לטבול לקראת השבת, מצטרפים למטיילים ומקומיים, דתיים וחילוניים כאחד. המקום מייצג מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית והירושלמית בפרט, ובמבט ראשון מצייר תמונה אופטימית של דו קיום ויכולת לחיות אחד לצד השני מבלי להתייחס לשסעי הדת והלאום. אך ממבט שני מעלה הצילום שאלות על אופיו של המפגש הספונטני, יחסי הכוחות המצויים בתוך הצילום ועל האופן בו מתקיימת או נשללת החירות הדתית.

 

 ביחד ולחוד: המאבק על פתיחת חניון קרתא בשבת. צילום: יהושע יוסף

 

יהושע על הצילום: בקיץ-סתיו 2009 יצאו אלפי חרדים להפגנות בשבתות, כחלק ממחאה על החלטתו של ראש העיר ניר ברקת לפתוח את חניון קרתא בשבתות. המאבק על פתיחת החניון לבש ממדים אלימים ונמשך מספר שבתות, במהלכן החלו גם הפגנות תמיכה מצד חילונים לפתיחת החניון בשבת. זהו אחד מן המאבקים החשובים ביותר בנושא החופש מדת שהתקיים בשנים האחרונות בירושלים, שכן פתיחת החניון נועדה לפתור צורך חילוני, אך מעבר לכך פתיחת החניון בשבת מסמלת את עמידתושל ראש העיר כנגד הלחצים מצד הקהילה החרדית, אי כניעתו לכפייה הדתית ומבטלת את המונופול הדתי על ירושלים.

 

ללא כותרת 2013. צילום: דורית ירדן דותן

 

שלושה ושקית שחורה. צילום: נתי אייזנקוט

 

כנסיית הקבר, 2010. צילום: אביבה דמרמרי

 

אנסמבל "כעת". צילום: נועם מושקוביץ

 

נועםעל הצילום: אנסמבל "כעת" מורכב מקבוצת רקדנים חובשי כיפה, והוא מציע סוג חדש של מחול שגורר איתו לא מעט שאלות בהקשר הדתי-חברתי. בדת אין כל איסור על ריקוד זכרי אך המוסכמות החברתיות מתקשות להכיל להקת מחול גברית-דתית, בפרט המוסכמות של החברה הדתית עצמה. כנגד אלו חבר האנסמבל אשר מרבה להופיע במרחב הציבורי בירושלים, ולסחוף את הקהל אם באהבה ואם בתמיהה. 

 

יצירות המחול של הלהקה העוסקות בגוף ובתנועה אינן מנוגדות לדת ולתורה אלא מתכתבות איתה ומאתגרות אותה, כמו גם את התפיסות החברתיות. האנסמבל לוקח חלק משמעותי בהתחדשות התרבותית בירושלים בשנים האחרונות, ומצליח להגדיר מחדש את המונח "חירות דתית".

 

שיח. צילום: נועם פריסמןM

 

צילום דיגיטלי ועיבוד בתוכנת עריכה.

 

הפגנת החרדים נגד גיוס בני ישיבות. צילום: אלי בצרי

 

 פלמינגו בכותל, מתוך פרויקט "מיני ישראל". צילום: איילר פישר וענבל מנדס-פלור

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףכנראה שהתערוכה הייתה ברמה גבוהאם הזוכים/ות לא חשוב איזה מקום הגיעו לגרמניה זה אומר משהו. כל הכבוד.
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר