דמותה של מדינה- שישי חופשי בסינמטק

ד"ר ורדה מילבאואר, חברה בהנהלת קבוצת כ.נ.ל, כאן נרצה לחיות, במאמרה על ההדתה במדינת ישראל בשנים האחרונות. בשישי הקרוב (24 ביולי) יתקיים המפגש הראשון בסדרת ארבעה מפגשים בנושאי דת ומדינה בסינמטק שיכללו הרצאות, סרטים ופאנלים בנושאי דת, מדינה וקולנוע.

ד"ר ורדה מילבאואר19.07.15

היחסים בין דתיים וחילונים במדינה היו, מאז ומעולם, מורכבים ובעייתיים. אולם, בשנים האחרונות מתחזקת תחושה מאוד לא נוחה שהפערים האידיאולוגיים בין הקבוצות מתרחבים וכך, מעמיקות מחלוקות לגבי האופן והמידה בה המדינה צריכה או רשאית להתערב  בחיי הפרט ולהכתיב את אורחות חייו. מאחר ואין בישראל הפרדה בין דת למדינה, הרי שבמקרים אלו, מדובר בכפייה של תפיסת עולם דתית וסגנון חיים דתי על אוכלוסייה שאינה דתית.

 

אין ספק שהסכמים שנחתמו עם החרדים בימיה הראשונים של המדינה אינם רלוונטיים לתקופתנו. פרסומים אקדמיים רבים מצביעים על התנאים המיוחדים שהתקיימו בסוף שנות הארבעים שאפשרו את לידתו של ההסכם בין חרדים לחילוניים המכונה "סטטוס קוו". שום דבר מן התנאים הללו לא שרד את השינויים הדרמטיים שחלו בחברה להוציא את ההסכם עצמו. הדתיים נאחזים בו ולא מרפים. למה שירפו? הוא מבטיח להם שליטה מוחלטת של דת ההלכה על חיי המדינה ואזרחיה. 

דמותה של מדינה- שישי חופשי בסינמטקסדרת המפגשים 'שישי חופשי' בסינמטק תל אביב- קבוצת כ.נ.ל

החולשה של חילונים מול הנמרצות (לעיתים עד אלימות) של דתיים להרחיב את שליטתם על המרחב הציבורי ולשמר את אחיזתם הבלעדית בשירותי דת הניתנים ליהודים בישראל בענייני אישות (נישואים, גירושים, קבורה וכיו"ב) ממש מקוממת. מעניין לציין שכוחות חרדיים וגם דתיים אחרים הבינו, ממש מתחילת ימיה של המדינה, את החשיבות הרבה שיש להתארגנות במפלגות פוליטיות שמקדמות את האג'נדה שלהם. כוחם הפוליטי אפשר להם, מזה זמן רב, לקדם את תפיסת עולמם ולכפות אותה, באמצעות חקיקה דתית ומנגנונים אחרים של המדינה, על ציבור גדול שאינו שותף מלא להם בהשקפת עולמם.

 

כיום, חילונים רבים מתעוררים למציאות מפחידה. יש יותר ויותר סממנים דתיים במרחב הציבורי וחוקי הלכה מחמירים בדיני אישות, כשרות וגיור. שינויים אלו יוצרים תחושה של איום על הקיימות של תרבות ליברלית במדינה. חדשות לבקרים, מתרחשות תופעות של הפרדה בין גברים ונשים, מסלולי עיסוק נפרדים למפקדות בצבא ורק לאחרונה, גם למרצות באוניברסיטה (ראה קמפוס חרדי באוניברסיטת בר-אילן). התחושה הרווחת בקרב חילונים היא שהקונטקסט הפוליטי הכללי בארץ משתנה לרעתם. יש חשש מפני חזרה לימים של ריכוזיות שלטונית שמכתיבה לאזרחים האם כן או לא לשמוע את הביטלס ואם כן או לא נראה טלוויזיה בצבעים (דברים אלו אולי נשמעים הזויים לצעירים רבים אולם, הם היו חלק משמעותי בתרבות השלטונית בארץ). כיום, אומרים לנו איך נחווה את השבת ואם כן או לא ניסע לאן שיעלה בדעתנו. ההנחתות האידאולוגיות-דתיות האלו תמיד מקבלות כיסוי פטרוני המנכס לעצמו את הבעלות על הידע לגבי 'טובת הציבור'.

 

אין ספק שכוח אלקטורלי גדל של החרדים וקבוצות דתיות אחרות מסייע בידם לאחד כוחות וליצור חזית מאיימת מול החילונים. אולם, חשוב לדעת שמול האג'נדה הדתית לשמר את ההגמוניה האורתודוכסית קמו קבוצות אזרחיות רבות שעויינות את הכפייה הדתית ואת ההכפפה של חיי הפרט במדינה לתכתיבים הלכתיים מחמירים.

 

הסדרה דת-מדינה וקולנוע באה להפנות תשומת לב ולעורר את הציבור לשינויים רבים באופייה החילוני-ליברלי של המדינה. הסרטים וההרצאות באו להתריע אך, בעיקר, לגרום לנו לקחת אחריות על אחת הנגזרות החשובות בחיינו-  החופש שלנו לנהל את חיינו לפי רצוננו, בחירתנו ואמונתנו- וזו לא תמיד תהיה דרך האורתודוכסיה.

חשוב לדעת שאקורד הסיום של הסדרה הוא מפגש של נציגים של ארגונים וקבוצות אזרחיות שנאבקות על חופש דת ומתנגדות לכפייה דתית. מודעות והבנה לגבי מנגנונים פוליטיים שמתחזקים כפייה דתית הם חשובים אולם, בפני עצמם, אין בהם מספיק כוח כדי לחסל בעיה. על מנת להביא לשינוי ביחסי דת-מדינה יש להתארגן לידי כוח פוליטי גדול שישפיע על מקבלי החלטות במדינה.


**

קבוצת כאן נרצה לחיות- כ.נ.ל, התארגנה לקראת בחירות 2013 על מנת להיאבק בהקצנה הדתית ולקדם ערכים של חופש דת, פלורליזם דתי וזכויות אזרח. הקבוצה פועלת אך ורק על בסיס התנדבותי ושואפת לעורר שיח ציבורי ולעודד פעילות אזרחית שממקמת את זכויות הפרט וחופש הדת במקום גבוה בסולם סדר העדיפויות.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר