באהבה אין סטטוס קוו

ההסכם הקואליציוני המתגבש עם החרדים מוביל אותנו למקום שחור משחור, מחזיר אותנו אחורה ומנפץ את התקווה שהתגברה בכנסת הקודמת לשינוי יחסי דת ומדינה ע”י בית המחוקקים הישראלי. במיוחד בתחום הרגיש של נישואין וגירושין. רגע לפני שאתם סוגרים את הפלייליסט לחתונה, תעשו עם עצמכם חושבים טוב טוב ותשאלו את עצמכם את השאלה החשובה “האם נכון לנו שהזוגיות שלנו תהיה בבעלותה של מערכת דתית חרדית שלא מדברת את שפתנו, שלא מגשימה את תפיסת עולמנו, שדוגלת בכל מה שאנחנו רוצים לשנות?”

עו"ד סמדר דקל נעים07.05.15

עונת החתונות ה'רישמית' נפתחת בל”ג בעומר. עוד מעט תסתיים ספירת העומר (בשבועות) וגני הארועים והאולמות יתמלאו בכלות וחתנים שיצעדו נרגשים לחופה.

 

אני לא רוצה לבאס, כי חתונות זה אחלה וכיף ואין על אהבה, ואני הכי בעדן- אבל כן רוצה לשים לכלות ולחתנים שבדרך, וגם להורים שלהם, תמרור אזהרה, תמרור 'עצור' בדרך לחופה, עצור בטרם תעבור. ברבנות.

 

באהבה אין סטטוס קווחירות לוקחים, לא מבקשים. ישראל חופשית.

ההסכם הקואליציוני המתגבש עם החרדים מוביל אותנו למקום שחור משחור, מחזיר אותנו אחורה ומנפץ את התקווה שהתגברה בכנסת הקודמת לשינוי יחסי דת ומדינה ע”י בית המחוקקים הישראלי. ובראש ובראשונה– הפגיעה הקשה והחמורה ביותר, בתחום הנישואין והגירושין.

 

ע”פ החוק הישראלי- יהודים יכולים להינשא רק באמצעות הרבנות הראשית שנשלטת ע”י האורתודוקסיה החרדית.

 

איך קרה שבמדינת היהודים, יש היררכיה של מי יהודי 'מספיק' ומי לא? מי יכול להינשא ומי לא? איך קרה שאזרחי המדינה שעלו לישראל מכח חוק השבות ולצורכו נחשבו ליהודים, מוצאים את עצמם עוברים שבעה מדורי גהנום כדי להוכיח לרבנים החרדים שהסבתא שלהם היתה יהודיה? איך קרה שעולים מארה”ב שנולדו וחונכו וגדלו כיהודים אמריקאים נדרשים לעבור גיור כדי להינשא בישראל, משום שהרבנות האורתודוקסית לא מכירה בגיורים הקונסרבטיבים והרפורמים שעברו האמהות או הסבתות שלהם? איך ייתכן שזוגות שרוצית להינשא בדרך התואמת את השקפת עולמם הליברלית, השיוויונית, ההדדית יכולים להינשא רק בטקס אורתודוקסי שמשמר את מעמדה התרבותי והמשפטי הנמוך של האשה? (על כך נשיר כולנו יחד סביב המדורה- “ואיך קרה ואיך קרה? ואיך קורה עדיין?…”)

 

כמה מילים על ה”סטטוס קוו” – בשנת 1947, בן גוריון שלח ל”אגודת ישראל” את “מכתב הסטטוס קוו” במטרה ליצור הבנה עם אגודת ישראל, כדי שהיא תסייע להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל בעדותה בפני ועדת אונסקו”פ- ועדת האו”ם שביקרה באותם ימים בארץ ושהמליצה בסופו של דבר על החלטת החלוקה. לצד הצהרה שהמדינה שתקום תתחייב להבטחת חופש המצפון במדינה לכל אזרחיה, נוסחה במכתב עמדת הסוכנות היהודית בארבעה נושאים הקשורים לדת ויחסיה עם המדינה שתקום:

 

שבת- יום המנוחה השבועי יהיה יום השבת. כשרות- תהיה שמירה על דיני הכשרות במטבחי המוסדות הממלכתיים. חינוך- אוטונומיה מלאה לכל הזרמים בחינוך, עם “המינימום של לימודי חובה” במקצועות כמו מדעים, עברית, היסטוריה. דיני משפחה- שמירה על מסגרת משפטית יחידה לנישואין וגירושין, בסמכות הרבנות הראשית לישראל (שהוקמה בתקופת המנדט הבריטי ע”י הרב קוק), ללא נישואים אזרחיים.

 

המאה ה 21 כבר כאן והסטטוס קוו שאיפשר לנו מדינה, עושה לנו צרות.

 

ההסכמים הקואליציונים בין הליכוד ליהדות התורה ולש”ס כוללים שתי הסכמות קשות שיוצרות יחד תמונה עגומה:

 

האחת- ביטול האפשרות להירשם בלשכות שפתח ארגון 'צהר' (למשל, באוניברסיטאות), אופציה שהתגבשה בעקבות חקיקת 'חוק צהר' בכנסת הקודמת. עכשיו יהיה הרבה יותר קשה להגיע לרבני 'צהר' מאירי הפנים (לא שאני ממליצה על נישואין באמצעות 'צהר' כי זה טקס דתי הלכתי אורתודוקסי לכל דבר, אבל לפחות הם לא חרדים ובאמת יותר מאירי פנים וזה הרע במיעוטו בעיני). וברור לגמרי שמשרד הדתות בראשות ש”ס יעשה כל מה שהוא יכול כדי להקשות בנושא זה כמה שאפשר.

 

השניה הקשה והנוראית– בתי הדין הרבניים יועברו ממשרד המשפטים למשרד הדתות (בראשות ש”ס). צריך להבין שבתי הדין הרבניים הינם מערכת משפטית שמתקיימת במקביל למערכת המשפט. עד כה היו בתי הדין כפופים למשרד המשפטים שהיווה סמן ליברלי לבתי הדין ויכול היה למזער, גם אם במעט, את השמרנות החרדית במערכת המסואבת הזו. השליטה על מינוי דיינים תהיה בידי משרד הדתות, יבוטל מינויין של נשים לגוף הבוחר בדיינים וכל רפורמה שמטרתה להקל על מרוץ הסמכויות, על סרבנות גט, על התרת נישואים אזרחיים וכו’- כל אלה כעת בידיים של ש”ס החרדית.

 

אחרי שנים ארוכות של חקיקה שיפוטית, של תקדימים, ואפילו של מעט חקיקה של הכנסת, שני הסעיפים האלה יחד מחזירים שליטה מוחלטת ובלתי מבוקרת של החרדים על ענייני המשפחה של כל איש ואשה וכל זוג יהודי נשוי בישראל.

 

בנישואין- בירור יהדות, ופסלות חיתון. ולאלו שיכולים להינשא דרכם- חובת מקווה והדרכת כלות, רב חרדי תחת החופה, אפס מעורבות של הכלה בטקס.

 

בגירושין- אפלייה בין נשים וגברים, מרוץ סמכויות, רשימות שחורות של נשים נואפות, סרבנות גט, עגינות.

 

שימו לב! זה נכון בין אם נישאתם ברבנות עם רב חרדי, בין אם נישאתם עם רב מחייך של 'צהר' ובין אם נישאתם בנישואים אזרחיים בפני ראש העיר של לרנקה או על ידי כפיל של אלביס בצ’אפל בלאס-וגאס. יש לכם 'נ' בתעודת הזהות? אתם כפופים לרבנות ולמערכת המשפטית העקומה שמספקת מדינת ישראל לזוגות נשואים. נ ק ו ד ה. אין גירושין אזרחיים. אי אפשר להתגרש אצל אלביס.

 

 כן לחתונה – לא לנישואין!

 

רגע לפני שאתם סוגרים את הפלייליסט לחתונה, תעשו עם עצמכם חושבים טוב טוב ותשאלו את עצמכם את השאלה החשובה 'האם נכון לנו שהזוגיות שלנו תהיה בבעלותה של מערכת דתית חרדית שלא מדברת את שפתנו, שלא מגשימה את תפיסת עולמנו, שדוגלת בכל מה שאנחנו רוצים לשנות?'

 

אז מה עושים ועושות?

 

פשוט מאד– מחרימים את הרבנות! מצביעים בטבעת!
אומרים “כן לחתונה ולא לנישואין”
מקיימים חתונה פרטית בטקס לפי רצונכם + תצהיר זוגיות והסכם משפטי = חירות אישית וזוגית.

הדרך היחידה להחליש את הכוח של החרדים על חיינו היא יצירת מציאות אזרחית חברתית שעוקפת את המנגנונים שהמדינה מפקידה בידיהם.

כי באהבה אין סטטוס קוו!

 

הטור פורסם לראשונה באתר סלונה.

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
תום וולףמסכים חלקים עם סמדר דקל נעיםמסכים שמי שמאמינ/ה נישואים זכותו/ה להתחתן בדרך שימצא לנכון. בנוף לכך צריך לבטל את הסטטוס קוו שנחתם בעקבות דאגה לכסא.
אני לא מסכים שזה רע ששסגרו את צוהר שבתי הדין הרבנים יועברו לש"ס או יהדות התורה. רבני צוהר הם אנשים חשוכים. כנ"ל בתיהדין הרבנים. ככל שיהיה יותר גרוע תהיה יותר תמיכה להפרדת הדת ממוסדות המדינה.
02
03
04
ממזרכן יירבו "ממזרים" בישראל!כל ה"עגונות" ומסורבות הגט החילוניות צריכות להתעלם ממתן הגט ע"י בית הדין הרבני-להמשיך בחייהן כפנויות עם בני זוג חדשים-ואף להקים משפחות חדשות!
כן יירבו "ממזרים" בישראל!!!
05
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר