בטוח שאת יהודייה? את הרי רוסייה

ישראל אוהבת להתגאות בעולים שלה, אבל כשאנחנו רוצים להתחתן מבקשים מאיתנו לירוק למבחנה כדי לבדוק DNA. כי ככה בא להם ברבנות

קטיה קופצ'יק11.03.20

אם נניח לצורך הדיון שישראלית צעירה, צברית שנולדה כאן, שירתה בצבא והחליטה להתחתן, הייתה חוזרת הביתה להוריה במושב אי שם במרכז הארץ, ואומרת להם כך: "אימא, אבא, היינו ברבנות. הם לא בטוחים במאה אחוז ביהדות שלי. המליצו לי לעבור בדיקת DNA". מה היה קורה? מלחמה.

מהדורות חדשות היו נפתחות עם הידיעה הזאת. זעקות ההורים היו נשמעות מול כל מיקרופון ומצלמה. פוליטיקאים היו מתחרים בגינויים חריפים נגד הרבנות ונשיא המדינה היה מגיב ברשתות החברתיות עם מסר של אחדות. הארץ הייתה גועשת והשיח הציבורי היה מתלהט. איך קרה לנו, היינו שואלים, שיהודים במדינה היהודית היחידה בעולם נדרשים לירוק למבחנה על מנת להוכיח את יהדותם?


אבל התסריט הזה לא יתממש כי מי שמתבקשים לבצע את ההליך הזה הם "עולים", וכל עוד מדובר ב"עולים" לאף אחד לא באמת אכפת. מנהיגי השמאל-מרכז גינו קצת בטוויטר. ראש הממשלה, שבדרך כלל מתגאה כל כך בהישגי העלייה ותרומתה למדינת ישראל וביטחונה, מילא את פיו מים. וזה לא שאין לו זמן, כי להתכסח עם השחקנית והמנחה רותם סלע הוא דווקא מצא כמה שעות.

 אביגדור ליברמן ואריה דרעי משכו את העניין כל אחד לטובת קמפיין של עצמו, ולוחמי הצדק החברתי והשוויון, אורלי לוי-אבקסיס ומשה כחלון, שאמורים לייצג את ברית הדפוקים, מתעלמים בשיטתיות מכל דבר שקשור לעוולות הרבנות, בפחד היסטרי לאבד עוד כמה קולות ולא לעבור אחוז החסימה.

ובשביל הישראלי הממוצע אנחנו עדיין על המטוס, עם תיקי משבצות ענקיים ומעילי פרווה לא קשורים, בדיוק כפי שזה מופיע בכתבות המעטות שעולות באתרי חדשות.לרבים בציבור הרחב, וגם לפוליטיקאים הכי ממולחים, עדיין לא ירד האסימון שבפועל מדובר באנשים שחיים בישראל 30 שנה, והצעירים הללו, שהרבנות מתעקשת להעביר אותם בדיקות כדי לוודא את יהדותם, מדברים עברית יותר טוב מרוסית.

אנחנו, קהילה ענקית של כמיליון איש, לא מרגישים את התמיכה של הרחוב הישראלי מול העוולות שאנחנו עוברים ברבנות, ולכן חוששים לקום ולמחות בעצמנו. פעם חשבנו שהבעיה היא בנו, שרק אם נעבוד יותר קשה, נהיה מוצלחים יותר ונצעיד את המדינה עוד רקצת קדימה, היחס אלינו פתאום ישתנה. קיווינו להרגיש את החיבוק הישראלי ואת האמירה הברורה נגד מונופול הרבנות והיחס הגזעני של הממסד הזה, שמחזיק בנו, ובזכויות שלנו להתחתן כאן, כבני ערובה.

 

 

 

 

בטוח שאת יהודייה? את הרי רוסייהקטיה קופצ׳יק, מנהלת תחום דוברי רוסית בישראל חופשית. צילום: גיא גלעד

אז מה אני מבקשת? שתדמיינו שנייה שזה קורה לילדים שלכם. שהבת שלכם חוזרת המומה מהביקור ברבנות, וכל חלומותיה על אירוע גדול ונוצץ עם כל המשפחה והטרראם, מתנפצים לה בשנייה. דמיינו שאתם שוברים את הראש איך לספר לקולגות בעבודה שבסוף לא תהיה חתונה בארץ. שהילדה שלכם עומדת לבד, ללא חברים ומשפחה, מול פקיד עירייה בקפריסין בטקס זר ומוזר.

ועוד מעט אולי אפילו לא תצטרכו לדמיין, כי בקצב שהרבנות מרחיבה את סמכויותיה ללא שום ריסון מצד הממשלה, בדיקות DNA יעברו פה גם חילונים, או סתם קיבוצניקים, ובעצם כל אחד שהרבנות תחליט שהוא או היא לא עומדים בסטנדרטים הדתיים שלה.

הגיע זמן שנהיה כאן שווים. זאת לא בקשה מוגזמת, ורוב הציבור ודאי תומך ברעיון הזה. אבל כעת הוא זמן המעשים והבחירות שעל כל אחת ואחד מאיתנו לעשות.

 

קטיה קופצ'יק היא רכזת תחום דוברי הרוסית בתנועת "ישראל חופשית"
המאמר פורסם לראשונה ב Ynet 12.3.19

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
מחדל ההגירהאתם הגויים לכתחילה לא הייתם אמורים להיות פה
02
ממזרהחרמנה את המימסד החרבני לחלוטין!אל תתגיירנה-אל תתחתנה-ובעיקר אל תתגרשנה אצלם!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!
03
04
שלמהצביעותהעולים הרוסים עלו מכאן מכוח זה שהמדינה יהודית. האם ניתן לאחר מכן להתקומם נגד המאפיינים של מדינה יהודית והרצון שלה לשמר את זהותה ככזאת?
05
יהודיהמצטרפת לתגובה הקודמתאלמלי הבדיקה של הרבנות, כבר מזמן היה צריך לבדוק DNA לחילונים, ולא תמיד זה היה מספיק...
06
ממזרלכל יוצאות חבר העמים-החרמנה את הרבנות לחלוטין!אתן במו ידכן נותנות למימסד הרבני את הכוח להתעלל בכן!
מבחינתי כחילוני אידאולוגי-כל מי שקיבלה אזרחות בתוקף חוק השבות-היא יהודיה לכל דבר ועניין-בעיקר לצורך נישואין!
אינני מכיר בכלל ברבנות הפרימיטיבית כקובעת מיהו יהודי!
החרמנה את הרבנות לחלוטין!
ובעיקר-אל תתגיירנה-אל תתחתנה-ואל תתגרשנה אצלם!
רק כך נוכל לאפס ולייתר את הממסד הרבני!!!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר