אילה שני- המחתנות החופשיות

"ההחלטה לקשור את גורלנו עם בן/בת זוג לחיים, היא אחת המשמעותיות והמרגשות בחיינו. היא מבטאת בחירה, אהבה ושלמות, ואת הרצון להקים תא זוגי ומשפחתי בעל תוקף בעינינו ובעיני הקהילה בקרבה אנו חיים." אילה שני, רבה חילונית המחתנת זוגות על פי גישת היהדות החילונית ההומניסטית, על זוית מבטה על החתונות החופשיות אותן היא עורכת.

מערכת ישראל חופשית12.04.15

שם:אילה שני

 

עיסוק: פסיכולוגית ומאמנת להתפתחות אישית, עמיתה ללימודי רבנות חילונית-הומניסטית.

 

עיר מגורים: גבעתיים

 

כמה שנים מחתן/ת זוגות? משנת 2006, עוד מעט חוגגת עשור, ועשרות חתונות. 

אילה שני- המחתנות החופשיותאילה שני בחתונתם של ולריה ומיכאל

האם מחתן כחלק מארגון / תנועה? אני שותפה פעילה ב"תמורה" ארגון היהדות החילונית-הומניסטית בישראל, ומתוך כך אני שייכת ל"טקסים" שער עורכי הטקסים היהודיים-חילוניים, מחויבת להשקפת העולם היהודית-הומניסטית ומחויבת לטקסי נישואים ברוח זו.

 

מה אופי החופות שאת/ה עורך/ת? הטקסים בעריכתי משלבים השראה מרוחה ההומניסטי והפלורליסטי של היהדות, והסגנון האישי, הזוגי והמשפחתי של הזוג המסוים. כל טקס נרקם ב"תפירה אישית" מתוך היכרות עם הזוג, למידה משותפת של מקורות הטקס ומשמעותם ותוך הקפדה שהנאמר והנעשה בו ישקף באופן מושלם את רצונות בני הזוג, דרך חייהם, עולמם ורגשותיהם. הטקס תמיד שוויוני, ותמיד אשזור בו את סיפורו הייחודי של הזוג. חשוב לי שהזוג וגם האורחים יחוו רגעים אמיתיים של חיבור, אהבה ושמחה, בטקס מרגש ולעניין.

 

למה בכלל לערוך חופות? ההחלטה לקשור את גורלנו עם בן/בת זוג לחיים, היא אחת המשמעותיות והמרגשות בחיינו. היא מבטאת בחירה, אהבה ושלמות, ואת הרצון להקים תא זוגי ומשפחתי בעל תוקף בעינינו ובעיני הקהילה בקרבה אנו חיים. טקס הוא דרכה של האנושות מימים ימימה להביע את השינויים החשובים בחיינו, וטקס נישואים הוא רגע שיא של איחוד, התורם לעוצמת הקשר ולשייכות המשפחתית. העשייה הטקסית מסמלת את ייחוד הנישואים והנישאים ואת ההכרה הפומבית בכך, ואני שמחה שזכיתי להעביר את המסר הזוגי הזה כל פעם מחדש.

 

האם מחתן/ת זוגות להט"ב? כמי שחיה עם בת זוג ומגדלת עימה שלושה בנים, אני מחתנת זוגות להט"ב בשמחה, בגאווה ובתחושת שליחות, ואכן זכיתי להשיא זוגות להט"ב רבים. אלה רגעים יפים במיוחד, כי הטקס מתחת לחופה משרה על כל אחד ואחת מהקהל רגש קבלה ופתיחות, והכרה ברורה שלאהבה אין גבולות.    

 

האם מחתן/ת זוגות מדתות שונות?בוודאי. מתוך נאמנות לתפיסת עולמי היהודית-חילונית-הומניסטית, הרואה ביהדות תרבות ולא דת, אין מניעה לפתיחות ודיאלוג מעשיר עם תרבויות אחרות. השאתי כמה זוגות מתרבויות שונות, למשל ישראלית ובריטי, ישראלי ושוויצרית, ישראלית ותורכי- ובכל טקס הצד הלא יהודי-ישראלי ביקש את ההשראה יהודית בטקס וכך נוצרה פתיחות והיכרות עם תרבותנו העשירה.

 

למה בעצם לקחת על עצמך לחתן זוגות בעצמך?כדתייה-אורתודוקסית לשעבר, חילונית והומניסטית בהווה המכירה את כל גווניה של היהדות והישראליות, בעלת יכולת לתרגם רגשות לטקס משמעותי ולהתחבר עמוקות לעולמם של אנשים, הרגשתי שעריכת טקסי נישואים בחרה בי לפני כמה שנים: הכל התחיל מזוג חברים שביקשו ומשם התגלגל לעוד ועוד. אני מביאה מתחת לחופה את כל היכולות שציינתי, יחד עם הדרך שאני עושה בשנים האחרונות להסמכה כרבה חילונית ותואר שני שהשלמתי בהיסטוריה יהודית.

 

מהו טקס החתונה הזכור לך ביותר שקיימת? יש רבים כאלה, ובאמת לכל זוג הסיפור שלו ואין טקס שבו ליבי אינו עולה על גדותיו. ובכל זאת, אזכיר טקס של זוג נשים תל אביביות מקסימות שבו הסבתא בכיסא גלגלים בירכה וכמעט נחנקה בקולה מרוב אהבה לשתיהן וכולנו לא הפסקנו לדמוע. אזכיר גם את הזוג שבמהלך השנה בין ההחלטה להינשא ועד הטקס, הכלה שכלה את שני הוריה. למרות האבל הגדול הם החליטו לא לדחות, ויחד עיצבנו דרך להזכיר את ההורים בטקס ולתת מקום לכאב, עם השמחה, וכאשר אחי הכלה והורי החתן בירכו את הזוג במשותף וברקע נשמע שיר שהיה אהוב על האם ז"ל, זה היה באמת רגע ללא מילים. ולסיום אספר על זוג -  הוא ישראלי והיא יהודיה אמריקאית – שהגיעו במיוחד לארץ להתחתן. החופה נערכה על גג מסעדה ביפו העתיקה, כאשר הילדים מנישואים קודמים אוחזים במוטות החופה ואחת הבנות שרה סולו המלווה אותם לחופה. מקסים, לא? וכל עשרות הזוגות האחרים, שחתמו יחד על כתובה אותה ניסחנו במשותף, שהתרגשו לשמוע על עצמם מתחת לחופה, שניגבו דמעה למשמע ברכה מההורים, שאמרו אחד לשני משפט קידושין ודברי אהבה אישיים, ועוד ועוד- כולכם בזכרוני לימים ושנים.  

 

מסר לכנסת ישראל:מדינת ישראל מנהלת מדיניות אפליה בוטה כלפי אזרחיה, במנעה מהם את זכות האדם הבסיסית להינשא כרצונם במדינתם. כל מי שערכים הומניסטיים על דגלה/ו, חובתה/ו לפעול למען נישואים אזרחיים ובכללם נישואים ללהט"ב.  

 

מסר לעם ישראל:לכו אחרי ליבכם, אל תיבהלו ואל תיכנעו לעריצות הממסד האורתודוקסי. ככל שנצביע ברגליים ונינשא בהתאם להשקפת עולמנו, כך נשנה ביחד את המצב במדינה.

 

פרטי פנייה לצורך עריכת חופה: אילה שני, עורכת טקסי נישואים בכל הארץ, גם באנגלית. בטלפון: 050-2435000, באתר האישי, בדף הפייסבוק או בחיפוש "אילה שני" באתר טקסים.

 

 

* גם אתם/ן מחתנים/ות זוגות ומעוניינים/ות להשתתף בקמפיין המחתנים/ות החופשיים/ות? כתבו לנו ל- info@bfree.org.il

הוספת תגובה
שם:
נושא:
תגובה:
>>
כל התגובות
01
טומי החילונימסכים עם אילה שניכל הכבוד על היחס שלה לקהילה הגאה שאילה שני חלק ממנה. בהחלט עוד תשעה חודשים עשור. שיהיה לה בהצלחה בהמשך הדרך.
02
איריסכל הכבוד! אילה יקרה,
המשיכי בפעילות קדושה זו.
זו זכות גדולה לשמח ולקרב לבבות ולפעול למען שוויון הזכויות לכל אדם באשר הוא אדם. כל הכבוד!
הויההויהתרמו!תמכו בפעילות שלנו!
עזרו לנו להמשיך לפעול!
הצטרפו!כל חתימה מחזקת! הצטרפו לתנועת ישראל חופשיתספרו!נתקלתם בכפיה דתית?
זו הכתובת שלכם!
כתבו!הצטרפו לצוות הכותבים באתר ישראל חופשית! לוח אירועים עוד אירועים >

לוח אירועים InstagramFacebook
הרשמה לניוזלטר